18 powodów, dla których powinieneś mieć własnego bloga

Dlaczego warto prowadzić blog? Powodów zapewne jest tysiące jednak tutaj postanowiłem zebrać te, które mogą Cię przekonać do rozpoczęcia blogowej przygody (jeżeli jeszcze go nie masz) lub do dalszej pracy nad dziełem, które już powołałeś do życia.

Bo zdobycie każdego szczytu zaczyna się od pierwszego kroku. To on wymaga od nas najwięcej odwagi. Dlatego, jeśli po przeczytaniu tego artykułu będziesz już doskonale wiedział, dlaczego warto mieć bloga, ale nadal coś będzie Cię blokować przed przystąpieniem do działania, na pewno ucieszysz się z drobnego upominku, który dla Ciebie przygotowałem.

 Jak zacząć przygodę z blogiem?

Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie bloga na własnym serwerze i pod własną domeną. To wymaga małych funduszy na początek i jest to opcja raczej dla tych bardziej zdecydowanych.

Jeżeli wahasz się czy blogowanie jest dla Ciebie skorzystaj z prowadzenia bloga na darmowych platformach. Jak uznasz, że to fajna sprawa przeniesiesz się na “swoje podwórko”.

Najpopularniejsze darmowe platformy to:

wordpress.com

blogspot.com

blox.pl

Polecam rozwiązanie numer 1, ponieważ po przejściu na własny serwer będziesz już obeznany z możliwościami jakie daje WordPress.

Skoro liznęliśmy sprawy techniczne, czas przejść do najważniejszej części. Przeczytaj uważnie każdy punkt i zanotuj te, które najbardziej do Ciebie przemawiają.

18 powodów, dla których powinieneś prowadzić własny blog

1.  Nie musisz być “techniczny”

Do prowadzenia bloga niepotrzebna jest znajomość html’a, php i innych języków związanych z projektowaniem stron. Jesteś w głównej mierze twórcą treści i na tym się koncentrujesz. Cała reszta już jest gotowa.

Jeśli skorzystasz z darmowych platform rejestracja jest dokładnie tak samo prosta jak zakładanie maila.

Jesteś prowadzony krok po kroku zatem poradzisz sobie nawet jeśli sprawy techniczne są dla Ciebie czarną magią.

2. Głos z pierwszej ręki

Jeżeli śledzisz branżę IT, to zauważ, jak wiele informacji zyskuje rozgłos w momencie gdy pojawią się na blogu firmowym.

Jak Google wprowadza jakieś zmiany, to tysiące notatek prasowych i wpisów na blogach ma w pierwszym akapicie zdanie brzmiące mniej więcej tak:

“Google na swoim oficjalnym blogu ogłosiło, że….”.

Zatem jeżeli jesteś politykiem, pisarzem, aktorem lub działasz społecznie, to za pomocą bloga możesz docierać do dziennikarzy, dementować plotki i ujawniać najnowsze projekty.

Wystarczy wspomnieć jak często swego czasu dziennikarze posiłkowali się tym, co na swoim blogu pisał Janusz Palikot, Ludwik Dorn, Wojciech Wierzejski (ten to dopiero był zabawny 😀 ) czy całkiem niedawno Marek Migalski.

Dzisiaj swoje blogi poza politykami piszą także podróżnicy , pisarze czy prezesi.

Oczywiście nie od razu Twój blog będzie czytywany przez dziennikarzy i komentowany w mediach, ale kto wie, jak się życie potoczy 😉

3. Budowa relacji

Blog nawiązuje relacje lepiej niż jakiekolwiek inne znane mi narzędzie. Ludzie czytają Twoje artykuły, komentują i wyrażają własne zdanie. Kiedy bierzesz udział w dyskusji pod artykułem umacniają się więzi pomiędzy Tobą, a komentującymi.

Komunikacja jest dwustronna i dzięki feedbackowi, jaki otrzymujesz od czytelników, wiesz jakie panują nastroje, co ludzie lubią czytać, co chętnie komentują, a przy których tematach brakuje odzewu. Tego brakuje na statycznych stronach.

Jako autor bloga masz prawo do moderacji komentarzy, ale jestem pod tym względem bardzo ostrożny. Lepiej się odnieść do wypowiedzi niż skasować krytyczny komentarz, bo to pokazuje, że nie chowasz głowy w piasek i jesteś gotowy do merytorycznej dyskusji.

Jeżeli jednak ktoś używa wulgaryzmów, bez żadnego uzasadnienia ubliża Tobie lub innym czytelnikom, spamuje lub pisze całkowicie nie na temat, to musisz pokazać takiemu „kowbojowi klawiatury” swoje miejsce. Inaczej w komentarzach zapanuje chaos.

Jednak pamiętaj, że Twój blog jest… Twój. To Ty powinieneś czuć się na nim dobrze. Dla przykładu, ja w regulaminie bloga dość dokładnie określiłem, jakich komentarzy nie będę tolerował. Zainspiruj się, jeśli chcesz 🙂

4. Google lubi blogi

Wyszukiwarki bardzo dobrze indeksują blogowe notatki. Dobry nagłówek, treść zawierająca słowa kluczowe, tagi i dużo dobrej treści sprawia, że znajdziesz się wysoko w rankingu bez konieczności pozycjonowania. Każdy post to osobna podstrona i jak piszesz regularnie, to dajesz sygnał dla Google, że Twój serwis rośnie.

Przyznam szczerze, że nigdy nie pisałem artykułów pod wyszukiwarki. Wolę pisać dla ludzi i Tobie radzę to samo. Wartościowa treść rozejdzie się po sieci na tysiące różnych sposobów.

Jak piszesz z pasją i wierzysz w to co robisz, to ludzie siedzący po drugiej stronie monitora zwyczajnie to czują.

Sam jak wchodzę na jakiegoś bloga i widzę słabej jakości treść, ale pierdylion święcących niczym choinka reklam, to zapala mi się czerwona lampa i wiem, że autor pisze nie z serca, ale dla kasy.

Takie podejście najczęściej skazane jest na porażkę i…

bardzo dobrze!!!

5. Badania rynku

Kiedy już wokół Twojego bloga zbierze się publiczność, możesz pytać ludzi jakie tematy ich najbardziej interesują, o czym chcą czytać, jakie są ich największe problemy. Odpowiedzi mogą Cię naprawdę zaskoczyć. Nie wspominając już o tym, że masz pomysły na artykuł na co najmniej kilka miesięcy.

W lutym przeprowadziłem badania, w których zadałem czytelnikom kilka pytań. Dowiedziałem się z nich, że:

  • 80% czytelników to mężczyźni
  • Najwięcej czytelników jest w przedziale wiekowym 18 -25 lat, kolejne miejsce zajmuje grupa 26-35 lat
  • 35% czytelników pracuje w branży IT
  • 40% to freelancerzy lub osoby łączące etat z dorabianiem na własną rękę
  • 73% nie prowadzi własnego bloga (mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu to się zmieni!)
  • Najchętniej ludzie chcą czytać, na drugim miejscu chcą video
  • Czytelnicy chcą, żebym najwięcej pisał o produktywności i motywacji
  • Na pytanie:  “Jaki jest Twój największy problem z produktywnością?” 80% odpowiedziało “odwlekanie/prokrastynacja/słomiany zapał”.

Jak myślisz, skąd wziąłem pomysł na ebooka i dlaczego jest tak chętnie kupowany przez programistów, grafików, webdevelopperów i inne osoby będące wolnymi strzelcami ? 😀

Mała uwaga: te badania były robione w 2010 roku. Dzisiaj i demografia i zainteresowania czytelników mocno się zmieniły.

6. Wzajemna nauka

Blogując, nie tylko przekazujesz swoje doświadczenie, ale także uczysz się od swoich czytelników. Ludzie będą podsyłać Ci tytuły warte przeczytania, filmy warte obejrzenia i sentencje warte refleksji.

Ponadto, Twoje artykuły mogą zostać uzupełnione o dodatkowe i bardzo wartościowe pomysły.

Kiedy napisałem artykuł “6 sposobów na stymulację mózgu” pojawiły się kolejne pomysły w komentarzach. Zrobiłem więc z tego kolejny artykuł “Jak stymulować mózg – pomysły czytelników :)”

7. Narzędzie promocji

Dobrze prowadzony blog może być wspaniałym narzędziem promocji. Tak się zastanawiam, ile osób kupiło ebooka ze względu na to, że znali mnie wcześniej? 🙂

Prawda jest taka, że ludzie kupują od tych których lubią, których znają, i którym ufają.

Polubią Cię, jak dasz im powód by wracali, a będą wracać, jak wniesiesz coś wartościowego do ich życia.

Oczywiście Twoje artykuły i punkt widzenia nie każdemu będzie odpowiadał i w ogóle nie powinieneś się tym martwić.

Kiedyś usłyszałem ciekawe porzekadło, które ogromnie zmieniło moje podejście do pisania:

“Nie jesteś zielonym dolarem, żeby każdemu się podobać”.

Miej swoje zdanie, broń swojej opinii i bądź jakiś.

Ludzie albo niech Cię uwielbiają, albo nienawidzą 🙂

Z moich obserwacji wynika, że w Polsce zwłaszcza małe biznesy wykorzystują blogi w miarę umiejętnie.

Wielkim korporacjom idzie to dość słabo. Zupełnie inaczej sprawa wygląda na zachodzie, gdzie wszystko kręci się wokół marketingu i ludzie wiedzą, jak go robić. Świetnym przykładem jest blog Boba Parsonsa, prezesa firmy hostingowej GoDaddy.

Filmiki zamieszczane przez Boba i jego ekipę są śmieszne i kontrowersyjne. Zasady sukcesu, o których mówi Bob, są powszechnie znane i dostępne w biznesowych poradnikach, ale trzeba przyznać, że sposób przekazania treści jest powalający 😀

8. Znajomości

Będąc blogerem stajesz się częścią pewnej społeczności. Poznajesz innych blogerów, nawiązujesz kontakty z czytelnikami i szybciej tworzysz znajomości z innymi osobami o podobnych poglądach, doświadczeniu i podejściu do życia.

Jak grasz na gitarze, to możesz zacząć o tym pisać. Poznasz innych pasjonatów gitary i być może wywiążą się z tego przyjaźnie na całe życie.

Sam tego doświadczyłem i gdyby nie blog, nie poznałbym wielu wspaniałych ludzi (zapewne jest ich więcej, ale do tej pory się nie ujawnili 😉 ).

9. Budowa listy mailingowej

Mimo rosnącej popularności Facebooka i innych portali społecznościowych, mail nadal pozostaje jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do komunikacji.

Lista mailingowa pozwala na wysyłanie spersonalizowanych wiadomości, co jest największym atutem email-marketingu.

Budowa listy nie jest łatwą sprawą, ponieważ ludzie są zapisani na wiele różnych newsletterów. Aby przebić się w tym tłumie najlepiej zaoferować coś wartościowego w zamian za pozostawienie swojego maila.

To może być ebook, nagranie audio lub video.

10. Status eksperta

Nie mów i nie pisz o tym, że jesteś ekspertem – pokaż to. Publikuj dobre artykuły, nagrywaj ciekawe filmy i dawaj jeszcze więcej wartości.

Zapewne są tematy, w których jesteś zorientowany lepiej niż 99% ludzi wokół Ciebie, więc dziel się tą wiedzą.

Dzisiaj coraz mniejszą wagę przykłada się do tytułów naukowych, a nacisk przechodzi na umiejętności i praktyczną wiedzę.

Kilka przykładów:

Dorota Świątkowska – prowadzi blog Moje Wypieki, gdzie podaje przepisy na babki, bułeczki, serniki i inne pyszności. Ma ogromną publiczność, a jej fanpage w tej chwili obserwuje prawie 14tys. osób.  Dorota wydała także książkę “Moje Wypieki”.

Grzegorz Marczak – prowadzi blog Antyweb.pl. Grzegorz opisuje co się dzieje w Polskim i światowym internecie. Grzegorz jest zapraszany jako juror do różnych konkursów, a jego blog stał się bardzo opiniotwórczy.

Leo Babauta – wiele osób uznaje Leo za największego eksperta od produktywności. W cztery lata jego blog: ZenHabits.net osiągnął liczbę ponad 200 tysięcy czytelników.

Timothy Ferriss – Tim jak każdy ekspert zaczynał od zera. Osiągnął sławę, wolność finansową, niezależność od lokalizacji, a jego książki zajmują czołowe miejsca na liście bestsellerów New York Times’a. Jego blog na temat lifestyle design’u jest jednym z najczęściej odwiedzanych blogów na świecie!

Trent Hamm – Prowadzi blog TheSimpleDollar.com. Trent w 2006 roku był człowiekiem pogrążonym w długach. Zaczął uczyć się inteligencji finansowej, dzielił się swoją wiedzą na blogu i dzisiaj jest cenionym ekspertem od spraw osobistego budżetu.

Bartek Popiel – Trochę dziwnie się z tym czuję, ale bardzo często w mailach znajduję zdania: “Ty jako ekspert…”, “Mam pytanie do Ciebie jako eksperta…” itp.

Jestem normalnym facetem, który zajmuje się tym, czym się zajmuje, bo to lubi.

Piszę artykuły, nagrywam video i ludzie uznali, że jest to na tyle dobre, by uznać mnie specjalistą od efektywnej nauki.

Mała rada: Nie rób z siebie “guru” czy nie wiadomo kogo. Wykonuj dobrze swoją robotę, a ludzie sami uczynią Cię ekspertem.

11. Książka

Jeżeli Twój blog poświęcony jest konkretnej tematyce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednio skompilować, przeredagować i wydać artykuły w postaci książki lub ebooka.

Książka, poza dodatkowym dochodem, daje znacznie więcej: podnosi społeczny prestiż i otwiera wiele drzwi.

W taki sposób swoje książki i ebooki napisali: Steve Pavlina, Trent Hamm, Leo Babauta czy Dorota Świątkowska.

Możesz też napisać coś całkowicie nowego, ale związanego tematycznie z Twoim blogiem. Tak zrobił Tim Ferriss, Guy Kawasaki i mnie również ta opcja bardziej przypadła do gustu.

12. Pomoc

Blog możesz prowadzić także z powodu chęci niesienia pomocy innym. Jeżeli przeszedłeś przez jakieś problemy lub jesteś w czymś dobry, podziel się wiedzą z ludźmi. To naprawdę może zmienić ich życie.

W internecie są blogi ludzi, którzy opisywali swoją walkę z rakiem lub białaczką. Sądzę, że ich lektura może być bardzo wspierająca dla osób, które walczą z takimi chorobami.

W USA jest cała społeczność blogujących matek, które doradzają innym mamom jak zarządzać domem, budżetem, jak sprytnie robić zakupy, gotować, wyszykować dzieci do szkoły, a przy tym wyglądać sexy 🙂

13.  Nie wiesz co robić w życiu

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: “co robić, gdy nie wiem, co chcę w życiu robić?”, to zacznij pisać o tym blog. Zapewniam Cię, że takie pytanie zadaje sobie każdego dnia miliony osób.

Zacznij testować życie: podejmuj się różnych prac, bywaj na różnych uczelniach, podróżuj, rób wywiady, rozmawiaj z różnymi ludźmi i eksploruj życie, aż w końcu znajdziesz coś, w czym całkowicie się zakochasz.

To będzie moment kiedy pytanie: “co mam w życiu robić?” odejdzie w niebyt.

14. Lubisz uczyć

Być może jesteś nauczycielem, wykładowcą lub trenerem i chcesz edukować większą ilość ludzi niż ta, z którą masz możliwość pracować w uczelnianych murach lub na sali szkoleniowej.

Pisanie bloga pozwoli Ci na zamieszczanie dodatkowych materiałów dla Twoich uczniów i dzielenie się materiałami znalezionymi w sieci.

Świetnym przykładem blogującego nauczyciela jest Leslie Samuel, który uczy biologii na Karaibach i jest twórcą bloga: interactive-biology.com..

15. Bądź na bieżąco

Wiedza przyrasta w zastraszającym tempie każdego dnia. Chcąc być na bieżąco w swojej branży, nieustanna nauka to już nie tylko dobra wola, ale konieczność.

Jednak czytanie to jedno, a zapamiętanie to drugie. Jedną z najlepszych i zarazem najprostszych technik pamięciowych jaką znam jest nauczenie kogoś innego tematu, który sam chcesz zapamiętać.

Zatem, jeżeli chcesz dominować w swojej niszy i cały czas się rozwijać, to prowadzenie bloga będzie ogromnie pomocne.

16. Wykorzystanie wolnego czasu

Spędzasz za dużo czasu przed telewizorem, przeglądając Facebooka, Youtube czy Wykop? Zacznij zamiast tego dzielić się wiedzą na blogu!

17. Poprawa pisania

Studiujesz dziennikarstwo i chcesz poprawić swój warsztat? Chcesz dobierać słowa w taki sposób by oddziaływać za ich pomocą na czytelnika tak, jak pilot steruje samolotem siedząc za kokpitem samolotu?

A może po prostu jesteś uczniem lub studentem i pisanie wszelkiego rodzaju rozprawek, esejów i referatów jest Twoją piętą Achillesa?

Jeżeli choć raz odpowiedziałeś TAK, to oznacza, że powinieneś zacząć prowadzić własny blog. Z czasem wyrobisz swój niepowtarzalny styl i pisanie wszelkiego rodzaju prac pisemnych będzie bułką z masłem.

18. Dodatkowy dochód

Pisz dla ludzi, dawaj wartość, odpowiadaj na maile i komentarze, a sprzedaż i zarabianie będzie efektem ubocznym. A możliwości monetyzacji bloga jest od groma: możesz napisać książkę, zrobić kurs, dawać konsultacje, organizować szkolenia i warsztaty, możesz współpracować z firmami, robić testy sprzętów lub usług, otworzyć własny sklep internetowy i wiele, wiele innych rzeczy.

Mam nadzieję, że te 18 powodów dały Ci trochę do myślenia 😉

4.8/5 - (91 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

107 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Białecki
Paweł Białecki
13 lat temu

Bartku, zazwyczaj tego nie piszę, ale teraz zrobię wyjątek: świetny wpis! 😀 Bloguję od dwóch tygodni, także nie jestem już kompletnym newbie, ale do rangi blogera jeszcze mi brakuje. Na razie dużo czytam i staram się dużo pisać 😉 Co do pytania o polski blog o blogowaniu – taki właśnie zaczyna powstawać z mojej ręki 😉 Ale zdrowa konkurencja jest bardzo produktywna 😀 A teraz Twój wpis po kolei 😉 Jeśli chodzi o darmowe platformy do blogowania, to według mnie zdecydowanie nie warto. Hosting i domena na pierwszy rok kosztują grosze, WordPress jest za darmo, a rok promowania cudzej domeny… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Piszesz tak, jakby każdy, kto zaczyna blogować już był ekspertem 😀 A tak nie jest. A co za tym idzie, jego zarabianie na blogu – choćby w wysokości pokrywającej koszta jego prowadzenia, mogą odwlec się w czasie 🙂 Darmowe platformy to takie “wersje demo” blogowania 🙂 I to dla wielu dobre rozwiazanie

Cinex
Cinex
13 lat temu

Bardzo owocny wpis 🙂 Gdybym nie miał bloga, to po przeczytaniu notki z pewnością bym go założył. Jednak mój blog w sieci już istnieję. Pomimo tego, że założyłem go kilka ładnych miesięcy temu, dopiero teraz zaczynam na nim regularnie pisywać. Ale chciałbym jeszcze wspomnieć, że miedzy innymi czytanie twoich wpisów Bartku oraz zgłębianie przez blisko ostatnie 1,5 roku innych źródeł na temat motywacji i rozwoju osobistego, zmobilizowało mnie do stworzenia bloga osadzonego właśnie w tej tematyce. Co do początków blogowania dla nowicjuszy, to zgadzam się z wypowiedzią Pawła. Koszt domeny i serwera pod bloga naprawdę nie jest duży i jeżeli… Czytaj więcej »

Wasp
Wasp
13 lat temu

Bardzo wartościowy wpis jak w sumie cały ten blog. Gdyby nie fakt, że od pewnego czasu posiadam swojego bloga, na pewno rozpoczęłabym swoją przygodę z blogowaniem. Mój blog jest na platformie bloggera. Nie uważam tego za błąd. Na początku nie wiedziałam, o czym chcę pisać, teraz powoli wizja się klaruje. Nie robię tego dla pieniędzy. Piszę, bo lubię, sprawia mi to radość, daje satysfakcję. Nie czuję potrzeby posiadania własnej domeny, może jeszcze nie… pożyjemy zobaczymy. Masz rację Bartku – pisanie zapełnia mój wolny czas, dzięki pisaniu powoli odkrywam, co chcę w życiu robić, nawiązuję znajomości, a przede wszystkim się rozwijam,… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
13 lat temu

Pożyteczny wpis Bartek!

Chociaż mimo wszystko boję się wysypu blogów nie niosących za sobą zbytniej wartości, które są porzucane bo kilku tygodniach (kiedy ciężko jest sprowadzić traffic.)

Sam prowadzę bloga od dość niedawna ale już zdążyłem ‘wpaść’ w ten świat 🙂 Dużo dobrego feedbacku, fajne community.
Dzielenie się wiedzą, wymiana doświadczeń, poczucie dawania wartości. Super.

A tym którzy chcą korzystać z wordpressa polecam ofertę 1and1
http://www.1and1.pl/xml/ord
(domena+hosting za DARMO na DWA LATA, brak kruczków w regulaminie) ważne do końca roku więc radzę się pospieszyć 😉

Maria Pisanie
Maria Pisanie
5 lat temu
Reply to  Marcin

I przeszarżowali. W zeszłym miesiącu 1and1 zakończyło ostatecznie działalność w Polsce

Piotr (Sonfire)
Piotr (Sonfire)
13 lat temu

Co do 1and1 – poszukałem trochę w google i:
http://www.wykop.pl/link/44

Linka
Linka
13 lat temu

Prowadzę mojego bloga już prawie trzy lata. Raz szło lepiej, raz gorzej. Sama w sumie nie wiem, o czym jest ten blog, piszę na nim o wszystkim – o tym, jak próbuję trzymać formę – to mnie mobilizuje, dodaję też swoje przemyślenia na dane tematy, np. pod koniec roku próbuję go jakoś podsumować i zaplanować kolejny. Ostatnio zgłosiłam się nawet do konkursu na Blog Roku, nie sądzę, że mam jakieś szanse, ale zawsze warto spróbować i dążyć do bycia jeszcze lepszym. Blog czasami jest dla mnie dobrym rozwiązaniem, kiedy chcę o czymś oznajmić oficjalnie.
Jedno wiem – warto blogować 😉

Filip
Filip
13 lat temu

A mam pytanie z natury technicznej: jaki serwer polecacie? (w miare tani – nie za darmo) Chcę założyć bloga i chce kupić serwer ale nie chce złapać się na jakimś “kruczku” lub “megapromocji” 😉 z góry dziękuje za odpowiedzi

Niezależnym być!
Niezależnym być!
13 lat temu

Ja od siebie dodałbym, że blog pełni dla mnie funkcję motywatora. Pomaga w realizowaniu mojego (niełatwego) celu.

Marcin
Marcin
13 lat temu

Filip przeczytaj 2 komentarze wyżej 🙂

Marcin
Marcin
13 lat temu

Bartek, czy odpowiadanie każdemu w osobnym komentarzu jest wyrazem szacunku czy sprytną strategią zwiększania liczby komentarzy, które atrakcyjnie wyglądają przy tytule posta?;-)

tomek
tomek
13 lat temu

>Paweł Białecki” …a rok promowania cudzej domeny (blox.pl, wordpress.com itp.) to jednak nic fajnego… “ pod wordpress.com można podpiąć swoją domenę 😉 a tak ogólnie co do notki. podejść miałem chyba z 3 (?) i nic z tego nie wyszło. Bo prawdę mówiąc o czym skrobać? Zaliczam się do punktu 13 i to tak poważnie. Wszystkie motywacyjne wpisy z różnych miejsc szlag trafił po jakimś czasie. Brak mi widać jakiegoś samozaparcia. Ale też jest inna sprawa. Swego czasu mój dobry kumpel rzekł mi, że mój problem może być spowodowany “kilkoma talentami”. I jak tu się na coś zdecydować jak wszystko… Czytaj więcej »

tomek
tomek
13 lat temu

a skrobałem o wszystkim w sumie. za każdym razem mi to jednak nie grało.
pojawiało się pytanie: “po ch&*#$e to robić” itp.
podoba mi się cała społeczność blogowa, jednak trudno mi jest się na coś zdecydować konkretnego. pewnie to przez to, że sam nie jestem ułożony i szukam pomysłu na siebie. a jakoś nie lubię pisać o czymś w co sam nie do końca wierzę. Jak już coś pisać to tak by komuś to służyło, a nie że wstałem dziś i zjadłwszy strawę poranną popadłem w głęboką zadumę nad zagadkowością własnej życiowej ścieżki. 😉

M.
M.
13 lat temu

Drogi Bartku, Po pierwsze: super blog. Dzieki za wszystkie motywujace posty!Zainspirowana powyzszym, postanowilam zalozyc wlasny blog – wlasnie rozpoczyna sie nasza przygoda…I chcialabym spytac, czy znasz jakis sposob na „przyciagniecie” czytelnikow, do ktorych taki nieco wezszy tematycznie blog bylby adresowany, a ktorzy generalnie nie szwedaja sie po sieci? I nie maja blogow ani stron internetowych? Nie chce tracic czasu na przesiadywanie przed komputerem i komentowanie wszystkich artykulow po to tylko, by zdobyc czytelnikow; zreszta, to nie oni – nie autorzy innych blogow – sa tu grupa, do ktorej chce trafic.Reklama przez Facebook oraz rozsylanie linka znajomym raczej odpada, bo wolalabym… Czytaj więcej »

Przemek
Przemek
12 lat temu

Na swoim przykładzie wiem, że od początku należy zainwestować w własną domenę. Sam zaczynałem z blogowaniem w listopadzie ubiegłego roku – ostatnio blogger zwariował i straciłem Blog jak wcześniej myślałem bezpowrotnie. Na szczęście wszystko się odnalazło, ale na bloggera już nie wracam.

Dla osób które pragną zminimalizować koszty polecam zakup tylko domeny i przekierowanie jej na bloggera – jak pisanie chwyci zawsze można postarać się o własny hosting.

Tomasz
Tomasz
10 lat temu

Cześć, muszę powiedzieć, że po przeczytaniu Twojego wpisu definitywnie zdecydowałem się na rozkręcenie jakiegoś bloga. Długo się zastanawiałem, ale stwierdziłem, że choć nie jestem jeszcze na takim poziomie, jaki chciałbym reprezentować, w odniesieniu do elektroniki i dziedzin jej pokrewnych, bo tego dotyczą moje studia, to jednak blog może być dobrym motorem do działania. To też dodatkowa motywacja, a pisząc artykuły sam się przecież rozwijam. Jeśli znalazłoby się choć kilka osób, które zainteresują się moim “dziełem” to już jest coś. No i mogę zobaczyć “o co chodzi”. Być może za jakiś czas wykupię domenę z własnym nazwiskiem? Zobaczymy. Pozdrawiam …a Ty… Czytaj więcej »

Agnieszka Korzeniewska
Agnieszka Korzeniewska
9 lat temu

Podgladam cie od dawna, ale ostatnio tak troche wnikliwiej, a to za sprawa ksiazki jaka wydalam, tylko co, i grzebie w internecie w poszukiwaniu skutecznych sposobow jej promocji. Z ciekawoscia przeczytalam ten post, jako ze od kilku lat prowadze bloga. Oczywiscie jesteb bardzo dlaeko od statystyk wiodacych blogerow, nie dorastam im do piet, ale gdy spojrze wstecz – gdy zaczynalam od zerowej ogladalnosci – to naprawde zrobilam milowy krok. Wszystko co piszesz, rzeczywiscie potwierdzilo sie u mnie! 🙂 Musze zaznaczyc, ze nie pisze bloga w celu zarobkowym (to zreszta od razu sie poznaje jak sie do mnie zaglada) pisze z… Czytaj więcej »

Paweł Halamus
Paweł Halamus
9 lat temu

Krótko i na temat: przekonałeś mnie! : )

Sara
Sara
9 lat temu

Pierwszy raz natrafiajac na coś czego nie szukałam przeczytałam do końca 😀 możliwe ze sama zacznę pisać 😛

Monika
Monika
8 lat temu

hejka, bardzo długo już zastanawiam się nad pisaniem bloga -w końcu to zawód przyszłości 😀 Najbardziej trafił do mnie punkt 13, to ciekawe, bo właśnie poszukuję pasji w życiu i szukałam tematu, o którym chciałbym pisać, byłam nastawiona na specjalizowanie się w jakiejś tematyce; nie wzięłam pod uwagę, że samo pisanie może być poszukiwaniem, dzięki :*

Karolina Petta
Karolina Petta
8 lat temu

Ja mam zamiar załozyc bloga o włosach . róznego rodzaju upiecia, warkocze, obre. Zrobiłm kilka notatek po przeczytaniu i otrzymałam dzieki temu wiele motywacji. 🙂

Marek
Marek
8 lat temu

Prowadzenie własnego bloga to naprawdę świetna przygoda – widać, że autor zna się na rzeczy i wie, że na końcu przychodzi dochód pasywny z pracy na blogu. Dla inspiracji polecam przeczytać historię i sens powstania mojego matematycznego bloga:

http://pracabezszefa.pl/zal

Valmis Asia
Valmis Asia
8 lat temu

Wpis rzeczywiście motywuje do dalszego, systematycznego pisania. Blogowanie to fajna sprawa, chodź czasem bywa ciężko. Mam nadzieję, że kiedyś wydam własną książkę, a blog mi w tym pomoże.

Kasia Oliwia Lola
Kasia Oliwia Lola
8 lat temu

Mam nadzieje,że moje wysiłki co do bloga nie pójdą na marnę, piszę bo lubię się dzielić swoimi myślami z ludżmi,o raz doświadczeniem, które mam na plecach 🙂 Pozdrawiam

Kamila z Kreatorni Zmian
Kamila z Kreatorni Zmian
8 lat temu

Podpisuję się rękami i nogami..blog to dużo możliwości. Mnóstwo plusów i warto go prowadzić ale to też sporo pracy i z tego co widzę, nie każdy się do tego nadaje. Wiele osób odpada bo po prostu pisanie jest dla nich trudne.

raisin
raisin
8 lat temu

Dobre powody 🙂 ja firmowego bloga prowadzę już od dawna, chociaż wyrobienie sobie stylu, skomponowanie całościowego wizerunku, praca w social media zajęła mi trochę czasu. Dobre kompendium na temat przyczyn blogowania, tu z kolei znajdziecie wiadomości na temat sposobu, w jaki to robić http://alterweb.pl/-blog-fi… blogerzy wszystkich krajów, łaczmy się! 🙂

Marzena Jan Tuszyńscy
Marzena Jan Tuszyńscy
8 lat temu

Bartek, co rusz odkrywam u Ciebie na blogu nowe, ciekawe treści. Ten wpis jest bardzo pomocny. Dla mnie bardzo istotne są wszystkie szczegóły związane z prowadzeniem bloga. Wiedza związana z narzędziami do blogowania.

Kamil Naja
Kamil Naja
8 lat temu

Niestety, ale wiele osób prowadzi bloga tylko dlatego, że inni robią to samo i taka strona pada po kilku wpisach. Jest też sporo blogów firmowych, które tylko powielają informacje z branży i wyglądają tak, jakby były prowadzone przez roboty, nie przez ludzi.
W prowadzeniu bloga najważniejsza jest wytrwałość – im dłużej działa strona i więcej ciekawych wpisów się na niej umieści, tym większa szansa na sukces.

rado_slav
rado_slav
8 lat temu

Dziękuję za ten wpis na blogu, bo on rzeczywiście motywuje do podjęcia rzeczonej przygody. Sam zastanawiam się nad utworzeniem bloga, jednak istnieją AŻ dwie podstawowe kwestie, które oddalają mnie od podjęcia konkretnych działań: 1. chęć zachowania anonimowości; 2. tematyka poruszana na blogu.
P.s. Czy mógłbym się zwrócić do Ciebie Bartek (jako wspomniany specjalista/ekspert) w prywatnej wiadomości w tej sprawie ?
Pozdrawiam najserdeczniej i życzę udanego, blogowego 2016 roku !

medicpl
medicpl
8 lat temu

Witam,

Ja sporo zarabiam na swoim blogu. Korzystam z programu, dzięki któremu mam ciągły ruch na swoim blogu. Polecam każdemu ten system do wymiany ruchu na stronach: https://hitleap.com/by/Zawi91

Kasia
Kasia
8 lat temu

Ten blog mi się podoba, chce coś takiego prowadzić. Czy jest szansa ta takiej tematyce zarobić?
http://look-at-me.pl/dzial/

Sandra
Sandra
8 lat temu

Od dzisiaj jestem ogromną fanką Pana i Pana Strony. (Celowo wielka listera :)) Podoba mi się już sama nazwa, a treści tylko dopełniają całość. Będę tutaj regularnie bywać. Rozchwiał mi Pan już kilka wątpliwości przy innym artykule – teraz czas na motywację do bloga. A o czym? O niczym, bo właśnie jestem jedną z miliona, która ma miliard pomysłów na minutę, a nadal nie wie co chce robić. Mam nadzieję, że pisanie sprawi mi przyjemność no i może faktycznie jeden z pomysłów okaże się tym najlepszym! 🙂 Pozdrawiam!

Aneta Barańczyk
Aneta Barańczyk
7 lat temu

Bardzo wspierający artykuł… super że trafiłam na Pana.
Chcę zacząć pisać, i widzę że po przeczytaniu znalazłam dla siebie kilka fajnych rzeczy.
Dziękuję i Pozdrawiam 🙂

Beauty Fashion Trendy
Beauty Fashion Trendy
7 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł 🙂

beautyfashiontrendy.blogspot.com-klik

Mateusz Nowak
Mateusz Nowak
7 lat temu

Kurcze, Bartek! Nie wiem, jak to sie dzieje, ale kiedy zaczynam myśleć o jakims dzialaniu- Ty zawsze opublikujesz cos, co sie z tym łączy. Myslalem o powrocie do blogowania i nagle udostepniasz artykul, w ktorym podajesz same konkrety, dlaczego warto!

Beata Redzimska
Beata Redzimska
7 lat temu

Bartek, swieta prawda, podana w pigulce. Pozdrawiam serdecznie Beata

Michał
Michał
7 lat temu

Bardzo fajny artykuł. Choć znów dodałbym kilka rzeczy od siebie.

Blogowanie mnie osobiście uczy systematyczności – regularnej pracy nad sobą. Pomaga mi wyrabiać w sobie określone nawyki. To przekłada się na całe moje życie. Dzięki temu nawet jak mi się nie chce, to… robię to. Potęga nawyków 🙂

Ella
Ella
7 lat temu

świetnie to ująłeś, od jakiegoś czasu bije się z myślami ,czy dam rade prowadzić swój blog i na jaki temat pisać. Twój artykuł to świetne podsumowanie 🙂

Agnieszka
Agnieszka
7 lat temu

Ja prowadzę swoją działalność i teraz zastanawiam się nad
prowadzeniem bloga. Zapytałam tez moich czytelników z fb czy ta forma by ich
zainteresowała, sporo osób odpowiedziało, że tak J
Jednak ja mam pewne obawy, mianowicie czy jak da się ludziom wiedze za darmo,
to czy oni będą potem chcieli przyjść na normalną wizytę prywatnie? Czy większość
jednak pozostanie tylko przy czytaniu i nic więcej? Bo w sumie jak mogą poczytać
większość za darmo to po co mają wydawać pieniądze na konsultacje prywatne?

Magda Trolińska
Magda Trolińska
7 lat temu

no no fajne ogolne takie kwestie, ja od bloga przeszłam na profesjonalna stronkę myśle ze naturlany etap jak już wiemy czego chcemy. polecam pinmedia.pl zrobili wszystko co chce i dopasowanana do smrtfonu

Bzowina
Bzowina
7 lat temu

Bardzo dobrze przedstawione, super, jestem wdzięczna za ten wpis, gdyż dopiero rozpoczynam pracę z blogiem. Jak wspomniał Pan Michał prowadzenie bloga uczy systematyczności, zwłaszcza jak pracuje się na etat, a bloga prowadzi się pomiędzy życiem domowym i innymi obowiązkami. Na szczęście (Bzowina Fotograficzna) blog jest uzupełnieniem mojej pasji czyli fotografii krajobrazowej i podróży więc tylko cię cieszyć i ciężko pracować na efekty.

Rani putri
Rani putri
7 lat temu

Thank you for the information you present to me , I was very lucky to find you wrote this . Because it is new to my knowledge . Hopefully you can write more about things like this . I strongly agree with your phrase up there . Visit me at Obat Empedu Tersumbat or could also probably visit my other social media . thanks for the information wish you long life and can continue to write ya !

BEAR WOLF
BEAR WOLF
7 lat temu

Witam.
Świetne kompendium wiedzy. Szkoda,że już zacząłem pisać bloga. W sumie to piszę o sobie i dla celów motywacyjnych dla siebie i innych, w podobnej sytuacji. Jakby ktoś był zainteresowany to podaję adres: https://stanowczy.blogspot…. . Mile widziane komentarze i uwagi, choć faceta po czterdziestce trudno przekonać do innego poglądu na sprawę hehe.

Michał
Michał
7 lat temu

Dla tych którzy poszukuja więcej metod monetyzacji bloga:
http://mentornia.pl/metody/

MsANALIJA
MsANALIJA
7 lat temu

Mam motywację. Problem polega na tym ze o blogowaniu nie mam zielonego pojęcia. I zastanawiam się czy nie utone jak olej w wodzie. Tak sie denerwuje że zapomnialam ze olej plywa po wodzie. Stworzyłam coś i chciałabym sprawdzić swój potencjał. To nie może przelezec w szufladzie przez kolejną dekadę. Bo wtedy poddam się. A tego nie chce. Jak wyjść z cienia pozostając anonimowa . Czy to realne? To pytanie ciągle sobie zadaje. Ale jeśli wierzę w siebie to może kto wie….

Monika
Monika
7 lat temu
Reply to  MsANALIJA

Problem wielu osob ktore bardzo by chcialy ale maja ten sam problem: Jak wyjść z cienia pozostając anonimow. Czy jest to mozliwew dzisiejszym swiecie w ktorym zrobienie dziobka do zdjecia jet nieodlaczne? A co jesli dziobka nie masz ochoty pokazywac, nie odkrywac kim jestes, ochronic bliskich od ego co chcialabys/ chcialbys swiatu oowiedziec?

Ania Matyasek
Ania Matyasek
6 lat temu

Cześć 🙂 jestem pierwszy raz na Twojej stronie/blogu. Bo juz podjęłam ta decyzje, ze zacznę pisać bloga. Szukam teraz informacji o czym moge pisać, co zainteresuje ludzi, a przede wszystkim co zrobić, zeby ktokolwiek odwiedził mojego bloga. Poki co nie chce udostępniać go na prywatnych kontach fb czy ig, bo sama nie wiem co z tego bedzie. Moim problemem jest tez to, ze ciagle mysle jak inni to odbiorą. Dlatego tez zastanawiam sie o czym pisać, czy dobra decyzja bedzie otwieranie sie przed innymi którzy bedą to czytać i wiedzieć o mnie dosc dużo. Ten wpis na pewno jakos mi… Czytaj więcej »

Celina Depta
Celina Depta
6 lat temu

Swietne rady, dziekuje Ci, bardzo kreatywnie podszedles do tematu 😉

Monika Bieniek
Monika Bieniek
6 lat temu

Dzięki 🙂
Jak zawsze – cenne rady 🙂

Pozdrawiam serdecznie,
Raczkujca blogerka 😉

Matkiupadki.pl
Matkiupadki.pl
6 lat temu

Całkiem niedawno przeszukiwałam internet w poszukiwaniu takich inspiracji, a dziś po 2 tygodniach funkcjonowania mojego bloga mam całkiem dobry wynik. Stety/niestety jest on okupiony dość agresywnym marketingiem i moja publiczność pochodzi głównie z facebooka, ale z tego co wiem takie były początki Michała Szafrańskiego 😉 Z racji tego, że chciałam mierzyć swoje postępy, napisałam krótki raport na ten temat: https://matkiupadki.pl/2017

antonio
antonio
6 lat temu

Nazywam się Wioleta Katulska. Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z Wami moim doświadczeniem
Po wielu finansowych trudnościach jestem teraz bogaty i szczęśliwy
Mam kartę główną od dobrego człowieka w Internecie
a ta karta główna jest obciążona wystarczającą ilością pieniędzy.
Każdego dnia mogę zebrać 5000 złotych z tej karty z dowolnego banku w Polsce
bez żadnych problemów i również korzystam z karty w supermarkecie
Jeśli chcesz mieć własną kartę, możesz po prostu skontaktować się z divinecardhacker@gmail.com
to jest lepsza pomoc finansowa niż pożyczki, sprawdź to
Dzięki

Nataszaze
Nataszaze
6 lat temu

Ja dopiero zaczynam i mam sporo dylematów, ale na Twoim blogu znalazłam dużo cennych informacji, poza tym poczułam, że to co robię uda się, jestem zmotywowana:-)! Dzięki serdeczne

Wille Polanica
Wille Polanica
4 lat temu
Reply to  Nataszaze

Również wprowadzę te uwagi 🙂 Ja administruje https://www.wille-polanica.pl
i z twoimi uwagami na pewno lepiej to teraz będę robić.

Bartek Popiel
Bartek Popiel
4 lat temu
Reply to  Wille Polanica

Powodzenia!