Dlaczego warto czytać książki?

Lubię czytać. Wiem, że jeżeli mam z czymś problem to pewnie kiedyś ktoś już miał podobny i jest spora szansa na to, że to opisał. Tyczy się to właściwie każdego obszaru życia. Książki traktuje jak możliwość osobistego kontaktu, korepetycji z autorem. Bo jeżeli chcesz spotkać Chrisa Andersona, Briana Tracy, Pinka czy Babautę to wcale nie musisz być na ich seminarium. Czytaj ich książki i potraktuj to jako osobiste konsultacje. Takie podejście spowodowało, że chciałem z nimi obcować częściej i więcej ( a z kim przystajesz….;)  )

Wyróżniłem 7 powodów, dla których warto sięgać po książki. Część z nich to „oczywista oczywistość” i pewnie czytelników tego bloga nie muszę do czytania przekonywać. Daję wam jednak najważniejsze moim zdaniem argumenty, którymi do czytania można zachęcić innych 🙂

Ludzie, którzy czytają są mądrzejsi

Co do tego nie ma wątpliwości. W języku funkcjonuje termin „oczytany” co oznacza, że ktoś ma wartościową wiedzę. Osoby, które sięgają po książki mogą poprawić wiele aspektów swojego życia: biznes, relacje, uwodzenie, pedagogika, psychologia i wiele, wiele innych.

Czytanie sprawia, że człowiek staje się jeszcze bardziej inteligentny. Poszerza swoje horyzonty dzięki czemu na tą samą sprawę potrafi spojrzeć z różnych perspektyw. Jeśli nie masz pod ręką nic ciekawego to sięgnij po mojego ebooka: „Przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty„. Jest całkowicie bezpłatny 🙂

Kliknij tutaj i odbierz bezpłatnego ebooka.

Czytanie wzbogaca słownictwo

Większe słownictwo pomaga w opisywaniu swoich myśli czy uczuć. Ludziom często zdarza się, że coś chcą powiedzieć, ale nie wiedzą jak to ubrać w słowa. Mimo, że czytam bardzo dużo czasami również mnie się to zdarza. Mam tego świadomość i cały czas nad tym pracuję.

Mając bogatsze słownictwo lepiej się komunikujesz i lepiej przekazujesz swoje myśli. Niczym poeta masz dostęp do zasobu metafor i porównań, a to jest niezwykle przydatne.

Czytanie poprawia pamięć i wyobraźnię

Nowe informacje to doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając tworzysz filmy i obrazy, łączysz nową wiedzę z tym co już znane. Dzięki temu Twoje neurony są nieustannie przecierane i zmuszane do wysiłku podobnie jak mięśnie kulturysty. Jeżeli masz taką możliwość obserwuj osoby w podeszłym wieku. Dostrzeżesz znaczne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają czas na oglądaniu seriali a tymi, którzy czytają książki.

Osoby, które czytają książki niejako zmuszone są do tworzenia obrazów w swojej głowie. Dzięki temu później tworzą lepsze wizualizacje, które są szalenie przydatne przy nauce.

Czytanie niweluje stres

Na mnie czytanie działa bardzo uspokajająco. Oczywiście, jeżeli wydarzyło się coś bardzo istotnego to nie będę potrafił utrzymać koncentracji na książce. Jednak błahostki dnia codziennego odchodzą w zapomnienie kiedy siadam do ciekawych książek.

Polecam zmienić pewne przyzwyczajenia związane z czytaniem. Za radą Tima Ferrisa zacząłem książki biznesowe, poradniki, książki rozwoju osobistym czytać rano, a w godzinach wieczornych sięgam po powieści. Wtedy znacznie zwalniam prędkość czytania. Po godzinnej sesji kładę się spać i usypiam do 5 minut.Rewelacja!

Czytanie pomaga w pisaniu

Każdy, kto dużo pisze powinien również dużo czytać. Dziennikarze, blogerzy, pisarze. Te osoby mają za zadanie przelać swoje myśli i rady w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla czytelnika. Jasne, że nie zawsze się to uda ponieważ każdy ma swoją mapę rzeczywistości i te same słowa mogą być różnie interpretowane. Dlatego na tym blogu staram się pisać językiem prostym i zrozumiałym, a dla lepszego zobrazowania tematu używam metafor. Czy to jest skuteczne? Oceń sam 🙂

Jeżeli jesteś uczniem lub studentem również powinieneś dużo czytać. Przez lata szkolne będzie trzeba napisać sporo wypracowań, rozprawek i esejów. Czym lepsza stylistycznie będzie Twoja praca, tym lepsza ocena. Możesz trafić w temat i mieć wiedzę, ale jeżeli nie przelejesz tego dobrze na papier to zapomnij o wysokich ocenach.

Żadnych wymówek

Jak słyszę gdy ktoś mówi: „lubię czytać, ale nie mam czasu” to rozkładam z żalu ręce. Wtedy pytam: ile godzin spędzasz na przeglądaniu portali internetowych? Ile godzin oglądasz tv? Zawsze można znaleźć przynajmniej godzinę na czytanie książek. Jeżeli jesteś handlowcem i spędzasz połowę dnia w samochodzie to możesz słuchać audiobooków.

Czytanie jest tanie

Wiele książek można dostać za darmo (jak na przykład mojego audio- oraz e-booka „Przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty”, którego pobierzesz TUTAJ) lub za małe pieniądze. Korzystaj z bibliotek, można tam znaleźć naprawdę wartościowe książki. W bibliotece dostaniesz książkę na 2-3 tygodnie całkowicie za darmo! Poza tym możesz skorzystać z wymiany książek i biblioteczek działających w sieci.

Pytanie: dlaczego Ty sięgasz po książki?

 

Dlaczego warto czytać książki?
4.9 (97.53%) 186 votes