Skąd pieniądze na BIZNES? | Poranny Inspirator #96

Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie firmy? Jeżeli w Twojej głowie pojawia się myślenie „gdybym tylko miał pieniądze na własny biznes, to wszystko by się ułożyło”, to źle o Tobie świadczy.

Przedsiębiorczość to umiejętność wychodzenia właśnie z takich sytuacji. Jak nie potrafisz przeskoczyć problemu finansów, to wierz mi, że problemy znacznie grubszego kalibru, które pojawiają się na Twojej drodze mogą Cię rozjechać.

Oczywiście są możliwości typu dotacje z Urzędu Pracy, czy Unii, ale osobiście nie jestem ich zwolennikiem. A na pewno nie na starcie (choć niektórzy są przedsiębiorcami zanim założą firmę 😉 i jeśli takie osoby biorą dofinansowanie, to nie mam z tym problemu)

Zatem co robić jak chcemy wystartować, a nie ma za co? Zacznij od obejrzenia tego odcinka Porannego Inspiratora 😀

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

Kliknij tutaj i odbierz bezpłatnego ebooka „Przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty!”

Dzień dobry! Witam Cię w kolejnym Porannym Inspiratorze!

W dzisiejszym odcinku spróbujemy znaleźć odpowiedź na jedno z odwiecznych pytań: skąd wziąć pieniądze na biznes?

Niepokojąco często spotykam się z sytuacją, kiedy ktoś mówi: mam pomysł na biznes, ale nie mam pieniędzy na start, po czym bezradnie rozkłada ręce.

Ale hej! No ja też nie miałem pieniędzy na start! I chwała Bogu! 🙂

Dzięki temu, że nie wziąłem żadnej dotacji i nie miałem na start żadnych, większych pieniędzy, nauczyłem się do nich szacunku.

Nie jest to odkrycie godne Nobla, że jak na dzień dobry mamy duży zasób gotówki, to bardzo łatwo jest nam tych zasobów pieniężnych się pozbywać – wydajemy je bardzo często na rzeczy zbędne i niepotrzebne. Tak to wygląda.

Dlatego też uważam, że wszelkie dotacje na rozruszanie działalności powinny być przyznawane dopiero po dwóch-trzech latach działania w biznesie. „Dostałeś trochę po tyłku, rynek Cię przeczołgał, przetrwałeś – to teraz możemy Ci dać pieniądze. Wiemy, że ich nie zmarnujesz.”

Jestem przekonany, że w tym momencie ludzie sto razy mądrzej wydawaliby gotówkę, którą biorą z tej dotacji, bo byliby nauczeni przedsiębiorczego myślenia. Byliby przyzwyczajeni, by na każdą złotówkę spojrzeć dwa razy, zanim ja wydają. Wiedzieliby już, jak obracać tymi pieniędzmi. Umieliby zachować płynność finansową – a to wszystko to niezwykle ważne rzeczy.

Kolejna sprawa – jeżeli nie potrafisz ruszyć bez pieniędzy, to wierz mi, że będzie Ci bardzo ciężko w biznesie. Brak pieniędzy powoduje, że musimy uruchomić swoją kreatywność. Musimy uruchomić swoją pomysłowość. Tym właśnie jest przecież biznes!

Jeżeli chcesz być przedsiębiorcą, chcesz mieć biznes, a nie potrafisz wymyślić niczego poza „dajcie mi pieniądze!”, to mówię Ci – będziesz miał problem. Nie wyjdzie Ci ten biznes. Nie utrzymasz go.

Wymyśl coś w zamian. Biznes to nic innego, jak radzenie sobie z wyzwaniami. Brak pieniędzy to pikuś. Napotkasz na znacznie większe, znacznie poważniejsze wyzwania. Czasem brak płynności finansowej czy brak jakiegoś finansowania to naprawdę jeden z najmniejszych problemów, jaki może Cię spotkać w biznesie.

Wyobraź sobie, że jesteś w toalecie w trakcie „grubszej sprawy”. Kiedy już zrobiłeś to, co miałeś zrobić, rozglądasz się wokół w poszukiwaniu papieru toaletowego… i znajdujesz jedną jedyną rolkę z trzema listkami papieru. Co w tym momencie zrobisz?

Prawdopodobnie będziesz je bardzo oszczędnie składał. Postarasz się bardzo dobrze gospodarować materiałami, które masz. Nie będziesz tym szastał na prawo i lewo.

Może, jak już całkowicie zabraknie Ci papieru, to potargasz tekturową tubę i użyjesz tych kawałków tektury? Sprawdzisz po kieszeniach – może masz jakieś kartki przy sobie? Może sprawdzisz, czy w koszu stojącym obok, nie ma czegoś, co mogłoby się nadać? Może jakiś paragon? Może jakaś chusteczka? Cokolwiek, czym ewentualnie mógłbyś się posłużyć. Nie ma co ukrywać – sytuacja jest trudna.

Mam nadzieję, że dostrzegasz w opisanej przeze mnie „przygodzie” analogię do sytuacji z brakiem pieniędzy na rozruszanie biznesu. Chodzi mi o to, byś nie skupiał się na braku pieniędzy, ale na tym, czym dysponujesz. To bardzo istotne.

Czasami w biznesie jest tak, że przed podjęciem jakiegoś działania, musisz wcześniej zrobić coś innego. Powiedzmy, że chciałbyś nagrać materiały wideo, ale nie masz kamery. Sprawdzasz więc, ile taka kamera kosztuje i znajdujesz informację, że to kwota 6000 złotych. Zdecydowanie za dużo. Kwota parokrotnie przekraczająca cały Twój budżet.

Więc może w grę mogłoby wejść wypożyczenie kamery? Szukasz wypożyczalni, przeglądasz jej ofertę i już wiesz, że pożyczenie interesującego Cię sprzętu na dobę to np. 500zł. Okej, już brzmi lepiej. Czujesz, że ta kamera jest coraz bliżej, że jest w Twoim zasięgu, ale wciąż trochę grosza Ci brakuje. Co robisz?

Może warto poświęcić 3-4 dni na roznoszenie ulotek? A jeśli nie ulotki, to cokolwiek innego, żeby tylko zarobić parę groszy? Zatrudnić się gdzieś na szybko? Zrobić jakieś błyskawiczne zlecenie tylko po to, żeby zarobić te 500 zł?

To jest właśnie przedsiębiorczość. To jest biznes. Nie skupiaj się tylko na tym, że nie masz pieniędzy. Nie rozkładaj bezradnie rąk.

Każdy biznes – naprawdę każdy! – da się zacząć w jakiejś mikroskali. Próbuj zacząć tu, gdzie jesteś i z tym, co masz. O tym też już nagrałem jednego inspiratora, możesz przypomnieć go sobie klikając tutaj.

Niech brak pieniędzy Cię nie powstrzymuje. Po prostu uruchom swoją kreatywność i pomysłowość.

Często się zdarza, że ktoś ma pomysł na biznes, więc jedzie za granicę na kilka miesięcy, zbiera truskawki, zbiera tulipany (ale przede wszystkim zbiera pieniądze), wraca i otwiera biznes. Postawa godna prawdziwego przedsiębiorcy 🙂

Tymczasem jeżeli u Ciebie brak pieniędzy jest główną przeszkodą, to wierz mi, że później nie utrzymasz tego biznesu. Po prostu go nie utrzymasz, bo brak pieniędzy na początku to jeden z mniejszych problemów.

I na dzisiaj to wszystko. Jeżeli dało Ci do myślenia to, co przeczytałeś w tym Porannym Inspiratorze, to koniecznie daj łapkę w górę, zostaw komentarz i pobierz sobie bezpłatnego ebooka „Przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty”.

Pozdrawiam Cię serdecznie i do zobaczenia jutro o szóstej trzydzieści!

Brakuje Ci motywacji do działania? Chcesz poznać konkretne i sprawdzone wskazówki dotyczące produktywności?

Mnóstwo skutecznych wskazówek dotyczących motywacji, produktywv2 - Kopianości i skupienia znajdziesz w ebooku: „Przestań jęczeń i weź się wreszcie do roboty”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie. Dostępny jest w formatach pdf, mobi, ePub. Jest także w wersji audiobooka, więc jest to idealne rozwiązanie do samochodu, do słuchania podczas biegania czy spaceru.

Tytuł jest nieco prowokacyjny, ale w środku znajdziesz mnóstwo konkretnej i praktycznej wiedzy.

Ebooka pobrało już ponad 54.000 osób! 

Kliknij Tutaj i Pobierz Ebooka

Skąd pieniądze na BIZNES? | Poranny Inspirator #96
5 (100%) 1 vote