Jak przezwyciężyć nieśmiałość?

Kiedy byłeś małym dzieckiem śmiałeś się bez powodu, biegałeś nago, śpiewałeś i tańczyłeś kiedy miałeś na to ochotę. Nie specjalnie przejmowałeś się tym, czy obserwują Cię inni ludzie czy nie.

Później być może ktoś zwrócił Ci uwagę i powiedział, że pewnych rzeczy robić nie wypada. Szereg innych wydarzeń mógł doprowadzić do tego, że unikasz nawiązywania kontaktów z ludźmi i dzisiaj zastanawiasz się jak przezwyciężyć nieśmiałość.

  • Kiedy wchodzisz do pokoju pełnego nieznanych Ci osób zaczynasz się pocić, drżą Ci ręce i jak najszybciej chciałbyś wyjść.
  • Ktoś chce nawiązać z Tobą rozmowę, ale Ty totalnie nie wiesz co powiedzieć i jak pokierować rozmową.
  • Jest osoba, która bardzo chcesz poznać, ale boisz się podejść.

Jeżeli któraś z powyżej przedstawionych scen jest Ci znajoma i do tej pory nic z tym nie zrobiłeś, to czas na zmianę.

Niezależnie od tego czy jesteś mężczyzną czy kobietą, czy masz lat piętnaście czy czterdzieści – zapewne były w Twoim życiu takie sytuacje, w których Twoja pewność siebie całkowicie Cię opuściła. Z perspektywy czasu unikanie niektórych spotkań lub zachowań może być zabawne, ale w tamtym miejscu i czasie wcale takie nie było.

Jak wreszcie pokonać nieśmiałość?

Oto lista moich propozycji. Przetestuj je, wybierz te, które są dla Ciebie najbardziej użyteczne i pozbądź się nieśmiałości raz na zawsze!

1. Zrozum swoją nieśmiałość

Zanim zechcesz pokonać wroga najpierw dobrze go poznaj. Przypomnij sobie w jakich sytuacjach pojawia się dyskomfort? Jak wtedy reagujesz? O czym wtedy myślisz?

Pamiętaj, że znacznie łatwiej jest coś naprawić kiedy wiesz, co konkretnie uległo awarii. Samochód też się nie psuje. Zniszczeniu ulega konkretna część. Kiedy wiesz która, możesz ją wymienić.

2. Poczucie własnej wartości

To co o sobie myślisz jest wielką generalizacją. Koncepcja jaką przyjmujesz na swój temat odnosi się do samej siebie. Ten proces jest zamkniętą pętlą, która ma swoje dobre i złe strony.

Jeżeli myślisz o sobie jak o kimś, kto posiada niezwykłą zręczność będziesz dostrzegał momenty, w których złapiesz upadający wazon, trafisz idealnie do celu itp. Wyłapujesz te chwile i wzmacniasz swoje przekonanie na temat zręczności.

Ale gdy martwisz się tym, że przed występem publicznym ogarnie Cię trema, to zmartwienie powoduje dokładnie to, czego chcesz uniknąć.

W obu wersjach przekonania podtrzymują się i tworzą same siebie nieustannie się zapętlając.
Pora zatem popracować nad Twoimi dobrymi stronami. Na kartce papieru lub edytorze tekstu wypisz:
» w czym jesteś dobry?
» co inni u Ciebie chwalą?
» w jakich sytuacjach czujesz się jak ryba w wodzie?

Zacznij zauważać więcej tego, co robisz naprawdę dobrze.

3. Etykiety społeczne

Osoba, która uważa się za osobę nieśmiałą będzie doskonale spełniała swoją rolę. Podobnie jest z dziećmi – jeżeli po jakimś incydencie nadasz dziecku etykietę rozrabiaki zgadnij jak będzie się zachowywało 😀

Przestań myśleć, że jesteś nieśmiałą osobą – tylko zmiana podejścia może spowodować różnicę w zachowaniu.

4. Zaakceptuj niepowodzenie

W życiu tak bywa, że nie zawsze wszystko idzie z górki. Pewnych sytuacji nie da się przewidzieć. Jest zbyt wiele czynników, na których działanie nie masz żadnego wpływu. Tak się czasem dzieje i tyle – zaakceptuj to.

Nieśmiałość może wynikać z nieudanego doświadczenia w przeszłości. Wezmę za przykład Zenka. Zenek jest facetem, który panicznie boi się rozmawiać z kobietami. Z zawodu jest komandosem i nie straszna mu walka i kule latające po polu bitwy, ale gdy ma podejść do kobiety paraliżuje go strach.

Wszystko przez to, że jako nastolatek poszedł na imprezę i tam w wyniku pewnej zabawy musiał zatańczyć z koleżanką, która nie mieściła się w żadnych kryteriach piękności uznawanych przez Zenka.

Od tamtej pory nie chce z kobietami rozmawiać, o tańcu już nie wspominając.

Zenek zapomniał, że coś takiego jak przeszłość nie istnieje nigdzie poza jego głową.

Jeżeli Twoja nieśmiałość powodowana jest jakimś doświadczeniem z przeszłości czas się od tego uwolnić. Możesz zmienić znaczenie tamtego zdarzenia. Zamiast strasznego przeżycia naucz się podchodzić do tego jak do lekcji, która czegoś Cię nauczyła.

5. Porzuć perfekcjonizm

Jeżeli chcesz by zawsze wszystko było dopięte na ostatni guzik, to niestety czeka Cię wiele rozczarowań. Nie możesz być od razu mistrzem swojego fachu. Czeka Cię droga pełna różnych niespodzianek.

Ludzie, którzy są nieśmiali ponieważ boją się ośmieszenia lub opinii innych ludzi wiele w życiu tracą. Jeżeli chcesz czerpać z życia garściami musisz zacząć działać z tym co masz TERAZ. Twoje zasoby są naprawdę wystarczające.

Mimo, że prowadzę blog już kilka ładnych lat, to nadal zdarzają mi się literówki i błędy interpunkcyjne. Tym bardziej warto korzystać z takich stron jak ortograf.pl , które sprawdzają nie tylko literówki, ale i interpunkcje.

6. Nawiązuj kontakty z nieznajomymi

To jedna z najtrudniejszych rzeczy dla nieśmiałej osoby. Zapytasz:

„Jak to? Tak po prostu mam podejść i zagadać? A co ja mam powiedzieć?”.  

Zaraz się dowiesz.

Zaczynaj krótkie rozmowy w sklepie, stojąc w kolejce lub poczekalni. Jeżeli nie wiesz co powiedzieć, po prostu powiedz komplement. Zwykle ludzie reagują uśmiechem i podziękowaniem. Możesz komplementować styl poruszania się, fryzurę, odzież, obuwie, torebkę, biżuterię i co tylko chcesz. Powiedz krótko:

„Przepraszam, chciałem tylko powiedzieć, że bardzo ładnie Pani wygląda w tej sukience”. Albo „Gdzie Pani kupiła taki piękny kapelusz, bo chciałbym mojej dziewczynie kupić taki na urodziny”. Wtedy od razu sygnalizujesz, że nie chcesz jej poderwać.

Podejście do kobiety jest zbyt dużym wyzwaniem? Możesz zacząć od mężczyzn. Oczywiście im nie prawisz komplementów na temat chodzenia, ale możesz zapytać:

„Słuchaj, masz bardzo fajną bluzę. Gdzie takie można dostać?”.

I tylko tyle. To proste ćwiczenie sprawi, że Twoja pewność siebie wzrośnie i przekonasz się, że nie ma nic strasznego w poznawaniu nowych ludzi.

7. Wejdź w grupę

To jedna z opcji, która pomoże Ci poznać ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zacznij od grup dyskusyjnych, for tematycznych i portali społecznościowych. Szukaj ludzi, którzy mają podobne pasje i zainteresowania. Po krótkiej wymianie zdań online łatwiej będzie spotkać się w „realu”.

Ten krok może zostać pominięty i możesz dołączyć do kółek zainteresowań, grup tanecznych, klubów, zrzeszeń itp. Zatem pomyśl jakie są Twoje pasje i czy w okolicy jest grupa, w której dobrze byś się czuł.

8. Słuchaj

Osoby nieśmiałe mają tę cudowną umiejętność, że są doskonałymi słuchaczami. Zamiast koncentrować się na sobie i zadawać sobie pytanie: „jak pozbyć się nieśmiałości?” skup się na drugiej osobie. Słuchaj uważnie tego co mówi, a z jej wypowiedzi wyłapuj tzw. słowa kluczowe. Pozwoli Ci to na stawianie kolejnych pytań i kontynuowanie konwersacji.

Przykładowo ktoś może opowiadać, że był na wakacjach w Chorwacji. Zapytaj:

„Co najbardziej Ci się tam podobało?”.

Odpowiedź: „Mają pyszne owoce morza i mnóstwo miejsc do zwiedzania.”

Zapytaj: „Jakie ciekawe miejsca odwiedziłeś?”.

Zadawaj pytania → słuchaj wyłapuj słowa kluczowe pytaj 🙂

9. Nie unikaj trudnych sytuacji

Zamiast chować głowę w piasek wyjdź im naprzeciw. To mogą być proste sprawy, ale obawiasz się stawić im czoła. Być może coś denerwuje Cię w pracy. Być może Twoja druga połowa robi coś, co Cię drażni, ale nie chcesz poruszać tego tematu (co w dłuższej perspektywie nie służy związkowi).

Postanów sobie, że przy następnej okazji zareagujesz i powiesz jakie jest Twoje zdanie.

10. Zapisuj sukcesy

Załóż sobie mały zeszyt, albo plik, w którym znajdą się wszystkie Twoje sukcesy w związku z pokonywaniem nieśmiałości. Wpisuj tam każdy, nawet najmniejszy krok do przodu np. „Dzisiaj stojąc w sklepowej kolejce uśmiechnąłem się do kasjerki”.

Po dwóch miesiącach powinna zebrać się całkiem pokaźna ilość zapisanych sukcesów. Im dłużej będziesz prowadzić dziennik, tym więcej zapisków powinno się pojawiać. W końcu z każdym dniem stajesz się bardziej pewny siebie!

11. Utrzymuj kontakt wzrokowy

Osoby nieśmiałe mają tendencję do spuszczania wzroku kiedy rozmawiają z innymi ludźmi. Mam dla ciebie proste, ale skuteczne ćwiczenie. Idąc przez miasto spoglądaj ludziom w oczy. Przyjmujesz zasadę, że nigdy nie spuszczasz wzroku pierwszy.

Oczywiście kiedy będą Cię mijali muskularni panowie bez karku, to może lepiej zaniechaj ćwiczenia.

Patrz na ludzi serdecznie i lekko się uśmiechaj. Gdyby jednak komuś się to nie spodobało i zapyta Cię: „Czego się gapisz?”. Odpowiedz: „Przepraszam, jesteś bardzo podobny do mojego znajomego. Widocznie się pomyliłem”.

12. Zapytaj o drogę

Kiedy spoglądanie w oczy jest opanowane zrób krok dalej i pytaj o drogę. Mieszkając w mieście nie jesteś w stanie znać wszystkich i zapewne nie wszyscy znają Ciebie. Mogłeś przecież przyjechać z innego miasta. Pytaj o rzeczy, które dla większości mieszkańców będą oczywiste:

  • Gdzie jest Urząd Miasta
  • Gdzie jest ulica XYZ
  • Jak dojść do hotelu XYZ
  • Gdzie jest najbliższa kwiaciarnia?

13. Motywująca muzyka

Stwórz własną listę piosenek, które dodają Ci energii i motywacji. Następnie wrzucasz piosenki do playera mp3 i ruszaj w miasto! Z taką muzyką w tle łatwiej będzie wykonać ćwiczenia wypisane wyżej. To mogą być takie piosenki jak:

Survivor – Eye Of The Tiger

Queen – we are the champions

East West Rockers – Kochaj Swoje Życie

Indios Bravos – Zabiore Cię

i…..

Arka Noego – Nie lękaj się

14. Zacznij powoli

Jeżeli Twoim problemem jest nieśmiałość przed występami publicznymi, to polecam zacząć od małych grup. Opowiadaj dowcipy wśród znajomych, opowiadaj historie, zabieraj głos na rodzinnych spotkaniach, śpiewaj na karaoke. Później możesz przemawiać do większych grup zgłaszając się do referatów, przemawiając na konferencjach lub zadając pytania prelegentom. Pamiętaj, że trening czyni mistrza!

Z czasem przemawianie do grup będzie naprawdę proste, ale bez treningu nigdy się tego nie nauczysz.

Czytaj biografie ludzi sukcesu. Wielu z nich również miało problemy z nieśmiałością. Skoro oni mogli sobie z tym poradzić Ty także dasz radę!

Proszę Cię o pomoc 

Jeżeli uważasz, że razem z moim najwspanialszym zespołem na świecie robimy na tym blogu dobrą robotę, to podziel się z kimś tym artykułem. Skoro już napisałem ten tekst, to nie ukrywam, że zależy mi, aby dotrzeć z nim do jak największego grona ludzi.

Może ktoś z Twoich znajomych ma problem z nieśmiałością? Podeślij tej osobie link do tekstu mailem. Albo po prostu daj lajka lub udostępnij ten artykuł na swoim Facebooku. Z góry bardzo, bardzo dziękuję!

Życzę wytrwałości w przezwyciężaniu nieśmiałości!

Bartek

4.8/5 - (63 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vivian
Vivian
5 lat temu

Świetny artykuł i fantastyczny blog, gratuluję!
Dla osób, które mają trudność w patrzeniu w oczy, jest pewna sztuczka, można patrzeć drugiej osobie na czoło (tuż nad oczami) zwykle jest to mniej stresujące, a druga osoba nie zauważy różnicy 🙂 Nieśmiałość może w większym nasileniu być również fobią społeczną- a to już bardziej skomplikowana sprawa, choć pewne metody są podobne do opisanych przez Ciebie. https://emocje.pro/lek-spoleczny-fobia-spoleczna-jak-sobie-z-nia-poradzic/

Jak pokonać nieśmiałość
Jak pokonać nieśmiałość
5 lat temu

Perfekcjonizm to pięta achillesowa nieśmiałych osób. Niestety wytworzenie siebie jako idealnego też jest głupie…

Bartek Popiel
Bartek Popiel
5 lat temu

Trzeba zawsze wypośrodkować, choć oczywiście nie jest to poste.

Peb
Peb
3 lat temu

Ciekawy artykuł. Dobrze wyjaśnia problem. W tym roku próbowałem poderwać 30-letnią dziewczynę. Uświadomiłem sobie, że jest nieśmiałą perfekcjonistką. Przyczyną jest władczy, dominujący ojciec, z którym nadal mieszka. Dziewczyna stworzyła sobie mikroświat w postaci specjalistycznych studiów (magisterskich i doktoranckich). To zarazem pole jej perfekcjonizmu – obecnie trudnego do osiągnięcia z powodu epidemii. W zachowaniu wobec mnie starała się być uległa (dotyczyło to także obszaru jej perfekcjonizmu). Próbowałem przekształcić tę znajomość w układ partnerski. Niestety, dziewczyna traktowała moje działania jako okazywanie słabość. Widać, że ona potrzebuje kogoś, kto zdominowałby ją, wszedł w rolę ojca-władcy, nieustannie karzącego i ustawiającego po kątach. Coś w… Czytaj więcej »

Bartek Popiel
Bartek Popiel
3 lat temu
Reply to  Peb

Dziękuję za tak szczegółowy opis. I cieszę się, że uznałeś ten artykuł za wartościowy.

madzia
madzia
2 lat temu

Wreszcie znalazłam bardzo dobre rady!! Szczególnie 1, 4, 5 i 9