Jakie książki CZYTAĆ? | Poranny Inspirator #29

Jakie książki polecasz? Co warto przeczytać? – to pytanie w różnych wariacjach jest jednym z najczęściej zadawanych mi pytań. Odpowiedź za każdym razem jest taka sama: “Zmiana jakiego aspektu Twojego życia dałaby przyniosła by duży skok w jakości Twojego życia? Jakich konkretnie potrzebujesz umiejętności? Co cię blokuje?”

Dopiero jak się dowiem co na ten moment jest tzw. “wąskim gardłem”, to wtedy mogę podpowiedzieć po co warto sięgnąć. Czytanie dla czytania wszystkiego jak leci jest przyjemną rozrywką i daje złudzenie rozwoju, ale to nadal bardzo często tylko złudzenie.

Więcej w Porannym Inspiratorze!

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

4. Cała playlista Porannych Inspiratorów ► http://bit.ly/porannyinspirator

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

 

Wersja tekstowa

Dzień dobry, Moi Drodzy! Witam was w kolejnym Porannym Inspiratorze. Wersja wideo do tego odcinka została tym razem nagrana w Wiśle.

Dzisiaj postanowiłem odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań: Bartek, jakie książki warto czytać? Co warto czytać o biznesie, o marketingu, o sprzedaży, o rozwoju osobistym? Jakie książki ty czytasz? Jakie książki po prostu warto przeczytać?

Moim zdaniem, to bardzo dziwne pytanie. Nie ma przecież jednego zestawu książek, który zadziała na każdego. Coś takiego po prostu nie istnieje. Bo coś, co jest przydatne dla mnie i coś, co sprawiło, że ja miałem konkretne rezultaty i efekty, niekoniecznie będzie przydatne dla Ciebie.

Ja swego czasu też wpadłem w taką pułapkę. Na początku swojej drogi z rozwojem osobistym czytałem wszystko, co wpadło mi w ręce. Wszystkie książki, ebooki, audiobooki i tak dalej. Byłem takim trochę ćpunem rozwoju. Musiałem chłonąć tą wiedzę jak szalony.

Jednak problem polega na tym, ze czytałem, słuchałem, oglądałem szkolenia… a nie miałem wyników. Zatem, gdybym miał odpowiedzieć na to pytanie: jakie książki warto przeczytać, to pozwól, że zadam Tobie jedno pytanie, a mianowicie: czego konkretne na ten moment potrzebujesz?

Jeżeli potrzebujesz pewności siebie, to czytaj książki na temat pewności siebie.

Jeżeli potrzebujesz występować publicznie, czytaj książki na temat występów publicznych (i oczywiście idź na jakiś trening).

Jeżeli chcesz zwiększyć swoją wiedzę na temat marketingu, czytaj o marketingu.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoją wiedzę na temat sprzedaży, czytaj o sprzedaży.

Jeżeli chcesz zmienić swoją pracę, to czytaj książkę na temat tego, jak przygotować swoje CV, jak się lepiej zaprezentować, co zrobić, jak się nie ma odpowiednich kwalifikacji, jak się pokazać dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej, jak się przygotować do pytań, które zadają rekruterzy.

To jest istotne, bo widzisz – po co ci na przykład książka na temat inwestowania na giełdzie? Albo po co ci książka na temat wystąpień publicznych, kiedy okaże się, że inwestowanie w ogóle Cię nie interesuje, no i nie zamierzasz w ogóle zająć się wystąpieniami publicznymi? Po co ci wiedza z tych książek?

Jeszcze raz – nic Ci to nie da, kiedy ja Ci podam listę książek, które były dla mnie pomocne i które zmieniły coś w moim życiu. Naprawdę nic Ci to nie da. Nie popełniaj mojego błędu i nie czytaj wszystkiego jak leci. To bez sensu.

Ja ten błąd popełniłem. Naprawdę przeczytałem mnóstwo książek, a nie było żadnych konkretnych efektów. Dopiero później, jak uporządkowałem wszystko, jak zacząłem działać, to miało to ręce i nogi.

Więc zastanów się na spokojnie – czego konkretnie potrzebujesz? Co jest ważne w Twoim życiu?

Chcesz założyć firmę, czytaj o czym, jak rozpocząć działalność gospodarczą. Co jest potrzebne na początku.

Chcesz lepiej sprzedawać, czytaj o sprzedaży. Chcesz się lepiej komunikować, czytaj o komunikacji.

Chcesz być bardziej pewny siebie, czytaj o pewności siebie.

Wtedy zobaczysz naprawdę konkretne wyniki w swoim życiu.

Moi drodzy, na dzisiaj to tyle, zatem serdecznie was pozdrawiam 🙂

Jeżeli podobało Ci się to wideo, daj łapkę w górę, zostaw komentarz – daj znać, czy tego typu nagrania Ci się podobają.

W dzisiejszym odcinku to tyle.

Do zobaczenia w kolejnych materiałach, hej!

 

4/5 - (4 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Woźniak
Rafał Woźniak
7 lat temu

Cześć. Niby wszystko się zgadza, nie wszystko jest dla każdego. Z drugiej jednak strony można by próbować odsiać książki warte przeczytania z danej dziedziny od tych, po które lepiej nie sięgać. Czy nigdy nie dostałeś bardziej sprecyzowanego pytania typu: Hej Bartek a polecasz jakieś książki dotyczące tylko inwestowania w nieruchomości. Może są też takie, które odradzasz?

Kamil Skrok
Kamil Skrok
7 lat temu

Uwielbiam te Twoje inspiratory. Początkowo – szczerze przyznam – myślałem, że to będzie coś banalnego, ale nic bardziej mylnego – bardzo inspirujące i budujące! 🙂

Arnoldd
Arnoldd
5 lat temu

Ja powieści historyczne ostatnio polubiłem, choć dobrych naprawdę wiele nie znalazłem. Ostatnio najlepszą jaką czytałem to “Krwawy las” Geraint Jones – https://hrosskar.blogspot.com/2019/03/krwawy-las-geraint-jones.html Znacie? To powieść byłego żołnierza, który wyjeżdżał na misje, a książka jest o Rzymie. Ciekawy język i styl pisania, czyta się naprawdę super.

Bartek Popiel
Bartek Popiel
5 lat temu
Reply to  Arnoldd

Dzięki za polecenie! Warto też sięgać po beletrystykę, by czasami zwyczajnie ochłonąć 🙂

Szymon
Szymon
4 lat temu

Dzięki wielkie za tą listę ciekawych książek. Już zaplanuje ich przeczytanie na jesień 🙂