PORAŻKI | Poranny Inspirator #22

pi-22-porazki

Porażki, porażki, porażki. Któż ich nie zaliczył? Nie znam ANI JEDNEJ osoby, która osiągnęłaby konkretne wyniki biznesowe czy sportowe, bez porażek na koncie. Czy da się całkowicie ich uniknąć? Prawdopodobnie nie.

W książce „Biznes. Po prostu” Leszek Czarnecki, który obecnie notowany jest na 6 miejscu najbogatszych Polaków listy Forbsa napisał, że jak zrobił podsumowanie swojej działalności biznesowej, to wyszło mu, że 52% jego inwestycji były udane, a 48% były błędem! Z grubsza można przyjąć, że co drugi biznes / inwestycja była wtopą.

Jednak chodzi o to, żeby te dobre decyzje i inwestycje były tak profitowe, żeby niwelowały straty i dawały zarobić.

Zatem jak widzicie, nawet taki wyjadacz jak pan Czarnecki nadal ponosi kosztowne porażki.

Jak zatem do tego podejść? W nagraniu usłyszysz jaki ja mam na to pomysł 🙂

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

Kliknij tutaj i odbierz bezpłatnego ebooka „Przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty!”

Wersja tekstowa

Dzień dobry! Witam Cię serdecznie! Oto przed Tobą kolejny Poranny Inspirator!

Dzisiaj porozmawiamy sobie o… porażkach.

Tak właśnie, o porażkach. Dlaczego? Bo porażki są nieuniknione. Zawsze jakieś się pojawią. I nieważne, czy dopiero, jako nowicjusz, startujesz ze swoim biznesem, czy, już jako osoba z jakimś doświadczeniem, możesz pochwalić się rozkręconą firmą czy też może jesteś starym wyjadaczem, prawdziwym rekinem biznesu.

Tak czy siak – bez względu na to, na którym poziomie jesteś – i tak zarejestrujesz na swoim koncie różnego rodzaju potknięcia i porażki. Może podejmiesz złe decyzje, zrobisz to zbyt pochopne, za szybko, nie weźmiesz pod uwagę różnego rodzaju zmiennych… to się po prostu dzieje i nie ma sensu udawać, że jest inaczej.

Powtarzam – to całkowicie normalne i nie ma w tym nic złego.

Nie ma sensu się tym przejmować. Nie ma sensu labidzić, wyzywać, panikować, rwać włosy z głowy i narażać się na drogie wizyty u terapeuty. Porażki były, są i będą domeną tych ludzi, którzy COŚ ROBIĄ, bo – jak mówi przysłowie – nie myli się przecież tylko ten, który nie robi nic.

Ja zawsze wychodzę z założenia, że na pewno coś się popsuje. Na pewno zrobimy coś, co można było zrobić lepiej, inaczej, bardziej efektywnie. Na pewno podejmę jakieś decyzje, które będą złe, które będą błędne, i które z perspektywy czasu uznam za po prostu totalnie nietrafione.

To jest normalna sprawa w biznesie. Najbardziej jednak w tym wszystkim istotne jest to, by te błędy, potknięcia i porażki nie wysadziły Cię z siodła. O to w tym chodzi.

Jak ja to robię? Po pierwsze: to, że zakładam zaistnienie porażek, wcale nie znaczy, że nie staram się jak najlepiej przygotować do projektu.

Na początek określam konkretny cel do osiągnięcia. Następnie robię najlepszy plan, jaki tylko mogę przygotować: najbardziej skrupulatny, biorący pod uwagę wszystkie rzeczy, które tylko mogę wziąć pod uwagę. Staram się przewidzieć jak najwięcej i jak najwięcej scenariuszy rozrysować.

Później przychodzi już tylko czas na realizację planu. Prawda, że tak? Nie do końca. Bo pora jeszcze na punkt czwarty, który brzmi: CO POSZŁO NIE TAK?

Po realizacji projektu, należy go przeanalizować. Należy zapytać: co poszło nie tak? Co zawaliłem? Co było źle? Co było błędną decyzją? Jeśli na początku ustalę taki meta-plan, to jakoś podchodzę do tego wszystkiego z większym luzem.

Zadaję też sobie te „4 pytania na wagę złota”, o których mówiłem wcześniej, O TUTAJ. W każdym razie, szybkie przypomnienie: są takie 4 pytania na wagę złota, które pomagają uniknąć różnego rodzaju błędów i porażek. Pomagają także poradzić sobie z tym poradzić od strony psychicznej – co jest bardzo istotne.

Powtórzę raz jeszcze – chodzi o to, żeby nie przejmować się tym, że porażki będą się pojawiały. To jest nie do uniknięcia. Ważne, żeby nie wysadziły Cię z siodła. Po prostu wpisz je w swój plan. I na koniec szybka powtórka: najpierw cel, później plan, następnie realizacja, a na koniec zastanawianie się nad tym, co mogłem zrobić lepiej, jakie lepsze decyzje mogłem podjąć. Po to, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłości i nie popełnić tych samych głupich błędów ponownie.

Tak naprawdę, popełnienie błędu nie jest porażką. Porażką jest popełnienie tego samego błędu po raz drugi.

I na dziś to wszystko. Mam nadzieję, że Ci się podobało 🙂

Jeżeli lubisz serię Porannych Inspiratorów – daj łapę w górę, subskrybuj nasz kanał, polub moją stronę na Facebooku i.. pobierz mojego bezpłatnego ebooka „przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty”!

Wystarczy, że klikniesz TUTAJ.

Jest również wersja audio, zatem jeśli wolisz słuchać niż czytać – to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Idealne tło do jazdy autobusem, sprzątania, spaceru z psem, porannego joggingu i tak dalej i tym podobne – ZAPRASZAM DO POBRANIA! 🙂

Tymczasem pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia jutro o 6:30!

PORAŻKI | Poranny Inspirator #22
5 (100%) 5 votes