Jak PLANOWAĆ? | Poranny Inspirator #77

To niesamowite, że potrafimy doskonale zaplanować wakacyjny wyjazd, weekendową wycieczkę czy ślub, a totalnie wykładamy się na planowaniu działań we własnej firmie. A przecież projekt zwany “firmą” planuje się w oparciu o te same zasady!

Przed Tobą cztery fundamentalne kroki planowania. Zapoznaj się z nimi i sprawdź jak najszybciej w praktyce 😀

Zapraszam na kolejny – 77 odcinek Porannego Inspiratora!

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

 

Dzień dobry! Witam serdecznie w kolejnym Porannym Inspiratorze!

W dzisiejszym odcinku poruszę temat planowania.

Pewnie wiesz, że planowanie jest niezwykle istotne. Bez względu na to, co chcesz zrealizować – czy chcesz zbudować dom, czy chcesz zrzucić na wadze, czy chcesz osiągnąć jakiś imponujący wynik sportowy, czy może chcesz założyć dużą firmę… wszystko to wymaga konkretnego planu, jego sporządzenia i realizacji. To jest naprawdę bardzo ważne.

Zobacz, jak to działa w kulturystyce. Jeżeli jakiś kulturysta chce zbudować naprawdę fantastyczną sylwetkę, to musi trzymać się ściśle określonego planu: taki sportowiec ma rozpisaną odpowiednią dietę, odpowiednie treningi, ćwiczenia.

Inaczej się odżywia, inaczej ćwiczy, kiedy buduje masę mięśniową, a inaczej, kiedy jest na redukcji. Wtedy musi zadbać o intensywniejszy trening cardio, o mniejszą wartość kaloryczną posiłków. To wszystko ma znaczenie.

Tak samo jest z bieganiem w triathlonie – jak ktoś chce się do niego przygotować (bieganie, rower, pływanie), to też musi zatroszczyć się o odpowiednie treningi, odpowiednie odżywianie. Może warto zdecydować się na trening pod okiem fachowca?

Trzeba się dowiedzieć, jakie są Twoje mocne strony, jakie są Twoje słabe punkty, na co należy położyć trochę większy nacisk na treningach. Tak to wygląda.

W planowaniu wyróżniamy cztery zasadnicze kroki:

Krok numer jeden to cel.

Krok numer dwa to „co trzeba zrobić?”

Krok numer trzy to porządkowanie.

Krok numer cztery – działanie i monitoring.

Omówmy wszystkie te punkty na przykładzie budowy domu.

Krok numer jeden. Cel: budowa domu.

Krok numer dwa. Co trzeba zrobić? Trzeba znaleźć działkę, trzeba podciągnąć tam media, trzeba kupić materiały, trzeba skądś w ogóle pieniądze na budowę tego domu (będziesz odkładał i oszczędzał czy posiłkujesz się jakimś kredytem?), trzeba znaleźć ekipę budowlaną, trzeba wiedzieć, jak to urządzić, trzeba być świadomym tego, jakie mamy na to fundusze i wiele, wiele innych spraw.

Ważne jest, żeby się nie przeliczyć. Żeby pieniądze nie skończyły się zaraz po postawieniu murów. Wszystko trzeba przekalkulować. Projekt, nie projekt. Wszystko.

Jak ten dom ma wyglądać? To wszystko musi być uwzględnione na etapie planowania.

Dalej jest porządkowanie. Nie zaczniesz przecież budowy domu od kupna cegieł, prawda? Jak jeszcze nie masz działki, to co z tego, że kupisz sobie dzisięć palet pustaków? Po co Ci one? Gdzie je w ogóle postawisz? Tak samo – po co masz kupować dachówkę, jak jeszcze nie masz działki? Wszystko to są bardzo ważne rzeczy: musisz robić to konsekwentnie i po kolei.

Kiedy już wiesz, co trzeba zrobić, to musisz to uporządkować.

Ostatni etap to działanie. Czyli okej – mamy kupioną działkę, podciągamy media, dbamy o fundamenty, mury pną się do góry, robimy instalację wodno-kanalizacyjną i tak dalej i tak dalej.

Te wszystkie rzeczy muszą być zrealizowane w odpowiedniej kolejności. Przyznasz, że byłoby głupotą, gdybyś wszystko miał zrobione, pełne wyposażenie, pełen wystrój, a nagle…. okazuje się, że nie zostały podciągnięte kable do prądu, prawda? Albo nikt nie zadbał o instalację wodno-kanalizacyjną. Pomyślałbyś pewnie wtedy: jakim trzeba być idiotą, żeby w ten sposób budować dom?

To wszystko to bardzo ważne rzeczy. Tak musi wyglądać Twoje planowanie.

Ja w ten sposób rozpisuję wszystkie swoje projekty. Kiedy mam już ustalony cel, wypisuję sobie, co dokładnie trzeba zrobić. Później to porządkuję, a następnie nie zostaje już nic innego, jak działanie i monitoring.

Do zarządzania projektem używam między innymi takich narzędzi jak google drive, google calendar, Trello (uwielbiam!) oraz Toms Planner.

Wiem, że teraz tak naprawdę dotknęliśmy wierzchołka góry lodowej. Jeżeli chciałbyś poznać cały, bardzo obszerny materiał na temat tego, w jaki sposób planować swoje cele, jak to dokładnie robić, jakich narzędzi używać, jak to jest monitorowane… to wszystko to znajdziesz w moim kursie Extreme Productivity. Tam jest osobny moduł na temat planowania.

Jeżeli nie masz tego kursu, to zapisz się na newsletter.

Jeżeli poczujesz, że to coś dla Ciebie, to zachęcam Cię do zakupu. Naprawdę warto w zainwestować pieniądze w ten sposób. Jeżeli nie, to okej, spoko, nie ma żadnego ciśnienia 🙂

Podsumowując – musisz pamiętać o tym, że działanie jest bardzo ważne, ale nie możesz zapominać o planie. W końcu nie chciałbyś znaleźć się w sytuacji, w której wiosłujesz, wiosłujesz, wiosłujesz… a po chwili okazuje się, że nie wiesz nawet, dokąd płyniesz… prawda?

Albo że wspinasz się po drabinie, ale ta drabina jest przystawiona nie do tej ściany, co trzeba.

Warto się na chwilę zatrzymać, zrobić konkretny plan. Później nie zostaje już nic innego, jak działanie.

W tym odcinku to już wszystko. Widzimy się jutro o szóstej trzydzieści, hej!

5/5 - (2 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Jeszcze o PLANOWANIU | Poranny Inspirator #94 | Liczy się Wynik
7 lat temu

[…] Poświęciłem już temu jeden z wcześniejszych odcinków (możesz sobie odświeżyć pamięć KLIKAJĄC TUTAJ), jednak chciałbym uzupełnić go o jeszcze kilka, bardzo ważnych […]