Jak promować firmę, nawet jeśli nie masz pieniędzy na reklamę, a branża jest… nudna?

Jak skutecznie promować swoją firmę, nawet jeśli nie masz pieniędzy na płatną reklamę?

“Szukajcie, a znajdziecie” – powiedział kiedyś całkiem łebski gość, który przez ostatnie dwa tysiąclecia dorobił się pokaźnego grona fanów. W tym przypadku – i w wielu innych – nie można odmówić mu racji, jednak wydaje mi się, że pewną kwestię należy tu odrobinę doprecyzować. Zwłaszcza, kiedy mówimy o interesach 🙂

Powiedzmy, że klient Cię potrzebuje. Rozpoczyna więc poszukiwania. Sprawdza w Googlu, sprawdza na Facebooku, pyta znajomych… i nic. Jak myślisz – jak długo będą mu brzęczeć w głowie biblijne mądrości? “Szukajcie, a znajdziecie… ta, dobre sobie!” – pomyśli, po czym najpewniej odpuści.

I winę za to będziesz ponosił tylko i wyłącznie Ty sam.

Bo nie zadbałeś nawet o to, by klient mógł Cię odnaleźć. Zaszyłeś się gdzieś za horyzontem w swojej samotni nie troszcząc się choćby o jeden drogowskazik i masz pretensje do całego świata, że nikt Cię nie odwiedza. Tymczasem może być tak, że zaledwie kawałeczek dalej ktoś Cię woła, zaklina, błaga, byś się ujawnił – a Ty tego nie słyszysz.

To powyżej to oczywiście metafora. Wracając na ziemię: chodzi mi o to, że są ludzie, którzy utożsamiają pojęcie “reklamy” z ogromnymi bannerami, tonami ulotek, wielkimi eventami, sponsorowaniem drużyn sportowych (lub lotów w kosmos….) i tak dalej, a wspólnym mianownikiem tego wszystkiego jest przepotężny budżet z pewnością wykraczający poza to, co przeciętny Kowalski-biznesmen jest w stanie wysupłać ze swojej skarpety z oszczędnościami.

Mam jednak gorącą nadzieję, że nie należysz do tego grona. To najpewniej oznaczałoby, że nie korzystając z dostosowanych do realiów prowadzenia mniejszych biznesów okazji reklamowania swojej działalności, zostawiłeś “na stole” mnóstwo pieniędzy. Klienci nie mogli Cię odnaleźć. Nie mówiąc już o tym, że w żaden sposób nie komunikowałeś im “halo, tu jestem, może mnie potrzebujesz?”.

Odstawiając jednak na bok moje dobre nadzieje, “Nie stać mnie na to, żeby kręcić profesjonalne spoty reklamowe i promować swoją firmę na Facebooku, czy w AdWords” to jedne z najczęstszych słów, które słyszę od przedsiębiorców narzekających na brak klientów, dlatego jest spora szansa na to, że w ten sposób uderzam także w Twoje przekonania.

Nich więc zabrzmią fanfary! Mam dobrą wiadomość!

Prawda jest bowiem taka, że nie potrzebujesz tysięcy złotych na to, aby skutecznie promować swoją działalność. Wystarczy trochę kreatywności, a Twój telefon może stać się jednym z najskuteczniejszych narzędzi do robienia marketingu w firmie.

Żyjemy w pięknych czasach, bo mamy multum możliwości, które mogą pomóc w promowaniu naszej działalności i są dostępne za darmo.

Dlaczego warto inwestować swój czas w tworzenie materiałów wideo, artykułów i podcastów?

Czasy, w których wystarczyło tylko opublikować swoją stronę w sieci, a potem skierować na nią ruch już dawno minęły. W zasadzie na każdym rynku mamy do czynienia z olbrzymią konkurencją i trzeba się sprężać, aby konkurencja nas nie zadeptała.

Klienci kupują przede wszystkim od takich osób, które znają i lubią. Jak mają Cię poznać i zaufać, skoro nigdzie Cię nie ma? To tak, jakbyś umówił się z dziewczyną i na pierwszej randce się jej oświadczył.

Podobnie jest z klientami. Najpierw warto zbudować z nimi relacje, pokazać swoją ekspertyzę, a dopiero potem stopniowo przechodzić do działań typowo sprzedażowych.

Ale to by pasowało kupić sprzęt, a ja teraz mam wydatki…

Od zawsze powtarzam: zacznij z tym, co masz! Dopiero potem inwestuj w bardziej zaawansowane rozwiązania. Chodzi o to, żeby nie wydawać kilku tysięcy na profesjonalną kamerę, skoro dzisiejsze telefony z powodzeniem nagrywają w jakości HD i na pewno nie będzie to źle wyglądało.

Nagrałem na ten temat Poranny Inspirator, więc proszę, obejrzyj sobie ten film, bo skupiam się tam na wymówkach typu: nie mam pieniędzy na serwer, żeby postawić bloga, czy boję się nagrywać wideo.

Gdzie to już działa?

Poniżej przedstawiam Ci kilkanaście przykładów specjalistów z różnych branż, którzy zdecydowali się na wdrożenie działań content marketingowych w różnej formie. Niektórzy kręcą vlogi, inni publikują regularnie na Facebooku, a jeszcze ktoś inny jest aktywny głównie na Instagramie.

Ja sam wystartowałem jakiś czas temu z takimi materiałami i zostały doskonale przyjęte przez moich widzów. Pierwszy odcinek vloga, w którym omawiałem kulisy pracy na moim biznesem, obejrzało ponad 14 tysięcy osób. Mowa dokładnie o tym materiale, który kręciłem kamerą w moim telefonie:

To pokazuje, że ludzie chcą oglądać takie rzeczy i warto dzielić się nie tylko zewnętrznymi działaniami, ale również tym, co dzieje się za kulisami Twojego biznesu.

Zachęcam Cię do tego, żebyś nie skupiał się wyłącznie na swojej działce, ale przeanalizował wszystkie przypadki, które tu prezentuję. To pomoże Ci się jeszcze bardziej zainspirować i wpaść na lepsze pomysły co do tego, w jaki sposób będziesz działał Ty.

Szkoła nauki języków obcych

Prowadzisz szkołę języków obcych, ale średnio się to wszystko kręci? W Twoim mieście jest duża konkurencja i nie bardzo wiesz, w jaki sposób możesz rywalizować ze studentami, którzy udzielają korepetycji za głodowe stawki?

Zobacz, jak możesz przechylić szalę na swoją stronę i z powodzeniem zdobywać kolejnych klientów poprzez publikację wartościowych treści.

Kogo warto podglądać:

For You Nauka Języków Obcych

Szkoła językowa, która na You Tube prowadzi swój kanał i omawia tam różne ciekawostki językowe. Wszystko przedstawione w ciekawy i lekki sposób, aby nikt się nie nudził, a jednocześnie mógł z tego wynieść jak najwięcej.

Arlena Witt

Jeden z najbardziej popularnych kanałów na You Tube w tematyce nauki języków obcych. Arlena tworzy mnóstwo wartościowych materiałów, w których uczy jak poprawnie wymawiać różne słówka po angielsku, zdradza sposoby na skuteczną naukę języka, jak również publikuje luźne vlogi z tego, co się u niej ciekawego dzieje.

Pomysły do wdrożenia:
 • Nagraj wideo na zajęciach z angielskiego, które będziesz prowadził i opublikuj na YouTube.
 • Przedstaw przykłady śmiesznych sytuacji, które wynikły z powodu nieznajomości języka obcego.
 • Omów skuteczne sposoby nauki języków obcych.
 • Ucz, w jaki sposób wymawiać trudne słówka.
 • Gdzie szukać materiałów do nauki?
 • Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
 • Pokaż, jak przygotowujesz się do zajęć ze swoimi uczniami.
 • Kreatywne sposoby na naukę języków obcych.
 • Jak uczyć się języków obcych za darmo?

Warsztat samochodowy

Jeśli chodzi o mechanikę samochodową, to pole do popisu jest naprawdę duże. Tymczasem niewiele warsztatów wykorzystuje możliwości promocyjne, do których mają łatwy dostęp.

Za sprawą działań opierających się na publikacji wartościowych materiałów, możesz pokazać swoim klientom, że naprawdę znasz się na swojej robocie i poważnie do tego podchodzisz. Będą skłonni jeszcze chętniej Ci zaufać i oddać swój samochód do naprawy.

Kogo warto podglądać:

Miłośnicy czterech kółek – zrób to sam

Kanał, na którym można znaleźć mnóstwo wartościowych porad na temat wykonywania napraw w samochodzie. Prowadzący krok po kroku omawia poszczególne czynności, które należy wykonać przy danej naprawie oraz podpowiada jakich błędów należy unikać podczas usuwania usterek.

Bracia Collins

Możesz znać ich z programu telewizyjnego Odjazdowe Bryki Braci Collins, w którym pokazywali, jak tuningują samochody i zmieniają je nie do poznania. Koniecznie obejrzyj sobie ich telewizyjne występy, bo wierzę, że wpadnie Ci do głowy mnóstwo pomysłów, które przełożysz na swoją działalność.

Pomysły do wdrożenia:
 • Nakręć film lub napisz artykuł, w którym pokazujesz, jak naprawić konkretną usterkę.
 • Jeśli przerabiasz samochody, to pokaż, jak auto wyglądało przed i po.
 • Nagraj dzień z życia warsztatu samochodowego.
 • X błędów, które popełniają klienci warsztatów samochodowych.
 • Jaki zestaw kluczy powinien mieć każdy kierowca?
 • Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?
 • Jak odpowiednio przygotować samochód do wakacyjnego wyjazdu?

Branża startupowa i tworzenie oprogramowania

Startupy na początku swojej działalności muszą mocno uważać na to, jak wydają pieniądze, które udało się pozyskać od inwestorów. Budżet zazwyczaj nie jest ekstremalnie duży, więc można zapomnieć o wypasionych spotach reklamowych. Spokojnie, to w żadnym wypadku nie przekreśla szans na promocję firmy.

Chciałbym zachęcić Cię do pokazywania, jak wygląda tworzenie tego rodzaju projektu od środka. Jeśli Twoja firma w ostatnim miesiącu podwoiła liczbę klientów, to pokaż szerszej publice, w jaki sposób udało Ci się tego dokonać — co zmieniłeś na stronie itd.

Kogo warto podglądać:

Michał Sadowski

Michał jest założycielem firmy Brand24, która tworzy narzędzie do monitorowania internetu. Jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych i regularnie dzieli się wiedzą.

Pokazuje, w jaki sposób jego zespół pozyskuje nowych klientów oraz jak udaje im się zwiększać konwersję sprzedażową. Nie brakuje również podsumowań, z których można się dowiedzieć, jak wyglądała sprzedaż abonamentów w Brand24 za dany miesiąc.

Jak to wygląda w praktyce?

Tutaj z kolei rozmawia ze swoim gościem, na temat sprzedaży i marketingu:

Jakub Gajdamowicz

Autor prowadzi kanał na You Tube, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem i relacjonuje tworzenie startupu od środka. Można tam znaleźć sporo porad na tematy biznesowe, pozyskiwania inwestorów, jak i luźniejsze treści.

Pomysły do wdrożenia:
 • Pozyskałeś inwestora? Podziel się wiedzą, w jaki sposób to zrobiłeś i na co musi zwracać uwagę człowiek, który szuka wsparcia finansowego dla swojego pomysłu?
 • Pokaż, jakie techniki sprzedażowe stosujesz, aby klienci chętniej kupowali Twój produkt.
 • Twórz wideo poradniki, które pokazują, w jaki sposób używać Twojego narzędzia.
 • Nagraj wideo, w którym pokażesz, jak wygląda dzień z życia firmy.
 • Omów najczęstsze błędy początkujących startupowców.
 • Jak pozyskiwać nowych klientów do swojej aplikacji?
 • Jakie projekty mają realną szansę na sukces?

Sklep z zabawkami

Prowadzisz sklep z zabawkami, ale nie masz żadnego pomysłu na to, żeby szerzej zaistnieć np. na You Tube, czy Facebooku i w ciekawy sposób zaprezentować klientom asortyment? Spójrz na poniższe przykłady i zobacz, jak można robić to kreatywnie i ciekawie dla odbiorców.

Kogo warto podglądać:

Zabawkowicz.pl

Fenomenalny przykład na to, jak można w ciekawy sposób prezentować zabawki, bez sztywnej i nachalnej reklamy. Wbrew pozorom nie trzeba ograniczać się wyłącznie do nudnych opisów na Facebooku, czy samych zdjęć. Przejrzyj sobie ten kanał i zastanów się nad tym, jakie formy filmów Ty mógłbyś wdrożyć u siebie.

Cobi

Jak się uczyć, to od jednej z najlepszych firm w branży. W tym wypadku zachęcam Cię do tego, aby zajrzeć na ich bloga i przyjrzeć się jak pisane są artykuły. To nie jest agresywna reklama, gdzie oni krzyczą: “no kup! kup! kup!“, ale konkretne porady, które mogą pomóc rozwiązać jakiś problem.

W tym kierunku powinieneś podążać, czyli przede wszystkim skupić się na wartości, którą możesz dać swoim odbiorcom, a nie na nachalnej sprzedaży.

Pomysły do wdrożenia:
 • Nagraj, jak w praktyce działają wybrane zabawki.
 • Publikuj artykuły z poradami dla rodziców na temat zabawy z dziećmi i spędzania wolnego czasu.
 • Raz na tydzień/miesiąc opublikuj podsumowanie tego, co działo się na rynku zabawek — co nowego się pojawiło itd. To nie musi być koniecznie coś, co Ty masz w swojej ofercie.
 • Masz w swojej ofercie klocki lego? Włącz kamerę i nagraj film, w którym pokażesz, jak składasz konkretny zestaw.
 • Nagraj wideo, jak rozpakowujesz np. 30 Kinder niespodzianek lub zestaw zabawek.

Budownictwo

Coś się zaczyna w końcu dziać w branży budowlanej, bo pojawia się coraz więcej ciekawych kanałów i stron, które poświęcone są majsterkowaniu, czy pracom typowo budowlanym. Zachęcam Cię do czerpania inspiracji z poniższych przykładów, bo skoro tam doskonale działa takie podejście, to dlaczego miałoby się nie sprawdzić również u Ciebie?

Kogo warto podglądać:

Mario Budowlaniec

Bohaterem jest tutaj Mariusz, który po otrzymaniu dotacji w 2014 roku kupił sobie kamerę i postanowił nagrywać swoją pracę, aby potem reklamować się przed klientami. Od tamtej pory opublikował na swoim kanale mnóstwo filmów, w których pokazuje, jak wykonywać rozmaite prace budowlane.

Nie ukrywa, że dzięki temu zdobył wielu klientów, jak również pojawił się w mediach, co przysporzyło mu jeszcze więcej popularności. Teraz nie ma najmniejszego problemu ze zleceniami i oczywiście nadal kontynuuje nagrywanie swoich materiałów.

Dom za 150 tysięcy

Kanał jest prowadzony przez firmę budowlaną, która buduje domy za kwotę 150 000 złotych. Regularnie nagrywają filmy, w których pokazują, w jaki sposób przeprowadzane są poszczególne prace podczas budowy. Widzowie mogą się zatem nie tylko sporo nauczyć, ale przy okazji posłuchać ciekawych anegdot z życia autorów. Kanał jak najbardziej godny uwagi dla każdego, kto działa w branży budowlanej i chciałby wyjść poza ramy standardowych działań reklamowych.

Jeśli miałbyś wątpliwości co do skuteczności takich materiałów, to przykładowy filmik, który prezentuję poniżej ma ponad 60 tysięcy wyświetleń, a firma ma zarezerwowane terminy na najbliższe kilka miesięcy. Nadal twierdzisz, że to nie dla Ciebie i szkoda zachodu?

Castorama Polska

Tutaj bardzo kreatywnie zdecydowano się podejść do tematu i nie ma takie korporacyjnego “zadęcia”, które widoczne jest przy innych kanałach dużych firm. Filmy realizowane w ramach kanału Castoramy, to prawdziwa kopalnia wiedzy, z której garściami możesz czerpać mnóstwo wartościowych inspiracji. Do tematyki budowlanej zdecydowano się podejść na luzie, czego dobrym przykładem jest poniższy film.

Pomysły do wdrożenia:
 • Jeśli budujesz domy, to stwórz serię wideo lub artykułów, w której pokażesz kolejne etapy powstania budynku.
 • Nagraj film, który pokazuje, w jaki sposób wykonywać prace budowlane takie jak układanie płytek, wykonywanie wylewki, czy wymurowanie ścianki działowej.
 • Publikuj materiały, w których omówisz najczęstsze błędy np. podczas budowy domu, czy remontu — podcast, wideo lub artykuł na blogu.
 • Od czego zacząć budowę domu?
 • Jak wybrać odpowiednią ekipę budowlaną?
 • Jak tanio wyremontować dom?
 • Na co zwrócić uwagę wybierając płytki?

Sprzedaż i wynajem nieruchomości

Wydawać by się mogło, że branża nie jest zbyt porywająca, bo co tu można pokazać. Tymczasem można z powodzeniem zastosować kilka fajnych trików, które spowodują wzrost zainteresowania ze strony klientów, jak również będą budowały markę.

Kogo warto podglądać:

Katarzyna Gorzędowska

Kasia publikuje wideo na temat tego, w jaki sposób remontować mieszkanie pod wynajem. Regularnie robi transmisje live na Facebooku, w których przedstawia m.in. proces remontu nieruchomości do sprzedaży, jak również dzieli się wskazówkami na temat tego, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie.

Freedom Nieruchomości

Agencja pośredników nieruchomości, która prowadzi swój kanał na You Tube i publikuje tam materiały na temat negocjowania cen mieszkań oraz doradza pod względem zakupu.

Pomysły do wdrożenia:
 • Nagraj wideo, w którym pokażesz jak przygotować mieszkanie na wynajem.
 • Jeśli aktualnie przeprowadzasz remont mieszkania pod wynajem, to nagraj wideo, w którym pokażesz, jak przebiegają prace.
 • Opisz najczęstsze błędy przy kupowaniu mieszkania.
 • Co jest ważne przy nogocjowaniu ceny mieszkania?
 • Jak tanim kosztem wyremontować mieszkanie?
 • Co zrobić, by wybrać idealne mieszkanie dla rodziny/singla/studenta?
 • Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie mieszkania?
 • Jak zabezpieczyć swoje prawa przy wynajmie mieszkania?
 • Gdzie szukać mebli, dzięki którym tanio urządzisz mieszkanie na wynajem?
 • Jak szukać najlepszych okazji na rynku nieruchomości?

Programowanie

Działasz jako programista freelancer? Może za jakiś czas zmierzasz szukać pracy w tym zawodzie i chciałbyś mieć dobre argumenty, którymi przekonasz do siebie potencjalnego pracodawcę? Niekoniecznie musisz publikować materiały związane stricte z programowaniem i pisaniem kodu. Wręcz nie radzę Ci się skupiać wyłącznie na tym.

Doskonale sprawdzają się materiały, które pokazują, że programiści to spoko goście i wbrew stereotypom nie siedzą w ciemnej piwnicy przed komputerem przez całą dobę.

Kogo warto podglądać:

Kodu.je

Przykładem realizowania ciekawego marketingu treści w tej branży są panowie z grupy Kodu.je. Prowadzą oni kanał na You Tube, gdzie każdy początkujący programista znajdzie sporo wiedzy na temat tego, jak rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych.

Publikują poradniki, w których pokazują krok po kroku, w jaki sposób rozwiązywać poszczególne problemy programistyczne oraz odpowiadają na pytania widzów. Za sprawą takich działań są w stanie jeszcze skuteczniej zachęcać do siebie użytkowników, którzy będą zainteresowani płatnymi szkoleniami, bo i takie Kodu.je ma w swojej ofercie.

Maciej Aniserowicz – DevStyle.pl

Inny ciekawy przykład to kanał Macieja Aniserowicza, na którym porusza on tematy związane z szeroko pojętym programowaniem oraz produktywnością. Nie brakuje tu wskazówek dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych adeptów sztuki programowania. Filmy nie są długie oraz zawierają wyłącznie konkretne informacje na temat danego problemu.

Warto podkreślić, że Maciek najpierw zaczął od pisania artykułów na bloga, potem doszły podcasty programistyczne, a teraz tworzy również wideo. Tak więc i Ty nie musisz robić wszystkiego naraz, ale stopniowo wdrażać kolejne aktywności.

CodeBabes

Zawsze powtarzam, że trzeba robić coś innego niż konkurencja, aby się skutecznie wyróżnić. Ten kanał jest idealnym przykładem, że czasami sprawdza się niekonwencjonalne podejście do tematu. Na czym polega jego fenomen? Cóż, najlepiej sprawdź sam 🙂

Pomysły do wdrożenia:
 • Nagraj kurs tworzenia stron internetowych/aplikacji WEB — pokaż, że naprawdę jesteś ekspertem w tym, co robisz i omów najtrudniejsze rzeczy podczas projektowania takich rzeczy.
 • Pokaż, jak krok po kroku budujesz, a potem rozwijasz jakąś aplikację.
 • Dziel się ciekawostkami ze świata programistów.
 • Od czasu do czasu pojedź na jakąś konferencję, czy targi programistyczne i nagraj tam wideo lub zrób relację w formie tekstowej.
 • Napisz ebooka lub nagraj film o tym, z jakimi problemami mogą mierzyć się osoby początkujące w branży i jak mogą sobie z tym poradzić.
 • Rób cykliczne podsumowania wideo lub w formie artykułu tego, co nowego pojawiło się w obrębie technologii, w której się specjalizujesz.

Odżywianie i dietetyka

Jak wygląda zdobywanie klientów przez dietetyków i trenerów personalnych? Zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do dawania ogłoszeń w portalach ogłoszeniowych brzmiących mniej więcej tak: “Chętnie ułożę dietę lub rozpiszę trening — Sukces gwarantowany!“. Nie ma tam żadnego linka do strony, kanału na You Tube, czy bloga, dzięki którym potencjalny klient mógłby się czegoś więcej o tym człowieku dowiedzieć.

Ludzie skorzystają z Twoich usług wyłącznie wtedy, kiedy zobaczą, że jesteś prawdziwym specjalistą, a nie osobą, która po weekendowym kursie trenera personalnego myśli, że wie wszystko. Pokaż zatem, że faktycznie masz wiedzę i jesteś w stanie im pomóc zbudować mięśnie, czy zrzucić zbędne kilogramy.

Kogo warto podglądać:

Michał Karmowski

Michał Karmowski publikuje regularnie wideo na swoim na kanale na You Tube, w których dzieli się wskazówkami na temat odżywiania, treningu, czy motywacji. Jest również niezwykle aktywny na Facebooku, gdzie często robi live i publikuje posty z wyczerpującymi odpowiedziami na najczęściej zadawane przez fanów pytania.

Nie brakuje tutaj również osobistych materiałów, które pokazują jego codzienność, relacje z rodziną itd. To są rzeczy, które dodatkowo wzmacniają zaufanie do niego i pokazują, że jest takim samym człowiekiem jak każdy z nas. Też musi zmagać się z różnymi problemami i stawiać czoła przeciwnością, które pojawiają się na jego drodze.

Ewa Chodakowska

Chyba jedna z najpopularniejszych postaci branży fitness w naszym kraju. Ewa Chodakowska działa od kilku lat i na swoim profilu Facebokowym zgromadziła ponad 2 000 000(tak, dwa miliony!) ludzi. Jej grupą docelową są oczywiście kobiety i to właśnie dla nich tworzy mnóstwo materiałów wideo oraz artykułów na temat budowania sportowej sylwetki.

Sprzedaje swoje kursy online, jak również prowadzi stacjonarne szkolenia, które cieszą się olbrzymią popularnością. Z całą pewnością nie byłoby to możliwe, bez zbudowania naprawdę dużych zasięgów przy pomocy publikowanych materiałów.

Pomysły do wdrożenia:
 • Publikuj darmowe wideo z poradami na temat odżywiania.
 • Rób live na Facebooku, w których będziesz odpowiadał na pytania swoich fanów.
 • Nagrywaj filmy, na których prezentujesz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń na poszczególne partie ciała – opowiedz o najczęstszych błędach i zagrożeniach wynikających z nieprawidłowego wykonywania ćwiczenia.
 • Pokazuj przemiany swoich podopiecznych — jak pączek zamienił się w mięśniaka itd. 🙂
 • Nakręć wideo lub napisz artykuł z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat układania diety/odżywiania/treningu.
 • Kręć regularne vlogi, na których podzielisz się swoją codziennością i pokażesz, jak trenujesz oraz co jesz.
 • Twórz materiały na podstawie najczęściej pytań, które są najczęściej zadawane przez klientów.

Fryzjerstwo i salony urody

Kolejne salony fryzjerskie i kosmetyczne wyrastają niczym grzyby po deszczu. Nie ma miasta, w którym nie byłoby ich przynajmniej kilka. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób możesz się wyróżnić oraz zgarnąć większą część rynkowego tortu dla siebie. Zobacz, skąd czerpać pomysły na treści, które mogą pomóc Ci w walce z konkurencją.

Kogo warto podglądać:

Stylizacje Hairstyles

Autorka kanału pokazuje, w jaki sposób robi fantazyjne fryzury oraz doradza w zakresie pielęgnacji włosów. Testuje również najróżniejsze sprzęty do układania, czy czesania włosów. Koniecznie sprawdź pierwsze filmy, które były publikowane na jej kanale. Z pewnością nie były idealne, a mimo to cieszyły się sporą popularnością, więc i Ty nie staraj się być od razu perfekcyjny.

Red Lipstick Monster

Jeśli prowadzisz salon kosmetyczny, to ten kanał będzie dla Ciebie idealnym miejscem, z którego wyniesiesz mnóstwo wartościowych inspiracji. Autorka pokazuje m.in. jak wybierać kosmetyki, na co zwracać uwagę przy robieniu makijażu, czy testuje szminki.

Statystyki wyświetleń pokazują, że tego typu treści jak najbardziej przyciągają publikę, o ile są podane w ciekawej i lekkiej formie.

Pomysły do wdrożenia:
 • Nagraj wideo, w którym pokazujesz jak zrobi świetną fryzurę na sylwestra/Halloween/komunię, czy ślub.
 • Testuj sprzęt do pielęgnacji włosów typu lokówki, czy prostownice — możesz nagrać wideo lub opublikować test w formie artykułu na blogu.
 • Przygotuj porównanie dwór topowych produktów – opisz ich wady, zalety oraz podsumuj, który z nich jest bardziej godny uwagi.
 • Pokazuj, jak dbać o włosy, aby zawsze były piękne.
 • Publikuj na Facebooku metamorfozy swoich klientek — zdjęcie przed/po lub wideo, na którym prezentujesz poszczególne zabiegi kosmetyczne, które wykonałaś dla klientki.
 • Zacznij prowadzić vloga, w którym pokażesz życie salonu fryzjerskiego/kosmetycznego od środka.

Moda i sprzedaż ubrań

Zajmujesz się sprzedażą ubrań lub doradzaniem w zakresie ubioru? Może jesteś krawcową i nie bardzo wiesz, jak możesz sprawić, aby klienci chętniej kupowali Twoje ubrania? Łap więc kilka pomysłów na to, co możesz zrobić, aby niskim kosztem rozpocząć promocję swoich usług.

Kogo warto podglądać:

Jessica Mercedes

Blogerka, która zajmuje się modą i regularnie publikuje na Facebooku, Instagramie oraz YouTube. Jest najlepszym przykładem, że o modzie można opowiadać w taki sposób, żeby zainteresować tym naprawdę szerokie grono odbiorców.

Tak wiem, zapewne myślisz sobie: “ona ma kasę na zagraniczne wyjazdy, a mnie nie stać“. Tylko że ja nie każę Ci lecieć do Mediolanu, czy Paryża. Chciałbym, żebyś mogła podejrzeć, w jaki sposób dociera do publiki, które posty na Facebooku zdobywają najwięcej popularności, czy też jakie filmy są najchętniej oglądane na jej kanale.

ZOPHIA Stylistka

Kanał stylistki, która doradza kobietom w zakresie wybierania ubrań na różne okazje. Regularnie publikuje wideo, w których dzieli się swoją wiedzą na temat tego, jak można ubrać się na ślub, komunię, czy do pracy. Poprzez te materiały zbudowała na tyle silną markę osobistą, która pozwala jej na sprzedaż swoich usług w cenach od 800 do 2000 zł.

Czy myślisz, że ktokolwiek zapłaciłby tyle pieniędzy, gdyby to była zupełnie nieznana osoba, co do której nawet nie byłoby pewności, że naprawdę zna się na swojej profesji?

Mr.Vintage

Blog prowadzony przez Michała Kędziora, który traktuje o modzie męskiej. Autor skupia się w swoich działaniach przede wszystkim na pisaniu artykułów, wpisach na Facebooku oraz zamieszczaniu zdjęć Instagramie. To, co zasługuje na szczególną uwagę, to niezwykle staranne podejście do tworzenia publikowanych treści.

Zajrzyj koniecznie na jego blog http://mrvintage.pl/, gdzie na własne oczy przekonasz się, jak wiele pracy wkłada w to, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie i było dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Pomysły do wdrożenia:
 • Jeśli masz taką możliwość, to pokaż jak powstają ubrania, które sprzedajesz – nagraj cały proces lub zrób serię zdjęć i opisz na blogu.
 • Jak ubrać się na studniówkę/bal sylwestrowy/do pracy itd.
 • Jeździsz na pokazy mody? Nagraj relację i podziel się z nią ze swoimi widzami.
 • Publikuj na Facebooku lub Instagramie zdjęcia modelek w kreacjach, które oferujesz.
 • Wykonuj zdjęcia całych zestawów ubrań na różne okazje i dziel się tym z użytkownikami na Instagramie i Facebooku

Restauracje i fast food

Jeśli działasz w tej branży, to zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ogromna konkurencja tutaj panuje. Przemyślany i dobrze zrobiony content na pewno pomoże Ci w tym, aby skutecznie zakomunikować klientom, że to właśnie u Ciebie powinni się stołować.

Kogo warto podglądać:

Kocham Gotować

Kucharz Piotr Ogiński prowadzi swój kanał, na którym pokazuje, w jaki sposób przyrządzać różne potrawy. Wymyśla różne ciekawe konwencje jak ta poniżej, czyli Szybkie danie dla studenta. Jak możesz zauważyć, jego filmiki mają nawet po kilkaset tysięcy wyświetleń.

Prowadzi własną restaurację, która swoją popularność zawdzięcza nie tylko pysznemu jedzeniu, ale również osobie samego Piotra, który jest postacią popularną. W internecie można spotkać się z kilkoma recenzjami klientów, którzy podkreślali, że wybrali ten lokal właśnie ze względy na renomę właściciela.

The Food Emperor

Dla niektórych ten kanał może wydawać się nieco kontrowersyjny, ale zdecydowanie wyróżnił się na tle innych tego typu. Autorem jest szwed, który uczy się języka polskiego i cóż…spodobały się mu nasze przekleństwa(których do końca nie rozumie).

W tym przypadku chciałbym zwrócić Twoją uwagę na to, że niekoniecznie zawsze musisz robić to samo, co wszyscy, żeby ludzie Cię pokochali.

Lojalnie uprzedzam: wrażliwcy niech zatkają uszy 🙂

Glodny

Jeśli planujesz oferować jedzenie typu fast food, to ten kanał powinien być ciekawą inspiracją. Autor regularnie zamieszcza filmy, które omawiają, w jaki sposób prowadzić biznes w postaci food trucka. Wideo nie są profesjonalne, kręcone telefonem w formie vlogów, ale zawierają wiele praktycznej wiedzy i pokazują biznes food truckowy od środka.

Pomysły do wdrożenia:
 • Podziel się z widzami codziennością pracy restauratora.
 • Publikuj w formie wideo lub artykułów proste przepisy, które każdy może zrobić u siebie w domu.
 • Wybierz się na targi branżowe i nagraj wideo relację.
 • Opowiedz o tym, co najtrudniejsze w prowadzeniu restauracji?
 • Jak otworzyć własną restaurację — na co zwracać szczególną uwagę?
 • Jak zdobyć niezbędne pozwolenia na prowadzenie takiej działalności?

Piekarnie i cukiernie

Myślisz, że w biznesie, takim jak piekarnia, czy cukiernia nie można pokazać nic ciekawego? W takim razie zobacz przykłady, które mam dla Ciebie, bo szybko przekonasz się, że jak najbardziej przy odrobienie zaangażowania masz tutaj całe mnóstwo świetnych możliwości.

Jeśli prowadzisz tego typu biznes, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Na naszym rodzimym rynku jest bardzo niewiele firm, które potrafią skutecznie realizować content marketing, więc masz spore pole do popisu, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zgarniać klientów dla siebie.

Większość skupia się wyłącznie na ulotkach, czy kuponach promocyjnych rozdawanych na Facebooku. Co prawda, zakładają konta w mediach społecznościowych, ale generują tam wyłącznie treści reklamowe. Jaki jest sens obserwowania np. fanpage pizzerii, skoro tam nie ma nic ciekawego, oprócz kuponu rabatowego -5% z okazji święta Kubusia Puchatka(serio, takie rzeczy się dzieją naprawdę)?

Kogo warto podglądać:

Carlo’s Bakery

Piekarnia, która specjalizuje się głównie w słodkich wypiekach. Bardzo aktywnie działa na Instagramie, gdzie zamieszcza zdjęcia przedstawiające wypieki, jak również proces ich tworzenia. Na Facebooku mają ponad 1 800 000 fanów i tam również wrzucają zdjęcia i filmiki z życia piekarni.

Zwróć uwagę, że te filmiki nie wyglądają na takie, które byłyby kręcone kamerą za kilkanaście tysięcy złotych, a najprawdopodobniej telefonem. Tymczasem zbierają po kilkadziesiąt(niektóre nawet kilkaset tysięcy wyświetleń), co pozwala właścicielom docierać do jeszcze większego grona klientów.

Piekarnia Cukiernia Smolorz Bogdan

Pan Bogdan prowadzi małą piekarnię od wielu lat i regularnie stara się publikować na Facebooku zdjęcia oraz filmy ze swojej codziennej pracy. Znajdziesz tam filmy, które przedstawiają proces powstawania pierników, czy chleba, jak również bardziej osobiste wstawki, które pozwalają poczuć jeszcze większą sympatię do autora.

To, co zasługuje na uwagę to fakt, że tutaj nie ma szczególnego rozmachu. Filmy są proste, a jednocześnie przyciągają po kilkuset widzów. Można powiedzieć, że Pan Bogdan po prostu wziął telefon do ręki i zaczął kręcić. Ty możesz zrobić tak samo.

Pomysły do wdrożenia:
 • Nakręć vloga lub napisz artykuł o tym, jak krok po kroku powstaje chleb, czy pączki.
 • Zamieszczaj porady na temat tego, w jaki sposób robić pyszne wypieki(nie bój się, ludzie nie zaczną masowo piec bułek i nie stracisz klientów).
 • Zrób live na Facebooku, w którym pokażesz, jak wygląda praca w piekarni.
 • Opowiedz, z jakimi trudnościami musisz się zmagać, prowadząc piekarnię.
 • Prowadź profil na Instagramie, gdzie regularnie opublikujesz ładne zdjęcie chleba, czy świeżych bułeczek.
 • Wybierz się na targi żywności i przeprowadź relację w formie vloga.

Sprzęt i elektronika

Niektórzy w tej branży swoje działania kończą wyłącznie na dodaniu opisów do produktów w sklepie(nawet z tym czasem jest problem) i zlecenie pozycjonowania firmie SEO. Jednakże jest mnóstwo innych, znacznie tańszych sposobów na to, aby skutecznie promować swój biznes oparty na sprzedaży urządzeń elektronicznych.

Zobacz, jak to robią najlepsi w branży i spróbuj wdrożyć coś podobnego u siebie, bo jestem absolutnie przekonany, że to da Ci niezłe wyniki.

Kogo warto podglądać:

Morele

Zdecydowanie warto się od nich uczyć, bo naprawdę fenomenalnie działają na You Tube. Ich filmiki przyciągają tysiące widzów i cieszą się coraz większą popularnością w sieci.

Co tutaj znajdziesz? Testy sprzętu, recenzje, przykładowe konfiguracje zestawów komputerowych w zależności od potrzeb użytkowników oraz mnóstwo innych materiałów związanych z branżą.

X-Kom

Internetowy sklep z elektroniką, który na swoim kanale prowadzi testy sprzętu, który można u nich kupić. Konwencja jest utrzymywana w luźnym stylu, a filmiki w prosty i konkretny sposób ukazują wady lub zalety wybranych sprzętów.

Allegro

Allegro, czyli nasz rodzimy gigant e-commerce mocno inwestuje w treść. Publikują mnóstwo artykułów, które mają nie tylko konkretną wartość dla użytkowników, ale przy okazji reklamują produkty sprzedawane na aukcjach.

Jak to wygląda w praktyce? Kiedy klikniesz konkretną kategorię, to na dole strony ukazują się linki do artykułów związanych z daną tematyką. Warto się tym zainspirować i wdrożyć podobne rozwiązanie u siebie. Nie tylko zbudujesz wizerunek doradcy, ale także poprawisz swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, bo Google lubi wartościową treść.

Pomysły do wdrożenia:
 • Publikuj recenzje sprzętu.
 • Nagrywaj testy sprzętu w terenie.
 • Jeśli masz możliwość, to zajrzyj na konferencje poświęcone nowoczesnym technologiom i zdaj relację w firmie vloga lub artykułu.
 • Twórz artykuły lub wideo, w którym będziesz porównywał ze sobą różne rozwiązania techniczne.
 • Pokaż, co ciekawego możesz wykonać za pomocą produktów, które sprzedajesz, np. z oświetlenia LED.
 • Jaki telewizor wybrać?
 • Idealny komputer dla gracza — na co zwrócić uwagę?
 • Jaki sprzęt wybrać do montażu wideo?
 • Jak samodzielnie złożyć komputer?

Kierowca zawodowy

Wydawać by się mogło, że branża transportowa nie obfituje w szczególnie ciekawe rzeczy, które można by było pokazywać szerszej publiczności. Jak się okazuje, jest to błędne myślenie. Tutaj również jesteś w stanie przekazać wiele interesujących ciekawostek, które dla Ciebie są czymś zwyczajnym, ale dla osób niezwiązanych z transportem mogą okazać się mega ciekawe.

Kogo warto podglądać:

Rafał Zazuniuk

Kierowca zawodowy, który prowadzi kanał na You Tube i dzieli się swoimi przeżyciami z trasy. Pokazuje, z jakimi trudnościami musi się mierzyć w codziennej pracy, jak i przedstawia plusy tego zawodu. Warto się zapoznać i zobaczyć, czy nie uda Ci się czegoś przełożyć do swojej działalności.

Iwona Blecharczyk

Kobieta, która pokazuje, że płeć piękna również doskonale sprawdzi się w zawodzie kierowcy ciężarówki. Na swoim kanale publikuje filmy, gdzie prezentuje m.in., jak wygląda załadunek i rozładunek ciężkich ładunków, takich jak choćby śmigło samolotu. Dzieli się ciekawostkami na temat miejsc, po których jeździ oraz odpowiada na pytania osób, które zainteresowane są pracą jako kierowca ciężarówki.

Pomysły do wdrożenia:
 • Nagraj serię, w której będziesz omawiał najczęstsze błędy kierowców ciężarówek.
 • Dziel się swoimi spostrzeżeniami na temat miejsc, do których podróżujesz, a jeśli będziesz miał chwilę czasu, to nagraj.
 • Pokazuj, jak wygląda codzienność kierowcy zawodowego i z jakimi trudnościami trzeba się zmagać.
 • Nagraj wideo z trudnego i stromego podjazdu — opowiedz, jak sobie z nim poradziłeś i na co zwrócić uwagę podczas jazdy.
 • Jeśli w trasie zdarzy się jakiś problem, czy awaria to również możesz nagrać wideo, gdzie opowiesz, co się dokładnie stało i jak sobie z tym poradziłeś.

Moja branża jest nudna i nie mam co pokazywać…

To najczęstsza wymówka, którą słyszę, kiedy doradzam komuś wdrożenie content marketingu do swoich działań promocyjnych. Mam dla Ciebie kilka przykładów z branż, w których wydawałoby się, że nie można nic sensownego pokazać. Czy na pewno?

Program Gorączka złota

Idealnym przykładem na to, jak można pokazać z pozoru nudną branżę, w ciekawy sposób jest program Gorączka Złota, który możesz obejrzeć na kanale Discovery.

Zapewne domyślasz się, jak wygląda poszukiwanie złota? Najprościej rzecz ujmując, kopie się w ziemi, a następnie przesiewa urobek, aby oddzielić od niego niewielkie grudki złota. Kiedyś robiło się to za pomocą ręcznych sit, a dzisiaj do akcji wkraczają wielkie maszyny.

Zapytasz: “co tutaj może być ciekawego?“. Tymczasem, każdy odcinek to nowe wyzwania, które pojawiają się w czasie poszukiwań, z którymi bohaterowie muszą sobie jakoś radzić. Do tego dochodzą również problemy w życiu prywatnym, które także mają wpływ na ich pracę i są ukazane w programie.

Zobacz sobie w skrócie na czym polega fenomen tego programu:

Kabis – producent kabin sanitarnych

Jakim cudem zastosować content marketing w takiej branży? Spójrz, w jaki sposób zrobiła to firma Kabis, która dzięki wdrożeniu prostych zabiegów content marketingowych znacząco zwiększyła swoją popularność wśród klientów.

Co dokładnie zrobili? Przede wszystkim zaczęli prowadzić bloga, na którym zamieszczane były artykuły dotyczące tematyki sanitarnej. Pierwsze 10 artykułów za równowartość 100 złotych wygenerowało przez 10 lat ponad 8000 wejść użytkowników na stronę.

Na tym nie koniec, bo firma Kabis zainwestowała również w materiały wideo, które zostały opublikowane na You Tube i mają już w sumie kilkanaście tysięcy wyświetleń.

Dokładnie o procesie promocji opowiada Cezary Lech w swoim wystąpieniu na I Love Marketing, które możesz obejrzeć tutaj:

Widzisz? Wszystko się da, tylko trzeba trochę pomyśleć. Nawet nie wiesz, jak bardzo ograniczasz swoje zyski, tkwiąc w przekonaniu, że klienci Cię sami znajdą i jakoś to będzie. Prawda jest taka, że Twoja konkurencja również zaczyna stosować te sposoby, a pamiętaj, że pierwsi zazwyczaj zyskują dla siebie największy kawałek tortu.

Życie Stewardessy

Co niby mogłaby pokazać stewardessa, która “tylko” pomaga obsługiwać pasażerów na pokładzie samolotu? Jak się okazuje ma do zaoferowania bardzo wiele, bo publikowane przez nią filmy zbierają kolejne tysiące wyświetleń, a na Facebooku śledzi ją ponad 140 000 fanów. Z kolejnych lotów potrafiła uczynić naprawdę ciekawe relacje, którymi dzieli się z widzami.

Jak zatem widzisz, nie ma nudnych branż. Są tylko niewykorzystane pomysły, które można w ciekawy i barwny sposób przedstawić. Niektórym wydaje się, że muszą produkować długie filmy wideo, czy pisać ogromne artykuły.

Okazuje się jednak, że czasami 5-minutowe filmiki mogą zdziałać prawdziwe cuda, o ile są konkretne i ciekawe dla widza. Podobnie jest z artykułami, nie musisz od razu pisać długich wywodów, po prostu pokaż jakieś konkretne procesy, które odbywają się w Twojej firmie.

Dobra, to naprawdę fajnie wygląda, ale czy rzeczywiście przekłada się na sprzedaż?

Wydaje mi się, że wystarczające dowody to popularność przedstawionych wyżej przypadków z różnych branż. Rozumiem jednak Twój sceptycyzm, bo w biznesie liczą się przede wszystkim liczby i twarde dane. Dlatego mam dla Ciebie przykład firmy Dollar Shave Club. Ich działalność opiera się na oferowaniu klientom akcesoriów do golenia w modelu abonamentowym.

Kiedy zaczynali swoją działalność, to konkurencja w branży była naprawdę silna. Jeden z koncernów, który jest właścicielem m.in. marki Gillette, trzymał w swoim mackach prawie 70% rynku. I jak tu walczyć z takim molochem?

Sytuacja była tym bardziej dramatyczna, gdyż ze względu na bardzo mały budżet firma nie była w stanie sobie pozwolić na szeroko zakrojone działania promocyjne. Postanowili więc nakręcić krótki spot reklamowy, który wyróżni się na tyle, żeby zagwarantować im trochę rozgłosu, i pozwoli na szybsze dotarcie do pierwszych klientów.

Filmik trwał 90 sekund i wystąpił w nim sam właściciel firmy, bo nie było ich stać na zatrudnienie profesjonalnych aktorów. Już od pierwszych sekund było mocne uderzenie, bo zwrócił się on do widzów: “Czy nasze ostrza są dobre? Nie, nasze ostrza są zajebiste!“. Całość była utrzymana w bardzo lekkiej, a zarazem nieco kontrowersyjnej formie, dzięki czemu publika szybko to podchwyciła i ludzie zaczęli masowo udostępniać sobie ten materiał.

Tutaj film, który stał się hitem:

Zapytasz zapewne, jak to przełożyło się na zamówienia? Otóż w pierwszych dwóch dobach pozyskali 12 000 nowych klientów na swoją usługę, a obecnie mają ich ponad 2 miliony. Co więcej, zainteresowanie w pierwszych godzinach po publikacji filmu było tak duże, że padła strona internetowa, na którą kierowali ruch. Oprócz tysięcy klientów zdobyli również kilka nagród za ten niecodzienny spot reklamowy.

To nie musi być idealne

Wiele osób przy tworzeniu pierwszych materiałów nastawia się na to, że muszą być one idealne i wymuskane. Tymczasem prawda jest taka, że początki zawsze bywają trudne i najważniejsze jest to, żeby w ogóle zacząć. Dlatego proszę Cię, skup się na najważniejszych rzeczach, bez niepotrzebnego kombinowania.

Nie musisz od samego początku na swoim blogu mieć pięknego szablonu. Jest wiele darmowych, które na początek również świetnie się sprawdzą. Nie jest też konieczne posiadanie kamery za kilka tysięcy złotych, aby nagrywać wideo, bo wystarczy Twój telefon.

Nic nie zrobi się samo

Dostałeś ode mnie masę inspiracji i przykładów, z których możesz wyciągnąć sporo wartościowych wskazówek. Jednak nic nie stanie się bez Twojego działania. Mam nadzieję, że masz już zapisane na kartce pomysły, które zaczniesz wdrażać w swojej działalności, bo tylko tak może się to przełożyć na realne efekty i zwiększenie sprzedaży w Twojej firmie.

5/5 - (9 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

90 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
statystycznypl
statystycznypl
6 lat temu

Jak zwykle świetny artykuł – mnóstwo inspirujących przykładów. Trzeba tylko dopasować wszystko do swoich realiów i… wziąć się do roboty 🙂

Król Czasu
Król Czasu
6 lat temu

Content marketing już na dobre zagościł w naszym internecie. Cały sekret tkwi w tym, aby był dobrej jakości.

Piotr Szostak
Piotr Szostak
6 lat temu

Super zestawienie ludzi i firm, które wpadły na pomysł jak w prosty i niedrogi sposób promować siebie i to co robią. Można z tego wybrać coś dla siebie i zacząć stosować. Pozdrawiam.

Piotr Szostak
Piotr Szostak
6 lat temu
Reply to  Bartek Popiel

Dokładnie.

Michal Cza
Michal Cza
6 lat temu

Mega inspirujacy artykuł. Odpowiadając na pytanie zadane w mailu jak dla mnie lepsze są rzadsze, ale dłuższe artykuły. Pozdrawiam.

P.S. “Nad Niemnem” wcale nie jest takie nudne 🙂

Mariusz Kobak
Mariusz Kobak
6 lat temu

Kawał porządnego zestawienia różności 🙂 dodam sobie do ulubionych na później.

Mariusz Kobak
Mariusz Kobak
6 lat temu
Reply to  Bartek Popiel

Bartek, zatem co proponujesz? Może jakiś mechanizm przypominający? 🙂

Naturalne Wnętrze
Naturalne Wnętrze
6 lat temu

Super inspirujący materiał. Wszystko razem i na temat, wole tak niż w krótkich częściach. Dzię
ki.

Alicja Owczarek
Alicja Owczarek
6 lat temu

Wow,temat całkowicie wyczerpany w artykule! Brawo! Co do pytania z maila:
Ja wolę rzadsze,a konkretne wpisy, tak ja ten powyżej 🙂

Katarzyna/ Kraina wyobraźni
Katarzyna/ Kraina wyobraźni
6 lat temu

Bardzo ciekawy i przydatny artykuł,dzięki

Maciej Cygler
Maciej Cygler
6 lat temu

Omg to nie jest artykuł tylko ksiazka 😛

Liwia
Liwia
6 lat temu

Absolutnie fantastyczny artykuł, rzadko kiedy w ogóle poruszany jest ten temat, a przecież wielu osobom spędza sen z powiek.

Szymon Owedyk CopywriterExpert
Szymon Owedyk CopywriterExpert
6 lat temu

Świetnie się czytało, notatki zrobione 🙂 A co do twojego pytania, to oczywiście uwielbiam twoje artykuły w postaci “bomby atomowej”. Pozdrawiam!

Mateusz Nowak
Mateusz Nowak
6 lat temu

Cześć Bartek! Konkretny wpis, który jak najbardziej nadawałby się na małą książkę! 🙂
Dzięki za dawkę inspiracji 🙂

高見彩乃
高見彩乃
6 lat temu

Zdecydowanie więcej takich artykułów. Prawdziwa kopalnia wiedzy. Dzięki Bartku 🙂

Ps. CodeBabes miało fajny pomysł, jednak osobiście nie lubię promowania usług/produktów “ciałem”. Owszem, są branże gdzie to ma sens, jak np w sklepie bieliźniarskim czy na siłowni, ale w innych przypadkach uważam to za seksistowskie i nie w porządku.

Pozdrawiam!

Carolina Szcześniak
Carolina Szcześniak
6 lat temu

Hej, super artykuł 🙂 A co do długości, nie mam preferencji, ale uważam, że najważniejsza jest równowaga. Od czasu do czasu ,,bomby”, a w miarę regularnie krótsze artykuły. Pozdrawiam!

Jopek
Jopek
6 lat temu

Bartek, właśnie borykam się ze złożonym problemem, który mocno zahacza o opisany przez Ciebie temat. To znaczy, wiem, że filmy mają moc, prezentacje mają moc i znam już wiele narzędzi różnego typu, za pomocą których mogę dotrzeć do klientów. Jaram się tym wręcz, mówiąc kolokwialnie:). Trochę jednak powoli opanowuje mnie bezsilność z dwóch powodów: 1. Nie działam dla siebie, ale dla firmy, w której pracuję, więc ogranicza mnie ta osoba “u góry”, nade mną. W każdym razie póki co nie mogę sobie pozwolić na promowanie, gdyż nie mam budżetu. Muszę ograniczyć się do darmowych działań. Bardzo żałuję, bo wiem, że… Czytaj więcej »

Jopek
Jopek
6 lat temu
Reply to  Bartek Popiel

O, dzięki za szybką odpowiedź. Twoja opinia jest dla mnie mega ważna:). Tak też myślałam, że trzeba pójść w nieco innym kierunku, zmienić starą strategię z “jak” na “po co”. Jeśli chodzi o wpisy typu “sukcesy firmy” to zazwyczaj one też cieszyły się większym zainteresowaniem niż takie zwykłe dzielenie się wiedzą. No, ale to zrozumiałe, w końcu nie mamy firmy szkoleniowej, ale wyręczamy klienta w rzeczach, na których on niekoniecznie się zna albo nie ma na nie czasu. Hm… więc robienie materiałów o tym, jak coś robić, skoro on nie chce tego robić, to rzeczywiście strata czasu. Pora pozbierać nowe… Czytaj więcej »

Karol Werner
Karol Werner
6 lat temu

Borze jaki esej! Na samym scrollowaniu się spociłem, a co dopiero na czytaniu! 🙂 Mega potężna dawka wiedzy. Czy Ty nie myślałeś kiedyś Bartek o zrobieniu regularnego podcastu także? Czy po prostu już bardziej doby nie rozciągniesz? 😀

Karol Werner
Karol Werner
6 lat temu
Reply to  Bartek Popiel

No może i wszyscy, ale ciekawe są dwa, może trzy co daje 2 odcinki do sluchania na tydzien. Nie moge przez to znalezc motywacji aby iść na rower 😉

Sara Korzeniec
Sara Korzeniec
6 lat temu

Lubię takie wpisy, bo każdy może w nim znaleźć coś dla siebie. 😀 Ciekawe, że nawet budownictwo można pokazać w interesujący sposób. Wystarczy tyko trochę kreatywności i praca nad pomysłem! 🙂

Managerka Umów I. Przetacznik
Managerka Umów I. Przetacznik
6 lat temu

Super! Olbrzymia dawka wiedzy. Wprawdzie nie ma nic o usługach prawnych ale wiele można dostosować 🙂

Maciek Rak
Maciek Rak
6 lat temu

Padłem 🙂 Takie teksty z rana od razu ustawiają na cały dzień energię na full! Masa pomysłów i inspiracji, ale ale… trzeba zejśc na ziemię i wdrożyć choć jedno z nich. Później już z górki!

Verquz
Verquz
6 lat temu

Super artykuł. A co do pytania zadanego w newsletterze – osobiście wolę artykuły duże, rzadziej publikowane, ale ze sporą dawką konkretów i wiedzy (właśnie tego typu, jak ten:D). Dzięki temu gdy je publikujesz wiem, że mogę po prostu zapamiętać w którym miejscu jest dany artykuł i zawsze do niego wrócić, nie muszę nawet od razu czytać całości – potem sobie do niego wracam, analizuję rozwiązania i dostosowuję do siebie w miarę potrzeb, a jednocześnie wszystko jest w jednym miejscu.

Radosław Salak
Radosław Salak
6 lat temu

Ostatnio rozmawiałem z pewny przedsiębiorcą i sam stwierdził, że przydałoby się coś robić w Social Media np w Facebooku, ale myśli, że musiałby pokazać się, przed wszystkimi trochę go paraliżuje. Zastanawia się jak dużo jest w stanie pokazać siebie i swoją firmę. Więc zapewne wiele osób wie, jak ważny jest współczesny marketing ale nie każdy chce go stosować

Monika
Monika
6 lat temu

Bradzo dobry artykul . Sama prowadze sklep obuwniczy stacjonarny i chyba sie przeniose online bo za duzy czynsz place . Bardzo dobre pomysly , nawet nie trzeba czytac calosci , tylko koknkretnej pozycji dla konkretnego biznesu . Co do pytania w mailu to , ja nie wchodze tutaj za czesto , kiedys dawno dawno temu zapisalam sie na news letter , i raz co jakis czas jak tytul mnie zainteresuje to ide na bloga . Swoja droga , to mialam sie wypisac z news letter bo za duzo tego mialam w skrzynce , ale regularnie slycham Michala Szafranskiego , i… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
6 lat temu

Super wpis, można się naprawde wiele nauczyć – zarówno dla doświadczonych wlascicieli jak i nowych

Piotr Majda
Piotr Majda
6 lat temu

Cześć Bartek. Chciałem tylko potwierdzić, że działania , które wyżej opisujesz naprawdę działają. W firmie mojego taty i siostry od miesiąca zmieniliśmy sposób kontaktu z klientem służąc radą i pomocą. Zrobiliśmy kilka filmików jak zajmować się ogrodem (nasza branża), pochwaliliśmy się naszymi osiągnięciami i działa…w ciągu miesiąca zyskaliśmy ponad ponad 1300 lajków kilka razy więcej niż mieliśmy do tej pory … z resztą zobaczcie sami 🙂 Miłego dnia! Dzięki Bartek 🙂 https://www.facebook.com/Zi

mariuszzimecki
mariuszzimecki
6 lat temu

Dobry artykuł, zabrakło tylko mojej branży – ubezpieczeń.

Weronika | Plasterek Cytryny
Weronika | Plasterek Cytryny
6 lat temu

Projektuję obecnie logo dla klienta, który prowadzi skup złomu. Ledwo wczoraj dostałam od niego pytanie, w jaki sposób mógłby się promować na Facebooku i dziś znajduję ten artykuł 😉 dzięki!

Arkadiusz Siczek
Arkadiusz Siczek
6 lat temu

Wow, świetny materiał. Widać, że masę czasu w to włożyłeś. Myślałem, że tylko Szafrański tworzy tak rozbudowane artykuły 😉
Szkoda, ze nie trafiłem na taki poradnik dwa lata temu. Przyznam, że ostatnio jestem na etapie przekształcania swojego bloga. Dobrej pory prowadziłem go w sposób w jaki Ty tu odradziłeś. Moja branża to IT, a na blogu skupiałem się na czysto technicznych detalach. Dopiero kilka miesięcy temu postanowiłem zmienić swoją taktykę i póki co, daje rezultaty. 🙂

Jakub Gajdamowicz
Jakub Gajdamowicz
6 lat temu

Świetny artykuł i widać sporo pracy z Twojej strony włożonej w jego stworzenie!! Gratuluje i dzięki za wymienienie w zestawieniu! ??? Pozdrowienia dla wszystkich czytelników!

Ania Zięba
Ania Zięba
6 lat temu

Bartek, jak zwykle szacun za wpis-konkret! Potężna dawka praktycznej wiedzy. Dużo bardziej mnie przekonują takie wpisy, które są rozbudowane i dają obraz na wiele zagadnień, niż krótkie notki, gdzie czasami mam wrażenie, że są pisane gdzieś na kolanie, aby tylko na moment stłumić blogową ciszę.. 😉 wolę ją przeczekać i dostać coś podobnego jak wyżej, bo właśnie w tym tkwi prawdziwa wartość. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dalszych sukcesów 🙂

Cj Priorytet
Cj Priorytet
6 lat temu

Witam. Poleciłbyś mi jakiś wpis z twojego blogu pasujący do mojego pomysłu czy ten który tutaj napisałeś będzie odpowiedni ? Chciałbym spróbować z branżą muzyczną, bardziej alternatywą elektroniczna tzw. underground, wpadłem na pomysł aby na yt robić wywiady z producentami + nowinki z tego świata, albumy, wydawnictwa itp. Podział byłby na pierwszą część, a druga to miksy, tylko właśnie nie wiem jak z prezentowaniem muzyki bo niektóre wytwórnie pozwalają a niektóre albo blokują w niektórych krajach albo całkowicie inne zarabiają na odsłonach jednak bardziej skupiałbym się na wywiadach i newsach bo tam już byłby mój własny wkład, jak rozkręcić działkę… Czytaj więcej »

Patryk Tarachoń
Patryk Tarachoń
6 lat temu

Bardzo dobrze, że podałeś przykłady. Wiele tych kanałów są niezwykłym kopniakiem dla tych co nie wierzą, że się jednak da.

Damian Hyjek
Damian Hyjek
6 lat temu

Wartościowy artykuł Bartku. W zasadzie kwintesencja tematu. Bez lania wody. Prosto kawa na ławę. Dziękujemy.

Schmalz
Schmalz
6 lat temu

Super! Mi się ta wiedza bardzo przyda, zwłaszcza, że pracuję w branży, która dla niektórych na pewno jest nudna, bo kto na co dzień opowiada o technice podciśnieniowej? chwytakach czy przyssawkach?

Marcel
Marcel
6 lat temu

Bardzo dobry artykuł. Mnóstwo przydatnych informacji. Problem polega jednak na tym, że większość osób nie umie wiedzy przełożyć na działania. Ja właśnie dlatego korzystam z usług agencji Nakatomi. Współpraca idzie nam świetnie, dlatego nie wyobrażam sobie robić nigdy więcej promocji na własną rękę.

Martin
Martin
6 lat temu

Uff, naprawdę długi wpis, ale solidny i wart każdej poświęconej sekundy. Cieszę się, że trafiłem na Twojego bloga, pozdrawiam!

Anna Szpyt
Anna Szpyt
6 lat temu

Wow… Dawno nie widziałam na którymkolwiek czytanym przeze mnie blogu wpisu, który wymagałby takiego wkładu pracy. I to nie tylko napisania, podsunięcia konkretnych pomysłów (no, jak na tacy!), ale i na pewno ogromnego researchu. Automatycznie analizowałam z tyłu głowy jak mogłabym zmodyfikować Twoje rady tak, żeby pasowały do mojego bloga i biznesu 😉 I, jak to mawia Ola Budzyńska, zrobione jest lepsze od doskonałego 😉 Dzięki za artykuł! 🙂

Daga
Daga
6 lat temu

Super wpis! Ja poszłam w stronę gadżetów reklamowych i u mnie się sprawdzają. Na Remadays znalazłam firmę, która zrobiła mi breloki “diamenty”. Teraz się wybieram 9 lutego na kolejne targi szukać jakichś wyjątkowych długopisów, oczywiście też z diamentem, bo to znak rozpoznaczy mojego salonu. 😉

Patryk Lemańczyk
Patryk Lemańczyk
6 lat temu

To chyba jeden z najlepszych artykułów na temat marketingu w polskim internecie, dziękujemy! 🙂 Faktycznie istnieją branże uważane za nudne, ale nie tylko w nich trudno osiągać dobre wyniki. Gastronomia – z pozoru łatwy temat, ale gdy jest duża konkurencja, to już dużo trudniej. Szczególnie w Warszawie… na szczęście agencja Nakatomi pomogła nam wybić się spośród innych restauracji w stolicy. Wynajęcie agencji to chyba najwygodniejsze rozwiązanie.

Jan
Jan
6 lat temu

Cześć! Świetny artykuł. A co myślisz o programach partnerskich. Prowadzę właśnie dość mały, ale fajnie działający sklep motoryzacyjnych i ciężko coś ciekawego znaleźć w tej branży. Teraz trafiłem na coś takiego jak partner.melle.com -. masz jakieś doświadczenie we współpracy z czymś takim?

Natalia
Natalia
6 lat temu

Już dawno nie trafiłam na tak kompletny artykuł, dzięki wielkie – dużo nowych nazwisk i inspiracji do wdrożdenia!

Mateusz
Mateusz
5 lat temu

Świetne zestawienie twórców, których warto znać

tola
tola
5 lat temu

Świetny artykuł, każdy przedsiębiorca na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie 🙂

Jakub
Jakub
5 lat temu

To jest prawdziwa kopalnia wiedzy i inspiracji dla każdego kto poszukuje pomysłu na marketing do swojej firmy 🙂

A reklama ostrzy jest po prostu mega 😉 Wcale mnie nie dziwi fakt, że osiągnęli dzięki niej sukces.

Justyna
Justyna
5 lat temu

Trafiłam na Twój blog pierwszy raz i na pewno zostanę na dłużej 🙂 Dziękuję za te przydatne informacje. Niektóre z nich na pewno wykorzystam. Prowadzę małą firmę i jeśli o mnie chodzi to sprawdzają się darmowe portale na których mogę założyć wizytówkę swojej firmy jak http://www.topusluga.pl ponieważ użytkownicy mogą latwiej znaleźć moje usługi. Mogę też w ten sposób zwiększyć swój zasieg w sieci.

Bartek Popiel
Bartek Popiel
5 lat temu
Reply to  Justyna

Witamy serdecznie 😀 A ja dziękuję za komentarz.

Justyna
Justyna
5 lat temu

Pomysły super, ale znowu pojawia się problem jak to zrobić, żeby klienci trafili na nasz blog/filmik/fanpage 🙂

Bartek Popiel
Bartek Popiel
5 lat temu
Reply to  Justyna

Na początku może być ciężej, ale internet ma tą właściwość, że dobre treści podane w ciekawy sposób wypływają potem same z siebie a potem koło się toczy. Oczywiście reklamy płatne facebookowe itd. ten proces przyspieszają, ale jak starałem się pokazać w tym tekście – nie są one konieczne.

Ela
Ela
5 lat temu

Bardzo ciekawy wpis. Tyle wskazówek i porad że każdemu na pewno sie przyda. Teraz to social media widzę bardzo powszechne.

Bartek Popiel
Bartek Popiel
5 lat temu
Reply to  Ela

Tak, dziś biznes bardzo opiera się na social mediach i trzeba z tego korzystać, by go promować.

Konrad
Konrad
4 lat temu

Skuteczne promowanie firmy raczej nie zostawiałbym do sam sobie. Tym muszą się zająć profesjonaliści. To nie jest zwykła reklama na FB – który i tak już trochę umiera moim zdaniem. Ale tu chodzi o coś więcej. Trafiłem swego czassu na firmę – Młyn Graficzny, która wyjaśniła mi na czym polega reklama i dlaczego jest ważna i co ja mogę zrobić, żeby moja firma zaistniała w końcu w internecie i nie tylko! Fajnie trafić na kogoś, kto jest ogarnięty w temacie, ma dobrą wizję i pomoże osiągnąć sukces

Bartek Popiel
Bartek Popiel
4 lat temu
Reply to  Konrad

Tak. Jednak na początku, gdy nie ma się funduszu warto znć podstawy, które rzeczywiście robią różnicę

Krystian
Krystian
4 lat temu

no nie powiem, znasz sie na rzeczy 🙂 ze wszystkim sie zgadzam, o czesci nawet bym nie pomysl. Niczego jednak sie nie doszukalem o gazdzetach promocyjnych – uwazasz to juz za przezytek? Bo ja ostatnio zainwestowalem w ST drink i mega mi sie sprawdzilo

Bartek Popiel
Bartek Popiel
4 lat temu
Reply to  Krystian

To jest zależne n pa pewno od branży. W jednych sprawdza się to o wiele lepiej

Ruda Zołza
Ruda Zołza
4 lat temu

Wprost cudne :/ Co Pan poleci księgowej?