Jak utrzymać motywację gdy pracuje się w domu?

Nie ważne czy jesteś grafikiem, programistą, blogerem czy pisarzem. Być może zarabiasz na wiedzy, udzielaniu porad lub w programach partnerskich. Każda z tych działalności wymaga ogromnego zaparcia, chęci, samodyscypliny i motywacji.

Kiedy idziesz pracować do biura jest inaczej: jest miejsce pracy, czas przeznaczony na przerwę, konieczność spotkania się z klientami, przyjęcia lub wysłania zamówień, telefonowanie i jeszcze wiele, wiele innych spraw. Praca “gdzieś” niejako wymusza wykonanie konkretnych zadań.

Pracując w domu masz komputer, nikt nie filtruje Twojego komputera, nie blokuje naszej-klasy i allegro, i nie stoi nad Tobą z batem. A w sieci czai się tyle ciekawych informacji 😀 Tutaj trzeba się nauczyć pracować w innym, bardziej przyjaznym środowisku. Jednym praca w domu służy-innym wręcz przeciwnie. Może są domownicy, być może jakiś zwierzak, w tv leci coś ciekawego itd. Zgodzisz się, że takie warunki mogą nieco zakłócać wykonanie obowiązków.

Poniższe porady skierowane są głównie do tych osób, które zarabiają w internecie bez konieczności wychodzenia z domu. Są zbiorem rzeczy, które przez ostatnie lata pozwalały mi utrzymać koncentrację na pracy.

Ćwiczenia
W zależności od pory roku i chęci robię coś, aby utrzymać odpowiednią wagę i zachować zdrowie. Praca przy komputerze jest łatwa i przyjemna, ale może odbić się na zdrowiu. Dlatego wyjdź z domu! Idź na spacer, pobiegaj, wyjdź na rower. Jak nie chcesz wychodzić to poćwicz w domu. Włącz muzykę i poświęć przynajmniej te 30-60 minut dla zdrowia.

Zostaw za sobą wszelkie rozterki i kłopoty. Bądź tylko w tej konkretnej chwili i poczuj jak pracuje całe Twoje ciało. Baw się tym! Po treningu będziesz bardziej produktywny i energiczny.

Organizacja
Czym większy bałagan wokół Ciebie tym więcej nerwów. Jeżeli Twoja klawiatura przywalona jest stertą papierów a dokumenty nie mają swojego stałego miejsca tracisz później masę czasu na szukanie tego, co potrzebne.

Posprzątaj biurko, przestrzeń wokół siebie, zrób porządek na pulpicie i komputerze.

Siadając do pracy przygotuj wszystko, co będzie Ci niezbędne. Książki, puste kartki na notatki, mazaki itd. Kiedy masz wszystko pod ręką utrzymasz większą koncentrację na zadaniu. Szukanie jakiejś bzdury może całkowicie Cię wytrącić z transu pracy.

Powiedz domownikom, że pracujesz od x do y i wolałbyś aby Ci nie przeszkadzali. Pamiętaj, że zawsze lepiej ustalić zasady wcześniej niż później reagować w trakcie pracy.

Cele
Na każdy dzień przygotowują małą, krótką checklistę. Kiedy zadanie zostanie wykonane-skreślam je. Dążę do tego, żeby wszystko w ciągu dnia zostało przekreślone. To bardzo motywuje. Poza tym wiem, ile udało mi się dokonać w ciągu tygodni czy miesięcy. Wiem jaką drogę mam za sobą i ile jeszcze mam do zrobienia.

Krótka lista zawierająca 3-4 zadania.To wystarczy. Istnieje wiele narzędzi w sieci do robienia takiej listy. Po przełączeniu się na iGoogle możesz skorzystać z żółtej karteczki. Używasz gmail? Tam również jest zakładka “lista zadań”. Osobiście używam zwykłego, papierowego organizera, który zawsze mam przy sobie.

Czas na relaks
Zaplanuj sobie czas na robienie tego co lubisz, co sprawia Ci przyjemność. Jak chcesz, to w nagrodę za dobrze wykonaną robotę może to być lektura jakiejś książki, film, idź na zakupy albo połóż się spać jak masz deficyty 🙂

Nie samą pracą człowiek żyje a jak odwalasz kawał dobrej roboty to nagroda jak najbardziej się należy. To sprawi, że będziesz lepiej działał na następny dzień.

Wizja przyszłości
Jak masz swoje cele i prawdziwe marzenia to ich realizacja po prostu Cię pochłonie. Nie zawsze wszystko będzie z górki, ale to jest również próba charakteru. Dopracuj swoją wizję przyszłości. Pomyśl jaki chcesz mieć styl życia, co chcesz posiadać i gdzie podróżować. Do zrobienia wizji proponuję stworzenie swojej tablicy marzeń. To tyle. Z pewnością ta lista nie jest wyczerpująca. To tylko kilka rzeczy, które mnie pomagały i pomagają nadal działać na wysokich obrotach. I wiesz co jest najlepsze? To absolutnie nie męczy, a wręcz przeciwnie-niesamowicie cieszy!

Pracujesz w domu i masz jakieś inne sposoby aby robić to, co jest naprawdę wartościowe? Podziel się z innymi czytelnikami w komentarzach.

Jak utrzymać motywację gdy pracuje się w domu?
4.8 (95.93%) 54 votes

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Orest Tabaka
Gość
Orest Tabaka

Jedna rzecz bardzo istotna – znalezienie właściwej pory na pracę. Spotkałem się z kilkoma przypadkami osób, które zajmowały się pisaniem (recenzje, artykuły, strony www, programy) i jeśli pracowały z domu i było to dla nich bardzo ważne to z automatu uznawały, że muszą to robić z rana po wstaniu. I często męczyły się przez cały dzień (marnując go) bo nie mogły nic sensownego napisać, a dopiero wieczorem dopadała ich “wena twórcza” 🙂 Dlatego jeśli nie mamy narzuconych godzin pracy to wykonujmy rzeczy w czasie w którym zrobimy to najlepiej. Mi najlepiej pisze się ok. 13-15 i pod wieczór ok. 22.… Czytaj więcej »

Adam Kubiczek
Gość
Adam Kubiczek

Jestem świeżo po lekturze książki “Power of less” a w niej Leo Babauta wyraźnie zaznacza, aby zadania najważniejsze wykonywać jako pierwsze w ciągu dnia!

Piszę to pół żartem, gdyż wydaje mi się, że opisany przez Leo system można dostosować do własnych uwarunkowań i preferencji, ale gdyby chcieć się trzymać literalnie tego co mówi, to mogłoby być ciężko 🙂

Adam Kubiczek
Gość
Adam Kubiczek

Jednak zasada, aby najważniejsze zadania realizować jako pierwsze w ciągu dnia nie jest taka głupia. 🙂 Na podstawie obserwacji dzisiejszego dnia: miałem zaplanowane dwa najważniejsze zadania na dziś, ale pozwoliłem je sobie odłożyć na potem (podobnie jak Orest wolę pracować wieczorami, chociaż trochę wcześniejszymi). Jednak – prawo Murphiego – w ciągu dnia zaczęło napływać tysiące przerwań, do tego pojawiły się „ważne okoliczności życiowe” i – w efekcie najważniejsze zadania będą realizowane przez noc do godzin porannych, co raczej nie wpłynie pozytywnie na kolejny dzień. Zmierzam do tego, że niezależnie od stylu pracy, dobrze jest mieć zrobione ważne rzeczy jednak jak… Czytaj więcej »

Orest Tabaka
Gość
Orest Tabaka

Adam:
Moje podejście jest takie, aby zajmować się tyloma rzeczami, abyśmy mieli sporo czasu na ich wykonanie. Przy czym staram się, aby rzeczy ważne były dla mnie atrakcyjne, przyjemne… przez co nie mam problemu za ich zabranie się wtedy, kiedy mam na to ochotę (a ochotę do rzeczy przyjemnych mam bardzo często) 🙂

Rozumiem, że nie każdy tak ma i może mieć już dziś… ale myślę, że warto w tym kierunku dążyć.

Pozdrawiam radośnie,
Orest

Leszek Cyfer
Gość
Leszek Cyfer

Zauważyłem że najlepiej mi się pisze kiedy nie mam żadnych ikonek na ekranie – dosłownie nic oprócz tekstu. Pracując w Wordzie wybieram ->Widok->pełny ekran i pracuję na widoku “normalnym” – w efekcie mam cały ekran biały i migający kursor (mam również włączone samoukrywanie się paska zadań Windows).

Zero rozpraszających ikonek – tylko ty, klawiatura i kartka papieru.

Wystarczy Alt-Tab żeby przeskoczyć np do przeglądarki internetowej i poszukać czegoś co potrzebujesz w necie – ale dopiero kiedy o tym pomyślisz – a nie dlatego że spojrzałeś na dół ekranu, zobaczyłeś zakładkę i sobie przypomniałeś że masz ją włączoną.

piast92
Gość
piast92

Też mam problem z czasem, najlepsze efekty są wtedy kiedy stanowczo nie odkłada się na potem. To mam być zrobione tu i teraz.

Michał
Gość
Michał

Mam bzika na punkcie GTD – każdy śmieć na biurko to otwarta pętla. Staram się więc trzymać bardzo minimalistycznie urządzone biurko + max 1 inbox. Warto byłoby do artykułu dodać informację o aplikacjach, które pozwalają przyśpieszyć (np. Nozbe) lub o tych które wyłączają rozpraszacze. Np. na telefonie korzystam z OffTime, który na określony czas wyłączą wszystkie powiadomienia przez co łatwiej skupić mi się na pracy. Poza tym trzeba też dbać o czas na rozrywkę – czas na odpoczynek. Pracując w domu można wpaść w pętlę pracy – godzina za godziną. Warto też dbać o odpowiednie godziny pracy. Ja np. staję… Czytaj więcej »