Jeszcze o PLANOWANIU | Poranny Inspirator #94

Temat planowania już poruszałem w Porannych Inspiratorach, ale dzisiaj chciałem omówić trzy rzeczy, które są piekielnie ważne, a o których nie wspomniałem ostatnim razem. Chodzi o: cel, plan kwartalny i codzienne pomiary konkretnego wskaźnika. Zapraszam do oglądania 🙂

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

 

Dzień dobry! Witam Cię w kolejnym Porannym Inspiratorze!

Dzisiaj raz jeszcze poruszymy temat planowania. Poświęciłem już temu jeden z wcześniejszych odcinków (możesz sobie odświeżyć pamięć KLIKAJĄC TUTAJ), jednak chciałbym uzupełnić go o jeszcze kilka, bardzo ważnych kwestii.

Na potrzeby tego materiału porównamy temat planowania do podróży. Wyobraź sobie, że musisz się dostać z Katowic do Gdańska. Jak wyglądałyby Twoje przygotowania?

Wyznaczasz cel;

Wybierasz pojazd. Możesz w końcu jechać samochodem, rowerem, możesz też urządzić sobie dłuuugi, wielotygodniowy spacer, ale możesz również polecieć samolotem – możliwości jest naprawdę multum;

– Już w trakcie przebiegu trasy, patrzysz na różne wskaźniki, np. wskaźnik paliwa. Kontrolujesz, czy wszystko jest okej, orientujesz się, na ile Ci tego paliwa wystarczy i wiesz, że jak wskazówka przechyla się ku dołowi, to znaczy, że trzeba zjechać, zatankować, uzupełnić „siły” samochodu, po czym… jechać dalej.

Z nami jest dokładnie tak samo. Mało tego – w trakcie podróży to bardzo często sam nadajesz jej konkretną prędkość. Ona może być większa, może być mniejsza, to zależy od Ciebie.

Czasami trzeba się zatrzymać, coś zjeść, skorzystać z toalety. Może się zdarzyć jakaś awaria w samochodzie, może w grę wejść jakiś czynnik zewnętrzny, np. wypadek gdzieś na drodze, który zatamuje ruch.

Będąc w takiej sytuacji stajesz przed dylematem: czekać, aż służby uprzątną miejsce wypadku czy szukać objazdu? Czy jechać wąskimi, pobocznymi dróżkami? Czy próbować nadrobić? Może jednak warto zaczekać?

Trzeba się zastanowić nad tym, jakie są inne drogi, jakie są inne opcje, jakie są możliwości.

Wyjeżdżając np. z Krakowa do Gdańska nie jesteś w stanie przewidzieć tego, że za godzinę zdarzy się wypadek gdzieś pod Łodzią. Chyba, że jesteś jakimś cholernym jasnowidzem 😀

Tak samo jest w życiu. Tak samo jest z planowaniem. Nie zdołasz uwzględnić w swoich planach absolutnie wszystkiego.

Pytanie więc brzmi: na czym dokładnie powinieneś się więc skupiać?

Odpowiedź jest prosta: na tym odcinku, który widzisz. Na tym odcinku, który jest przed Tobą.

Jeżeli więc masz jakieś cele, plany, wizje, to okej. Wszystko fajnie. Swoją uwagę i energię skupiaj jednak na tym konkretnym odcinku, który pokonujesz w tym momencie, właśnie teraz.

Planując różnego rodzaju projekty w swojej firmie, musisz je podzielić na takie trzy zasadnicze etapy:

  • Wyznaczanie celu.

Musisz wiedzieć, co dokładnie robi Twoja firma, po co ona istnieje, co dokładnie będziesz robił, w jaki sposób, w oparciu o jakie zasady, w oparciu o jakie wartości. To wszystko musisz wiedzieć. Takie rzeczy najlepiej byłoby sobie po prostu spisać.

  • Plan kwartalny.

To bardzo ważna rzecz. Ja tą poradę zasłyszałem w jednym z amerykańskich nagrań, ale z początku totalnie ją zignorowałem.

Pracowałem jak szalony, pracowałem, pracowałem i w pewnym momencie przyszło takie zmęczenie, które niemal zbezcześciło całą dotychczasową pracę. Później zacząłem pracować w kwartalnych interwałach i to poprawiło moje długoterminowe efekty w sposób naprawdę znaczny.

Jak to dokładnie działa?

Robisz sobie plan na najbliższe 90 dni. Odpowiadasz w nim na pytania, takie jak:

– Jakie najważniejsze cele zrealizujemy w tym czasie?

– Jakie najważniejsze zadania trzeba wykonać?

– Jakie zadanie spośród nich jest najbardziej kluczowe?

Dla przykładu: moim najważniejszym zadaniem na ostatnie 90 dni było nagranie 100 Porannych Inspiratorów.

Oczywiście wciąż masz wizję, masz misję, ale skupiasz się na najbliższych 90 dniach – nie dalej. Wyznaczasz terminy, podejmujesz realne działania, wdrażasz konkretne plany operacyjne, rzeczywiste kroki do wykonania, doprecyzowane zadania. To jest właśnie to, na czym powinna skupiać się Twoja energia i koncentracja.

  • Codzienne pomiary.

To naprawdę niesamowita sprawa. Chodzi w niej o to, byś wybrał sobie dwa lub trzy wskaźniki, które będą pod Twoją stałą obserwacją. To może być ilość osób, które odwiedziły Twój sklep, ilość osób, które zapisały się na Twoją listę mailingową, to, jaką masz konwersję pomiędzy Tymi, którzy weszli a tymi, którzy się zapisali. Cokolwiek, co jest dla Ciebie istotne z biznesowego punktu widzenia.

Dzięki temu będziesz wiedział, czy firma się rozwija, czy utrzymujesz stały poziom czy może z jakiegoś powodu osiągasz tendencję spadkową?
Wybierz kilka konkretnych wskaźników. To niesamowite, ale jeżeli będziesz się skupiał na tych konkretnych wskaźnikach, to te liczby zaczna rosnąć w niesamowitym tempie. Wierz mi 😀

Dzięki codziennym pomiarom ustalonych wskaźników wszystko będziesz miał, jak na dłoni. To cholernie istotne, by wiedzieć, na czym się stoi 🙂

U mnie jest to ilość osób zapisanych na listę mailingową, ilość osób odwiedzających moją stronę internetową i procent konwersji. To dla mnie niezwykle istotne.

Zatem jeszcze raz: jeśli planujesz rozwinąć biznes, to weź pod uwagę te trzy niezwykle ważne aspekty: cel, plan kwartalny i codzienne pomiary. To niezwykle istotne.

O narzędziach do planowania mówiłem w ostatnim materiale wideo. Rozwinięcie tego tematu znajdziesz też w kursie Extreme Productivity, cały jeden moduł poświęciłem właśnie planowaniu.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zapisz się na newsletter, a dostaniesz bardzo korzystną ofertę na ten kurs. Szczerze Cię zachęcam do zapoznania się z tą wiedzą, ponieważ planowanie jest niezwykle istotną w biznesie sprawą. Często to zaniedbujemy, a to jest błąd. Jeżeli ktoś naprawdę potrafi planować, to po prostu ma imponujące wyniki.

I tego z całego serca życzę również Tobie: realizuj swoje ambitne plany, osiągaj swoje cele J

Na dzisiaj to wszystko. Pamiętaj, że widzimy się jutro o szóstej trzydzieści!

 

5/5 - (2 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments