Jakie masz ukryte ZASOBY? | Poranny Inspirator #49

Jakie są niewykorzystane zasoby w Twojej firmie? Masz sprzęt, z którego sporadycznie korzystasz? Masz wiedzę, którą można opakować i sprzedać? Masz samochód, którym tylko dojeżdżasz do pracy, i który stoi 8 godzin na parkingu? A może masz pomieszczenie, które mógłbyś wynajmować?

Zapraszam na nowy odcinek, w którym poruszam temat niewykorzystanych zasobów.

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

 

Wersja tekstowa

Dzień dobry! Witam Cię w kolejnym materiale z serii Poranny Inspirator!

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o ukrytych zasobach.

Bo widzisz – KAŻDA firma, KAŻDY biznes ma coś takiego. Zasoby, które można spieniężyć, ale których na pierwszy rzut oka nie widać, których potencjału nie jesteśmy często świadomi.

Możemy je podzielić na zasoby materialne albo zasoby wiedzowe.

Zasoby materialne to na przykład studio. Tak jak my tutaj mamy wygłuszone studio, w którym powstaję wersje wideo Porannych Inspiratorów. Jest odpowiednio wyposażone, mamy green screena, mamy lampy, mamy kamery, mamy mikrofony…. I często jest to niewykorzystywane.

Tak jak dzisiaj przyjechał do mnie Maciek, nagrqmy 10-15 Inspiratorów (zobaczymy też, jaka będzie moja kondycja ;)) i prawdopodobnie przez następne 2-3 tygodnie nic się nie będzie tutaj działo. To studio będzie stało puste.

I to jest błąd z mojej strony. Nie wykorzystuję tych zasobów, choć spokojnie mógłbym to zrobić. Mógłbym to studio na przykład wypożyczać.

Dlatego powoli wykonujemy takie ruchy, żeby to studio móc po prostu podnajmować. Plan jest taki, by doprowadzić do sytuacji, w której ktoś przyjeżdża tutaj, nagrywa wideo na swoją stronę lub na bloga.

Mamy również do dyspozycji drona, możemy jechać do kogoś do firmy i tam zrealizować jakieś fajne wideo.

Współpracujemy z bardzo ciekawymi ekspertami, którzy potrafią zmontować, nagrać, zrobić niesamowite ujęcia.

To wszystko jest do zrobienia. Te zasoby trzeba po prostu wykorzystywać. I o to w tym chodzi. Tutaj przecież codziennie ktoś coś powinien nagrywać. Tu się non-stop powinni przewijać ludzie, żeby to wszystko miało ręce i nogi, żeby to zarabiało na siebie.

Musisz się zastanowić, jakie Ty masz u siebie niewykorzystane zasoby.

(A może chciałbyś skorzystać z naszego studia? 😉 Oczywiście bardzo serdecznie Cię zapraszam. Chętnie to wszystko udostępnimy wraz z całym naszym know-how).

Druga sprawa – jeżeli na przykład pracujesz na etacie i dojeżdżasz do pracy samochodem i ten samochód stoi osiem godzin, to może warto by było z kimś się dogadać? Może z jakimś studentem? Może ktoś chciałby sobie trochę dorobić? Niech Twój samochód jeździ w Uberze! Może wozić ludzi, dowozić zakupy itp.

I już ten samochód, przez to, że u Ciebie pod pracą on tylko STOI, też stanowi niewykorzystany zasób. Przecież mógłby jeździć i na siebie zarabiać. Nawet jeśli nie byłyby to jakieś wielkie kwoty, to i tak  zarobiłby na kilka wyjazdów weekendowych, mógłbyś opłacić dzięki temu ubezpieczenie, jakieś naprawy, przeglądy i tak dalej.

Nie musiał sięgać po te pieniądze do swojej kieszeni, tylko to samochód sam by na to wygospodarował… a jeszcze do tego jakiś człowiek mógłby sobie zdobyć trochę doświadczenia, mógłby sobie też zarobić jakieś dodatkowe pieniądze.

Może jesteś fotografem? Może robisz zdjęcia ślubne? Albo kamerujesz?

Też może być tak, że przez sobotę, niedzielę ten sprzęt wykorzystujesz, a na tygodniu montujesz, edytujesz te zdjęcia, poprawiasz je i wtedy ten sprzęt leży. Może warto pomyśleć, jak wtedy go wykorzystać?

Dodać na swojej stronie informację, że za odpowiednią opłatą ten sprzęt może być również wypożyczony. Masz obiektywy, masz statywy, masz sprzęt, więc też możesz na tym zarobić dodatkowe pieniądze.

A może masz swoje własne studio fotograficzne? Albo może masz takie możliwości, żeby to gdzieś zrobić i urządzić i jak będziesz tego potrzebował – to okej, ale przecież będziesz też realizował sesje w terenie, poza tym studiem, więc może warto komuś wtedy to wypożyczyć?

A może masz na przykład jakąś firmę budowlaną? Układasz na przykład kostkę? Masz ubijarkę do kostki? Ale też przecież nie wykorzystujesz jej zawsze. Może jest potrzebna raz na tydzień, raz na dwa? Daj ogłoszenie na jakiegoś olx’a czy na inne portale, że możesz takie urządzenie komuś wynająć. Czasami ktoś sobie robi kawałek do chodnika przy domu, nie ma czym tego dobrze ubić, a przecież nie będzie kupował takiego sprzętu dla siebie, jeśli ma w perspektywie jednorazowe wykorzystanie.

To, co powiedziałem wcześniej, to zasoby materialne. Studio, samochód, jakiś inny sprzęt. Porozmawiajmy teraz o zasobach wiedzowych.

Osoby zajmujące się kupnem, remontem i sprzedażą mieszkań, obrotem nimi, podnajmem, wynajmem, czyli po prostu działają w rynku nieruchomości, bardzo często robią szkolenia. Zainteresowany szkoleniem płaci na przykład za takie weekendowe szkolenie trzy do pięciu tysięcy, czasem więcej.

Ale… na takim szkoleniu dokładnie dowie się, na co uważać, jak finansować taką nieruchomość, jak dobierać lokatorów, jakie podpisywać wzory umów itp., czyli w efekcie oszczędza znacznie więcej, niż takie szkolenie jest warte.

Jeżeli więc mamy takie szkolenie za trzy tysiące i przyjdzie na nie 20 osób, to mówimy 60 tysiącach przychodów. Oczywiście minus jakieś koszty, minus podatki, ale nawet jeśli zostanie Ci 45 tysięcy… to chyba warto? Zrobisz takich szkoleń trzy i już możesz sfinansować za to remont jakiegoś kolejnego mieszkania.

I to jest to! Osoby w tym rynku nauczyły się, że warto dzielić się swoją wiedzą, warto dzielić się swoim know-how, bo dzięki temu ściągają dodatkowe pieniądze z rynku i mogą dzięki temu finansować swoją główną działalność. Pamiętaj – ich główną działalnością nie są szkolenia! To im tylko służy do tego, żeby sfinansować kolejny swój projekt związany z nieruchomościami.

Pomyśl o tym w ten sposób. Być może (na pewno!) masz jakąś wiedzę, którą również mógłbyś odpowiednio spakować i sprzedać, zarabiając tym samym dodatkowe środki na rozwój swojej działalności.

Powiedzmy, że są osoby, które bardzo dużo podróżują po całym świecie. Jeżdżą, piszą blogi, na których pokazują piękne zdjęcia, dzielą się historiami… natomiast można przecież przygotować całe swoje know-how! Jak podróżować, jak się przygotować, jak się pakować, jak kupować bilety, jak ułożyć kalendarz podróży na cały rok, jak ułożyć harmonogram podróży pod kątem podróży, na co uważać, jak szukać noclegów, jak się nie dać oszukać.

Dzięki temu, że ktoś zrobi taką pakę, może w bardzo prosty sposób pozyskać pieniądze na kolejne swoje wyprawy!

Tak samo, jeżeli masz jakiś sklep internetowy i on jest świetnie zautomatyzowany, masz to wszystko poukładane. Może pora zrobić szkolenie, kurs online?

Tak zrobił mój bardzo dobry kolega, Marcin Kądziołka, prowadzący wydawnictwo Złote Myśli. Oni to mają naprawdę super zorganizowane, pod kątem automatyzacji wszystko działa jak w zegarku. Marcin skorzystał ze zdobytej wiedzy i nagrał szkolenie „automatyzacja biznesu”.

Jeżeli masz świetny zespół i wszystko naprawdę super ze sobą współgra (a takie coś jest naprawdę rzadkością i stanowi olbrzymi problem na rynku – ludzie nie umieją delegować, nie wiedzą, jak oddawać kompetencje i tak dalej), to możesz zrobić szkolenie, warsztaty z oddawania innym swoich zadań, z budowy zespołu, a dzięki zdobytym pieniądzom możesz zatrudnić kolejną osobę czy zainwestować w rozwój swojego zespołu albo przenieść część budżetu na reklamę i marketing. Nie muszę Ci chyba mówić, na co możesz przeznaczyć kolejne pieniądze 😀

Takie szkolenie, sprzedaż swojego know-how nie będzie przecież Twoją główną działalnością, ale to Ci pomoże zgromadzić środki na to, żeby Twoja firma jeszcze lepiej prosperowała. I właśnie o to chodzi.

Zastanów się, jakie są u Ciebie ukryte, niewykorzystane zasoby.

Może mieszkasz w domu i jedno pomieszczenie można by było wynajmować na jakiś sklep? Już zarabiałbyś jakieś pieniądze!

Może masz jakiś pokój, który mógłbyś wynajmować na AirB’n’B? Może masz duże biuro i mógłbyś stworzyć dwa dodatkowe miejsca pracy, wynajmować dodatkowe biurko jakiemuś freelancerowi?

Może masz sprzęt, który mógłbyś wypożyczyć?

A może właśnie spakujesz swoje know-how? Jeśli chcesz, to oczywiście zapraszamy do nas, możemy Ci pomóc – mamy wszystkie zasoby potrzebne do tego procesu.

Ja mam niewykorzystane zasoby materialne, Ty masz być może zasoby wiedzowe, możemy to połączyć!

Może prowadzić agencję reklamową? Dzisiaj dużo osób też próbuje wejść w ten rynek. Tworzenie stron internetowych itp., ale nie wiedzą, jak sporządzić umowę, jak rozmawiać z klientem, jak go pozyskać, jak dalej się z nim komunikować, na co trzeba uważać, czy brać przedpłaty, jak umówić się z klientem, że na przykład on musi dosłać partię materiału, dopiero zaczynamy pracę nad stroną… żeby to wszystko nie rozwlekało się w czasie.

Jeżeli już masz taką firmę i prowadzisz ją tych kilka lat, to pewnie już się trochę przejechałeś i osobę początkującą, która jest na etapie niższym od Ciebie możesz bardzo wiele nauczyć.

Nie musisz być nie wiadomo jakim wyjadaczem, te osoby totalnie początkujące i tak mogą się od Ciebie bardzo dużo nauczyć. Może więc warto tą swoją wiedzę odpowiednio spakować?

Masz niewykorzystane zasoby wiedzowe, ja niewykorzystane zasoby materialne, możemy połączyć siły, pomożemy Ci wszystko to zorganizować.

I w dzisiejszym odcinku to już wszystko, więc jeżeli podobał Ci się dzisiejszy materiał, to daj łapę w górę, zachęcam do zostawiania komentarzy, subskrybuj nasz kanał

Zadanie domowe? Pomyśl jeszcze raz, jakie są niewykorzystane zasoby w Twojej firmie i w jaki sposób możesz je spieniężyć.

Na dzisiaj to tyle. Do jutra, hej!

 

5/5 - (2 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emilia |Psychologia Fotografii
Emilia |Psychologia Fotografii
7 lat temu

Rozumiem ogóle założenie ale często pożyczenie sprzętu komuś innemu (mam tutaj na myśli fotografię) generuje więcej kosztów niż przychodów, bo naprawa jest bardziej kosztowna, niż można na tym zarobić 🙂

pozdrawiam,
Emilia | http://psychologiafotografi