7 rzeczy, przez które marnujesz swoje życie

Wiem, że zabrzmi to strasznie górnolotnie, ale życie jest wszystkim, co mamy. Każda wartość, każda rzecz i wszystko inne co tylko przyjdzie Ci do głowy jest jedynie składową Twojego życia. Rodzina, bliscy, przyjaciele, pasja… nic z tego nie byłoby tym, gdybyście w pewnym momencie nie otrzymali swojej szansy pojawienia się na tym świecie. Ale dość tego filozofowania.

Nie wiem jak wy, ale gdy ja o tym myślę, to aż paruje mi czaszka. Normalnie nie zastanawiamy się nad podobnymi sprawami. Przyjmujemy je za oczywistość. Może to i dobrze, bo wyobrażacie sobie codziennie funkcjonowanie, kiedy zewsząd nachodzą Was pytanie „czym jest życie?”, „czym istnienie?”, „jak pojmujemy dobro?”, „co znaczy być dobrym człowiekiem?”…

Dzisiaj jednak proponuję, byśmy zrobili od tego pewien wyjątek. Spójrzmy na siebie jak na bohatera czytanej właśnie książki. Oceńmy swoje własne zachowanie, zwyczaje i przyzwyczajenia. Byle szczerze.

Po co? Żeby uczynić nasze życie choć jeszcze lepszym.

Czasem pewnych rzeczy nie widzimy, czasem nie chcemy ich widzieć, a czasem nie przyjdzie nam do głowy, by w ogóle zwrócić na nie uwagę, bo tak bardzo już do nich przywykliśmy. Dlatego poniżej przygotowałem dla Was – i dla siebie – listę siedmiu rzeczy, które sprawiają, że marnujemy swoje życie.

Gotowi na mały rachunek sumienia? To jedziemy!

Treść dostępna zarówno w wersji video jak i w wersji tekstowej. Jeśli chcecie szybciej oglądać video, to polecam albo skorzystać z możliwości jakie daje player youtube. W prawym dolnym rogu w ustawieniach możecie przyspieszyć nagranie. Można też skorzystać ze specjalnej wtyczki do przeglądarki Chrome, która moim zdaniem jest o niebo lepszym rozwiązaniem. Wszystko o wtyczce poniżej.

WSKAZÓWKA: chcesz szybciej oglądać video? Kliknij tutaj.

Oglądanie nagrań możesz przyspieszyć za pomocą tej cudownej wtyczki do chrome. Odkąd ją mam prawie wszystkie nagrania oglądam z prędkością 2.0 i zauważyłem, że wtedy bardziej się skupiam na treści.

Oto co zrobić:

1. Kliknij tutaj

2. Zainstaluj wtyczkę.

3. Odśwież tę stronę.

4. Jeśli chcesz, to zmień prędkość.

Miłego oglądania! 

Wolisz czytać? Poniżej wersja tekstowa.

“7 rzeczy, przez które marnujesz swoje życie”

1. Żyjesz przeszłością

Przeszłość, jaka by nie była, jest wciąż tylko przeszłością. Nieważne, czy niesie ze sobą pozytywne wspomnienia czy jakąś okropną traumę – jeżeli żyjesz tylko tym co było kiedyś, nie przywiązujesz wystarczającej wagi do tego, co jest teraz. Po prostu to tracisz.

Dlaczego taki stan rzeczy jest niewłaściwy? Bo o ile na przeszłość nie masz absolutnie żadnego wpływu, tak masz olbrzymi wpływ na przyszłość. Przecież to, co będzie kiedyś zależy w olbrzymiej części od tego, co robisz teraz.

Oczywiście nie można się tak po prostu odciąć od przeszłości. Każde nasze doświadczenie – zarówno to dobre, jak i złe – odcisnęło na nas jakieś piętno, w jakiś sposób nas definiuje.

A skoro nie można tego ani zmienić, ani się od tego odciąć, musimy to po prostu zaakceptować i dalej robić swoje. Masz na koncie serię porażek? Przemyśl je i przegadaj z kimś mądrzejszy. Wyciągnij wnioski. Zaakceptuj je i lećmy dalej. Kilka niesamowitych sukcesów? Zapamiętajmy, że żaden poprzedni nie zagwarantuje nikomu kolejnego.

To, czy minione doświadczenia przekujesz na swoją korzyść, zależy tylko od Ciebie.

2. Nie uczysz się na własnych błędach

„Polak mądry po szkodzie” mówi mądrość ludowa. Tymczasem jeden łebski gość, Kochanowski, już kilka wieków temu dopowiedział: „Polak przed szkodą, i po szkodzie głupi”.

Chodzi tu o ludzi, którzy z jakichś powodów nie wynoszą z popełnianych błędów żadnych lekcji na przyszłość. Wejdzie taki do gorącej wody, sparzy się, ale nie połączy tych dwóch faktów.

Zastanów się, czy Ty z uporem maniaka nie wchodzisz ciągle do zbyt gorącej wody?

Błędy wydają się być najlepszymi nauczycielami! Nie odrzucaj zdobytej w ten sposób wiedzy, bo zwykle słono za nią płacisz.

3. Nie masz marzeń

Niczego nie osiągniesz, jeśli nie będziesz wiedział czego chcesz. Nie będziesz wiedział, czego chcesz, jeśli nie będziesz marzył. Proste?

Marzenia to nasze pragnienia i cele. Marzenia mówią o tym, jakimi ludźmi jesteśmy i jakimi chcielibyśmy być. To one napędzają nas do działania, one dają siłę, pomagają wytrwać w postanowieniach, motywują.

Bez marzeń ciężko żyć. Ba – życie bez marzeń ciężko jest w ogóle nazwać życiem.

4. Nie masz odwagi spełniać swoich marzeń

Z marzeniami jest trochę jak z pieniędzmi. Możesz mieć portfel wypchany dolarami, złotówkami i tak dalej, ale z samego faktu ich posiadania nie czerpiesz bezpośrednio żadnej korzyści, prawda?

Marzenia też możesz upchać gdzieś do jakiejś starej skarpetki, schować na dnie szuflady i cieszyć się, że je masz, ale… co z tego?

Marzenia służą do tego, żeby je spełniać! W tym właśnie tkwi ich największa wartość – to one tworzą rzeczywistość. Potrzebują jedynie odpowiedniego „paliwa” – Twojej odwagi.

5. Trwasz w toksycznej relacji

Znajomość z drugim człowiekiem może Ci dodawać skrzydeł, napełniać optymizmem i siłą do działania (i oby zawsze tak było!), ale może Ci też odebrać chęci do robienia czegokolwiek.

Oczywiście każdy może mieć jakiś kłopot, problem, kryzys czy po prostu czas, w którym potrzebuje bezwarunkowego wsparcia. Jeśli jednak ta „chwila” ciągnie się w nieskończoność, może warto się nad tym głębiej zastanowić.

Poprawna relacja to taka, w której każda ze stron czerpie jakąś korzyść. Problem pojawia się wtedy, gdy Ty dajesz wiele, a nie otrzymujesz w zamian absolutnie nic. Bo taki stan rzeczy nazywa się po prostu pasożytnictwem.

W trakcie zdrowej interakcji cały czas następuje przepływ energii. Przepływ, nie jej jednostronny transfer.

6. Nie słuchasz siebie

Życie w ciągłym pędzie i zajmowanie się tysiącem rzeczy jednocześnie może nieść ze sobą ryzyko zignorowania swojego wewnętrznego głosu. Łatwo wtedy zignorować sygnały, jakie wysyła nam własny organizm.

To prędzej czy później odbije się na naszym samopoczuciu, a wreszcie zdrowiu – psychicznym i fizycznym. Depresja, nerwica, zawały i inne tego typu schorzenia nie biorą się z niczego.

Tymczasem warto po prostu czasem się zatrzymać, złapać oddech, policzyć do dziesięciu i zapytać samego siebie „wszystko okej?”.

Nie zapominajmy, że jesteśmy tylko ludźmi. Nie robotami.

A tak przy okazji… kiedy ostatni raz się badałeś? Dawno, co?

7. Nie słuchasz innych

Inni ludzie nie słyszą naszych myśli, nie przeżywają dokładnie takich emocji, jakie odczuwamy my. Są przez to bardziej obiektywni.

Nie znaczy to jednak wcale, że zawsze będą mieć rację, bo oczywiście wszystko będą oceniać przez pryzmat własnych doświadczeń i przeżyć. W każdym razie – warto wysłuchać drugiego człowieka, choćby dla samej świadomości jak możesz być postrzegany przez kogoś innego.

Warto też tutaj wspomnieć o co najmniej dwóch pułapkach, które mogą na Ciebie czekać.

Jeżeli otworzysz się opinię innych ludzi tak bardzo, że każdy osąd będziesz brał mocno do siebie, po prostu wykończysz się nerwowo. Nie da się zadowolić wszystkich. Nie da się zrobić niczego tak, by każdy jeden był zachwycony. Zawsze znajdzie się ktoś gotowy Cię skrytykować.

Z drugiej strony zamknięcie się na zdanie innych ludzi niebezpiecznie zbliża Cię do typowej dyktaturom „wyłączności na nieomylność”. A wierz mi, że podejście do świata na zasadzie wszyscy się mylą, każdy to idiota i imbecyl, ja jedyny mam rację nie uczyni Cię najszczęśliwszą osobą na Ziemi. Masz na to moją gwarancję.

Kliknij i przeczytaj drugą część

4.9/5 - (305 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Kolejne 7 rzeczy, przez które marnujesz swoje życie | Liczy się Wynik
8 lat temu

[…] 7 rzeczy, przez które marnujesz swoje życie […]

Paweł Witek
Paweł Witek
8 lat temu

Bardzo fajne zestawienie! Ze swojej strony dodałbym jeszcze narzekanie, albo bardziej reaktywność. To straszne jak ludzie nieraz rezygnują z własnej sprawczości, odpowiedzialności i inicjatywy w imię oskarżania o swoje niepowodzenia wszystkiego i wszystkich wokół :/

Paweł Zieliński
Paweł Zieliński
8 lat temu

Zgadzam się z tymi punktami a zwłaszcza z tym, że nie warto pędzić, biegać i stresować się głupotami, ponieważ to naprawdę odbija się na naszym zdrowiu, które mamy jedno 🙂

Pozdrawiam mega pozytywnie

Aneta Napora
Aneta Napora
8 lat temu

Świetny, treściwy tekst. Problem w tym, ze niby to wszystko jest oczywiste (nie żyć przeszłością, uczyć się na błędach, marzyć). Szkoda, że tak trudno wprowadzić to w życie 😀 nie mniej zawsze to jakaś refleksja i okazja na zmianę swojego życia – takie teksty zawsze dają do myślenia. Robisz dobra robotę Bartek! Nie przestawaj. Pozdrawiam ciepło

Agnieszka Kulawczyk
Agnieszka Kulawczyk
8 lat temu

Twój wpis pięknie wpisuje się w zmiany, które od końca marca wprowadzam w moje życie.
Wieczorna medytacja, celem uspokojenia i wyciszenia umysłu.
Dobre, zdrowe jedzenie dla ciała.
Rozmowa z ukochaną osobą i czułość, najważniejsza emocja w związku.
Pogodzenie się z przeszłością, odpuszczenie przeszłości.
Marzenia, ale życie codziennością i cieszenie się drobnostkami.
Słuchanie innych bez osądzania, ciekawość świata i ciekawość ludzi.
Nie obarczanie innych winą za moje niepowodzenia, ponoszenie odpowiedzialności.
Samoświadomość. ALE zauważyłam, że to wszystko wymaga uspokojenia “ego”. Spokojne “ego” nie zmusza nas do wiecznego pędu, do wyścigu szczurów. Umysł, który panuje nad “ego” jest umysłem spokojnym.

Magdalena Cywińska
Magdalena Cywińska
8 lat temu

Numer 4 wzięłam sobie do serca. Jak zawsze super artykuł i nagranie, pozdrawiam 🙂

Asia.WeddingPlanner
Asia.WeddingPlanner
8 lat temu

Super tekst! Trafiłeś w samo sedno. Czytając punkt 5 przypomniałam sobie swoją dawną wspólniczkę. Uwolnienie od toksycznego partnera biznesowego nadaje nam niesamowitego kopa:)

Anna i Artur
Anna i Artur
8 lat temu

Świetny, wartościowy filmik. Co do zrobienia badań, to napisałam o tym ostatnio post na moim i mojego chłopaka blogu. Dzięki temu postowi można dostać 60% zniżki na różne potrzebne badania. Polecam się z nim zapoznać. Dbajmy o zdrowie! Pozdrawiam, życzę miłego dnia 🙂

Marzena Jan Tuszyńscy
Marzena Jan Tuszyńscy
8 lat temu

Bartek, dziękuję 🙂 Kolejny bardzo dobry artykuł. Jestem za niego wdzięczny, dał do myślenia.

Karolina M.
Karolina M.
8 lat temu

W pełni się zgadzam z artykułem. Ludzie żyjąc przeszłością, czy też zwracając uwagę na opinie innych, ich komentarze itp. tylko się zniechęcają do spełniania marzeń i życia pełnią życia.
Artykuł bardzo przydatny 🙂 Pozdrawiam i dziękuję.

Krystian Fiedoruk
Krystian Fiedoruk
8 lat temu

Jak zwykle w samo sedno! 🙂 Dzięki!

Aleksander
Aleksander
8 lat temu

Bartku dajesz swoją charyzmą i wiedzą sporo innym ludziom, jak również i mi najbardziej 🙂 wszystko co powiedziałeś jest takie oczywiste ale nasze blokady w głowie i nawyki powodują, że te wszystkie kwestie nie dochodzą do naszej głowy tak jak powinny. Wiem coś o tym bo mam z tym problem, kiedyś zmieniłem swoje życie i było super ale z czasem nie powtarzałem tych oraz innych podstaw to mnie zapędziło w jeszcze gorszy stan. Zdecydowałem się podnieść i wiem że mogę się stać tylko jeszcze lepszy 😀 Powodzenia Bartku w super pracy oraz motywacji do dalszego działania 🙂 SERWUS 😀