ODPOWIEDZIALNOŚĆ | Poranny Inspirator #25

To wina rządu, rodzice mnie nie nauczyli, mieszkam w małym mieście, nie znam języków, brak mi pewności siebie, nie wiem jak, nie znam się, to wina konkurencji, szef to drań, pracownicy są leniwi, nie mam czasu, nie mam pieniędzy, taki los.

Tak oczywiście – wszyscy są winni, tylko nie TY.

A może do jasnej cholery weźmiesz odpowiedzialność za to w jakiej sytuacji jesteś? W końcu do tego miejsca doprowadziły Cię TWOJE przeszłe decyzje (dobre lub złe, ale jednak to były Twoje wybory).

ODPOWIEDZIALNOŚĆ – właśnie o niej jest dzisiejszy odcinek Porannego Inspiratora.

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

 

Wersja tekstowa

Dzień dobry! To jest Poranny Inspirator! Tematem, który chciałem Ci dzisiaj zaproponować, jest… odpowiedzialność. Chciałbym Cię przekonać do tego, żebyś wziął odpowiedzialność za swoje życie.

Ja widzę wkoło siebie bardzo dużo marudzenia: na rząd, na politykę, na kraj, na drogi, na zarobki… na to, na tamto. I co to komu daje?

Weź odpowiedzialność za swoje życie.

Jeżeli uważasz, że za mało zarabiasz – zdobądź odpowiednie kwalifikacje i awansuj. Naucz się języka, zdobądź jakieś dodatkowe umiejętności. Awansuj i zarabiaj więcej.

Albo załóż własny biznes. Wtedy będziesz sobie morzem, statkiem, żaglem, i sterem. Będziesz robił wszystko, co Ci się podoba… ale będziesz miał też znacznie więcej pracy. Tak to po prostu działa. Ale weź odpowiedzialność za swoje życie.

Jeśli nie lubisz zimy, to wyjedź z Polski gdzieś do innego, ciepłego kraju. Nie narzekaj, że u nas jest chlapa, że jest szaro, że ciśnienie niskie, bo śnieg pada, bo śnieg zalega, bo nie ma jak zaparkować.

I wiem, że teraz ktoś może powiedzieć „łatwo Ci powiedzieć, nie mam tyle pieniędzy”.

To zadbaj o to, żebyś miał te pieniądze. No bo czyja to wina, że nie masz tyle pieniędzy? Moja?

No prawdopodobnie nie. Po prostu musisz sam o nie zadbać.

Jeżeli uważasz, że Twoi pracownicy są nierzetelni (a też dostałem jakiś czas temu taką wiadomość, gdzie jeden pan narzekał na swoich pracowników: „a, bo ja mam takich ludzi, oni się w ogóle obijają, oszukują i tak dalej”. Ale hej! Sam ich zatrudniłeś!), ustal procesy, procedury.

Dokładnie ich poinformuj, czego oczekujesz. Pozwól im działać na własną rękę, podejmować samodzielne decyzje.

Jeżeli coś jest nie tak, no to również wyjaśniaj to na bieżąco: słuchaj, to i to było okej, ale byłoby jeszcze lepiej, gdybyśmy to zrobili tak, tak i tak. To są normalne rzeczy, że coś trzeba poprawić. Nikt się nie obrazi za to, że chcesz, żeby w Twojej firmie pewne rzeczy były lepszej jakości.

To nie jest tak, że tak naprawdę Ty jesteś szefem… bo szefem wszystkich szefów jest zawsze klient.

Jeżeli jesteś samotny, to też nie narzekaj na to, że jesteś nieśmiały, opuszczony, nikogo nie możesz poznać. Nie gadaj w kółko i wciąż, że wszystkie te dziewczyny dzisiaj to są takie puste, głupie lalki, albo że wszyscy faceci dzisiaj nie myślą poważniej o związkach, a jedynie chcą się zabawić, po czym rzucają dziewczyny w kąt.

Jeżeli jesteś samotny, wyjdź do ludzi.

Jeżeli brak Ci pewności siebie, to pracuj nad tym.

Znajdź jakąś wiedzę, idź na jakiś kurs, szkolenie, popracuj nad tym. Po prostu.

Uważasz, że w Polsce podatki są za wysokie? To się dowiedz, jak te podatki można zoptymalizować! Albo… załóż firmę w innym kraju!

„Ale ja nie znam języka”? To się naucz! To się – do jasnej cholery – naucz!

Przestań wciąż marudzić, że w Polsce jest tak czy siak. Jeżeli tu Ci się nie podoba, to hej!, droga wolna, granice są otwarte.

Pamiętaj o tym, że to, co robiłeś kiedyś, doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś aktualnie.

To, jakie decyzje podjąłeś kiedyś, doprowadziło Cię do tych wyników, które masz dzisiaj.

Jeżeli nie do końca jesteś zadowolony z tych wyników, to może warto coś zmienić? Może warto wziąć odpowiedzialność za swoje życie? Może trzeba przemyśleć to, czy przypadkiem nie marnowałeś czasu? Może odwlekałeś z jakimiś decyzjami? Może obracałeś się w złym towarzystwie? Może przez swoją lekkomyślność byłeś w jakimś złym, toksycznym związku?

Tego typu rzeczy się po prostu dzieją, ale hej! To nie jest tak, że jak kiedyś miałeś jakąś złą sytuację, to wszystko jest już całkowicie stracone. Nie!

To, gdzie jesteś dzisiaj, to jest także Twoja sytuacja wyjściowa. I od tego, jakie dzisiaj podejmiesz decyzje, zależy Twoje przyszłe życie.

Czy da się nad tym przejąć kontrolę? Czy da się nad W S Z Y S T K I M przejąć kontrolę? No oczywiście, że nie.

Jest tak duża ilość zmiennych, że czasami trzeba trochę szczęścia.

Kiedy indziej spotka Cię sporo pecha – na przykład będziesz jechać zgodnie z przepisami, ale ktoś w Ciebie uderzy, zarysuje auto. Różne rzeczy się dzieją.

Czasami dobrym ludziom przytrafiają się złe rzeczy. Po prostu taki jest ten świat. Ale pamiętaj, że od Twoich wyborów i od Twoich decyzji zależy Twoje życie i życie Twoich najbliższych.

Wszystkiego nie można kontrolować, ale (jak już wiesz z jednego z poprzednich Inspiratorów), nie masz wpływu na wszystko, ale masz wpływ na to, jak na daną sytuację zareagujesz. Zatem weź odpowiedzialność za swoje życie.

Jeżeli podobał Ci się dzisiejszy Poranny Inspirator (a mam nadzieję, że tak!) i chcesz wziąć odpowiedzialność za swoje życie, to oglądaj więcej moich filmów, czytaj więcej moich artykułów i bądź na bieżąco z wszystkimi innymi rzeczami, które wypuszczam! Po prostu daj łapkę w górę, zostaw komentarz, subskrybuj kanał – dzięki temu będziesz powiadamiany o kolejnych nagraniach.

Ponadto, jeżeli będziemy widzieć aktywność z Twojej strony, będziemy nagrywać takich rzeczy znacznie więcej.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia jutro o szóstej trzydzieści!

5/5 - (4 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
7 lat temu

Lepiej się tego ująć nie dało, prosto, szczerze i bez owijania w bawełnę…takie słowa naprawdę potrafią postawić na nogi! Dzięki 🙂

Irmina Liczbik
Irmina Liczbik
7 lat temu

Nasze mass media powinny przeczytać Twój artykuł – aż mnie w środku skręca jak słyszę, że ktoś wylewał chemię do rzeki, to wina policji/miejscowych/bezdomnego psa. Nie, nie i jeszcze raz nie! Piętnujmy osobę, która to robi, a nie odwracajmy kota ogonem, bo tak będzie większa oglądalność.

Podpisuję się pod Twoimi słowami rękami i nogami, sami walczmy o lepsze życie- nikt tego za nas nie zrobi. Widzimy, że dzieje się coś złego- działajmy, a nie narzekajmy, że teraz to ludzie nie pomagają sobie nawzajem.

Irmina Liczbik
Irmina Liczbik
7 lat temu
Reply to  Bartek Popiel

Właśnie, zawsze są dwie strony medalu tylko trzeba je zauważyć:)

Kinga
Kinga
7 lat temu

Pełna zgoda. Potrzebne nagranie. A co do ebooka, to pobrałam jakieś pół roku temu… wypadałoby go w końcu zacząć czytać 🙂