Szczera konfrontacja | Poranny inspirator #2

Jak to jest, że z jednej strony ważne jest dla Ciebie zdrowie, ale nie masz czasu o nie zadbać. Mówisz, że ważna jest rodzina, ale całe dnie spędzasz w pracy. Deklarujesz, że biznes jest szalenie ważny, ale pół dnia spędzasz na przeglądaniu bzdur, które nie wnoszą do Twojego życia żadnej wartości.

Właśnie o tym jest dzisiejszy “Poranny inspirator!”. Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

 

Wersja tekstowa

Dzień dobry! Witam Cię w kolejnym Porannym Inspiratorze, którego tematem będzie dziś… konfrontacja.

Mianowicie – mam dla ciebie bardzo ciekawe ćwiczenie. Przygotuj sobie kartkę papieru, jakąś zwykłą kartkę a4. Od biedy możesz to zrobić także w głowie, ale lepiej będzie zrobić to jednak na papierze.

I teraz tak: na jednej stronie tej kartki napisz, co jest dla ciebie najważniejsze. Wypisz elementy Twojego życia, które uważasz za naprawdę istotne: rodzinę, biznes, zdrowie… Co tylko przyjdzie Ci do głowy. Wypisuj wszystko po kolei. Od rzeczy najważniejszych do tych coraz mniej ważnych.

Na drugiej stronie kartki opisz swój typowy dzień. Czyli: wstajesz i co robisz?

Teraz chodzi o to, żeby te dwie rzeczy skonfrontować ze sobą.

Jeśli napisałeś, że najważniejsze jest dla ciebie zdrowie, to czy ćwiczysz rano?

Jeśli napisałeś, że najważniejsza dla ciebie jest rodzina, to czy masz dla niej czas?

Jeśli napisałeś, że najważniejszy dla ciebie jest biznes, to czy czytasz książki? Czy słuchasz audiobooków? Czy dzwonisz do klientów?

Skonfrontuj to. To jest bardzo ważne.

Bo widzisz, jeśli mówisz, że najważniejsza dla ciebie jest rodzina, ale całe dnie spędzasz w pracy. Wychodzisz z samego rana i nie masz czasu, żeby pobawić się z dzieckiem, żeby z nim porozmawiać. Nie masz czasu, żeby dać buziaka żonie, wracasz późno wieczorem i też nie masz na nic czasu… no to chyba coś nie gra. Ustal, co jest dla ciebie najważniejsze, a później pod to poukładaj swój dzień.

Jeżeli najważniejsze jest dla ciebie zdrowie, to powinieneś rano ćwiczyć. Jeśli następny w kolejce jest biznes, to w drugiej kolejności powinieneś czytać książki. Jeżeli ważna jest dla ciebie rodzina, to powinieneś znaleźć jakiś kawałeczek czasu dla nich. Może faktycznie musisz wyjechać rano do pracy, ale przynajmniej napisz im smsa lub zadzwoń.

Po prostu chodzi o to, żebyś poukładał swój dzień według tego, co deklarujesz, że w życiu jest dla ciebie naprawdę ważne.

Jeśli mówisz, że w życiu ważny jest dla ciebie biznes, ale przesiadujesz pół dnia na Facebooku, to po prostu widzę tu jakieś zgrzyty… lub, mówiąc prościej – kłamiesz. Bo ważniejsze od Twojego biznesu jest dla Ciebie to, co robią twoi znajomi, ważniejsze są plotki, a nie to, żeby faktycznie zająć się swoim interesem.

Podsumowując – po jednej części wypisujesz rzeczy, które są dla ciebie naprawdę ważne w życiu, a po drugiej opisujesz (szczerze!) swój dzień. To bardzo ważne ćwiczenie. Naprawdę warto poświęcić na nie kilka minut.

Na dzisiaj to tyle. Mam nadzieję, że podobał ci się dzisiejszy Poranny Inspirator. Jeśli tak było – daj lajka, zostaw komentarz, poleć tą serię swoim znajomym. Kolejny Inspirator już jutro! Do zobaczenia!

 

5/5 - (4 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
7 lat temu

Właśnie sobie uświadomiłam, że praktycznie wszystko co robię w ciągu dnia nie pokrywa się z tym co dla mnie najważniejsze :-/ Bartku dzięki za ten inspirator! Kilka minut a naprawdę daje do myślenia..

Asia
Asia
7 lat temu

Bardzo, bardzo dobry inspirator. Daje po łbie jednocześnie wskazując dobrą drogę 🙂 Dzięki!

Michał Kidziński
Michał Kidziński
7 lat temu

Pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy po obejrzeniu Twojego video to taka, że nadanie priorytetów temu co dla nas ważne, pozwala wyeliminować te czynności, na które tracimy przeważnie sporo czasu.

Odnoszę się do tego, że wykonanie tego ćwiczenia pozwala znaleźć czas na to, na co do tej pory tego czasu nie mieliśmy, marnując go na rzeczy, które nie mają dla nas większego znaczenia.

高見彩乃
高見彩乃
7 lat temu

Ja dodaję od siebie do tego jeszcze jedno ćwiczenie. Po drugiej stronie kartki napisz jak powinien wyglądać twój dzień. Dzień zgodny z twoimi wartościami. I jego się trzymaj.