Zacznij tu gdzie JESTEŚ | Poranny Inspirator #30

Żyjemy w czasach ekonomii – “za darmo”. Możesz korzystać z wyszukiwarki Google i przeszukiwać zasoby internetu za darmo. Możesz wgrywać pliki video na YouTube i dzielić się nimi z kim tylko chcesz za darmo. Możesz mieć swoją stronę firmową i utrzymywać kontakt z klientami poprzez Facebooka – za darmo. Możesz rozmawiać z dowolną osobą na świecie przy pomocy Messengera lub Skypa – za darmo.

Żyjemy w cudownych czasach. Mamy takie możliwości testowania i promowania swoich pomysłów jakich nie było nigdy wcześniej. Żadne pokolenie przed nami nie miało takiej szansy jak my.

Jeśli chcesz z czymś wystartować, to nie czekaj na lepsze czasy. Zacznij tu gdzie jesteś i z tym co masz.

Ale najpierw zobacz nagranie 😉

Aby być na bieżąco zachęcam do obserwowania kanałów, w których będą pojawiały się informacje o nowych odcinkach.

1. Subskrybuj kanał na YouTube ►http://bit.ly/subujpopiela

2. Polub fanpage ► https://www.facebook.com/liczysiewynik

Żeby dostawać powiadomienia wejdźcie na stronę główną fanpage:https://www.facebook.com/liczysiewynik

Jak najedziecie na przycisk „Lubię to”, to rozwinie wam się menu. I w sekcji „Powiadomienia” przełączcie na „wszystkie włączone”. Dzięki temu algorytm Facebooka nie będzie was pomijał i dostaniecie powiadomienie.

3. Snapchat  ► bartekpopiel

4. Cała playlista Porannych Inspiratorów ► http://bit.ly/porannyinspirator

Zapraszam do oglądania i pamiętaj, że kolejny odcinek już jutro o 6:30!

 

Wersja tekstowa

Dzień dobry! Witam was bardzo serdecznie w kolejnym Porannym Inspiratorze. Dzisiaj zajmiemy się tematem, który był już wielokrotnie powtarzany na moich filmach, materiałach wideo, artykułach… a to jest tak ważne, że chyba będę to jeszcze powtarzał po wielokroć co jakiś czas.

Ten temat to… zacznij tu, gdzie jesteś i z tym, co masz.

Po prostu trzeba zacząć z tymi zasobami, które już mamy, ponieważ to też pobudzi Twoją kreatywność. Będziesz musiał wyczarować coś z niczego.

Musisz zacząć już dzisiaj i nieważne, czy chcesz zacząć biznes szkoleniowy czy chcesz działać w internecie, czy chcesz otworzyć sklep internetowy czy cokolwiek innego. Możesz zacząć już. Już teraz.

Ponieważ czasami ktoś do mnie pisze czy to w wiadomościach prywatnych czy gdzieś tam w komentarzach: no, ja bym chciał założyć własnego bloga, ale nie mam pieniędzy na własny serwer.

Odpowiadam wtedy: Okej, no to zacznij od fanpage, to jest za darmo! Każdy na Facebooku może otworzyć swojego własnego fanpage!

Możesz to też zrobić na blogspocie albo jakiejś innej platformie, gdzie można założyć bezpłatnego bloga, choć najlepszy będzie moim zdaniem po prostu Facebook – masz już tam dostęp do jakiejś społeczności. W ten sposób sprawdzisz, czy w ogóle chce ci się pisać, czy w tym wytrwasz. To jest bardzo istotne.

To samo z nagrywaniem wideo. Ktoś pisze: ja bym chciał zacząć nagrywać materiały wideo, ale nie mam kamery.

Widzisz, ten odcinek Porannego Inspiratora też nagrywam smartfonem 😀

Jestem na wyjeździe, świętuję piątą rocznicę ślubu ze swoją żoną, jesteśmy w hotelu i przy okazji nagrywamy jakieś materiały wideo. Nie mam żadnego sprzętu, oświetlenia, po prostu weszliśmy na taras i nagrywamy.

Ty też możesz spokojnie zacząć z telefonem albo pożyczyć jakiś sprzęt. Może Twój brat, kuzyn… może ktoś sobie kupił kamerę? Może sąsiad ma lepszy telefon? Bo też możesz powiedzieć: „a, ja nie mam takiego dobrego telefonu, żeby nagrywać tak fajne wideo”. Może ktoś jest w stanie pożyczyć Ci taki telefon na kilka godzin?

Sprawdź lokalne ogłoszenia. Może ktoś nagrywa wesela, ma sprzęt, z którego korzysta tylko w soboty i cały tydzień leży nieużywany? Może w jakiś poniedziałek, wtorek czy środę dasz radę pożyczyć od niego jakąś profesjonalną kamerę? Nagrasz kilka, kilkanaście wideo i będziesz to miał na dłuższy czas.

Albo ugryź temat z innej strony i zrób wideo, gdzie nie będzie cię widać. Są programy, w stylu Camtasia Studio, gdzie możesz zrobić prezentację w PowerPoincie i tą prezentację możesz nagrać jako pulpit. Ciebie nie będzie nawet widać. Po prostu nagrywasz obraz z ekranu, więc potrzebujesz PowerPointa albo jakiegoś darmowego odpowiednika.

Możesz zrobić prezentację nawet w Dokumentach Google’a, albo w Prezi, online. Jesteś w stanie to zrobić.

Tak samo jest z innymi aspektami.

Ktoś mówi „ja to bym chciał biegać, ale nie mam jakichś super butów do biegania”.

No kurde, nawet jak nie masz jakichś adidasów, żeby wyjść w nich biegać, to ubierz byle jakie trampki i idź! Jeśli nie biegać, to na spacer! To jest za darmo! Nie musisz mieć do tego żadnych super profesjonalnych butów. Po prostu idź na spacer! Rób już coś w tym kierunku!

Nigdy nie będzie to idealne. Wiadomo, że te pierwsze rzeczy wychodzą strasznie. Za kilka lat będziesz się z tego śmiał.

Jak ja oglądam swoje pierwsze nagrania, to to jest jakiś dramat, ale wiesz… mimo wszystko od tego zaczynałem.

Jak czytam swoje artykuły, to łapię się za głowę, jak ja w ogóle mogłem coś takiego wypuścić w sieć.

NIEWAŻNE. Chodzi o to, żeby powoli poprawiać. Będziesz poprawiał swój warsztat – NIE DA SIĘ OD RAZU WSKOCZYĆ NA SUPER POZIOM.

Musisz trenować, ćwiczyć. Jak mógłbyś zrobić to inaczej? Jak inaczej mógłbyś osiągnąć mistrzostwo?

Musisz pisać, pisać, pisać ALBO nagrywać, nagrywać, nagrywać.

Tak naprawdę każdy biznes możesz zacząć w ten sposób: budujesz wokół niego pewnego rodzaju społeczność. Ja dzisiaj mogę tworzyć księgarnię internetową, mogę mieć swoją salę szkoleniową, którą będę wynajmował innym trenerom. Bo po prostu już mam trochę kontaktów w tej branży. Mam swoje studio nagraniowe, które też mogę podnajmować, bo jest już jakaś społeczność.

Nawet jeżeli chcesz otworzyć sklep internetowy z – powiedzmy – ubraniami, to możesz zacząć od budowania społeczności – od pokazywania, jakie są trendy w modzie, jak można coś przerobić, a jak się ktoś ubrał. Zrecenzować jakąś stylizację gwiazd, które pojawiły się na czerwonym dywanie, bo jest jakaś gala: Oscary, Cannes czy jeszcze coś innego.

Możesz tego typu materiały wrzucać. Buduje się wokół tego Twojego biznesu jakaś społeczność i dopiero później wychodzisz ze sprzedażą tych ubrań. To jest naprawdę świetna droga. Nic nie będzie idealne, wiadomo, ale przynajmniej coś się zacznie dziać.

Zauważ, że my teraz też mamy drugiego bloga, którego powolutku rozkręcamy razem z moją żoną: MamyKosmos.pl

Główną twarzą jest Ola, ja tam jestem bardziej człowiekiem zajmującym się jakimś marketingiem (w zasadzie dopiero za ok. miesiąc zaczniemy tam mocniejsze działania).

Natomiast bardzo istotne jest to, że rozkręcając tego bloga tworzymy pewną społeczność, więc później możemy oferować wózki, foteliki dziecięce, można robić jakieś szkolenia.

Nawet nie musimy tego robić osobiście. Możemy po prostu znaleźć osobę, która ma kompetencje, która będzie chciała szkolić rodziców w temacie – na przykład – co zrobić, żeby Twoje dziecko było inteligentniejsze, mądrzejsze i tak dalej.

Więc możemy znaleźć taką osobę, możemy wysłać powiadomienie do tej naszej społeczności i wziąć za to prowizję. To jest wszystko.

Warto zacząć od takich małych kroczków. Od budowania społeczności w internecie.

Na początku przygotuj się, że to nie będzie idealne. Że za kilka lat będziesz się z tego śmiał. Ale nie da się wskoczyć na sam szczyt góry. Trzeba pomalutku, powolutku i będzie dobrze.

Moi drodzy, na dzisiaj to tyle, zatem jeżeli podobał Wam się dzisiejszy Poranny Inspirator – dajcie łapę w górę, napiszcie komentarz, udostępnijcie ten materiał także swoim znajomym na Facebooku lub polećcie go swoim znajomym.

Zachęcamy także do obserwowania mojego profilu na snapchacie (bartekpopiel). Widzimy się już jutro i w każdy kolejny dzień w następnych Porannych Inspiratorach.

Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia!

5/5 - (4 głosów)
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Irmina Liczbik
Irmina Liczbik
7 lat temu

Właśnie, najważniejsze to w ogóle zacząć. Nie jestem w blogosferze długo (mniej niż rok), ale już widzę postęp- jak teraz czytam pierwsze posty, to uśmiecham się rozbawiona, ale co z tego? Jestem tu gdzie jestem, bo zaczęłam i to jest piękne!
Wszystkiego najlepszego dla Ciebie i żony, udanego świętowania:)